PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Zapasy jako forma publicznego sporu? Tak! Przyjdź na performance The Solution Mat

Zapasy jako forma publicznego sporu? Tak! Przyjdź na performance The Solution Mat
„The Solution Mat - forum prowadzenia sporów” - to połączenie zapasów z debatą publiczną. Pomysłodawczynią tego nietypowego performance'u jest kanadyjska artystka i była zapaśniczka Vanessa Brazeau. Wydarzenie odbędzie się we wtorek, 17 września, w Forum Gdańsk. Wstęp wolny.
„The Solution Mat - forum prowadzenia sporów” performance Vanessy Brazeau, przygotowany we współpracy z członkami Zapaśniczego Klubu Sportowego „Granica” Gdańsk
„The Solution Mat - forum prowadzenia sporów” - performance Vanessy Brazeau, przygotowany we współpracy z członkami Zapaśniczego Klubu Sportowego „Granica” Gdańsk
mat. prasowe

 

„The Solution Mat - forum prowadzenia sporów” jest artystyczną inicjatywą kanadyjskiej artystki i byłej zapaśniczki Vanessy Brazeau. W maju gościła ona w Gdańsku - w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, gdzie przygotowała performance w ramach Programu Rezydencji Artystycznych.

„The Solution Mat” („Mata rozwiązań”) to publiczne forum dla aktualnych pytań politycznych i społecznych, zagadnień i problemów, nurtujących nas w obecnych czasach - gdy tracimy wiarę w obecną formę demokracji. Metoda dyskusji w tym przypadku nie opiera się na prowadzeniu rozsądnej argumentacji, ale bazuje na wynikach meczów zapaśniczych w przestrzeni publicznej.

Idea projektu wywodzi się z antyku, kiedy zapasy nie były tylko sportem, a także formą używaną w dyskursie - głównie między filozofami. Większość starożytnych greckich zapaśników to filozofowie i pedagodzy, którzy wykorzystywali publiczne forum zapaśnicze, by wzmacniać swoje teorie i przekonywać do swoich idei opinię publiczną, a czasem by rozwiązywać konflikty (nierzadko personalne).

Intencją projektu Vanessy Brazeau jest zachęcanie do publicznej debaty i dialogu w bieżących kwestiach dotykających mieszkańców danego miasta, by zainspirować nowe i absurdalne metody dyskusji, a także poszerzenie grona odbiorców sztuki współczesnej, poprzez wykorzystanie sportu. Dlatego niezwykle ważną częścią performance'u jest publiczność, która będzie miała okazję zaproponować pytania - dotyczące współczesnych problemów i pytań - na które odpowiedzi w prosty sposób: TAK lub NIE dostarczą zapaśnicy. Zwycięski wynik każdego meczu określi odpowiedź na dane pytanie.

- Zachęcamy do przesyłania propozycji zagadnień, które w walce rozstrzygną zapaśnicy i zapaśniczki. Pytania, na które możliwa będzie jedynie odpowiedź TAK lub NIE (na przykład: „Czy polskie tradycyjne wartości są zagrożone?”) prosimy kierować na adres: mata@laznia.pl - zapraszają organizatorzy.

„The Solution Mat - forum prowadzenia sporów” odbędzie się we wtorek, 17 września, na Placu Teatralnym (poziom -1) Forum Gdańsk (Targ Sienny 1). Performerki: Konferansjerka zapaśnicza - Agnieszka Sprawka, Ring Girl - Julianna Graczyk. Zapaśnicy, zapaśniczki oraz arbiter: Zapaśniczy Klub Sportowy „Granica” Gdańsk. Początek o godz. 18:00. Wstęp wolny.

 

Więcej o projekcie:

„The Solution Mat” to krytyczne spojrzenie na współczesną demokrację. Intencją działania jest podniesienie świadomości, zachęcanie do publicznej debaty i dialogu w bieżących kwestiach społeczno-politycznych dotykających mieszkańców miasta, a także poszerzenie grona odbiorców, którzy angażują się w sztukę współczesną, przy wykorzystaniu narzędzia sportu - opisują organizatorzy spotkania.

Ważnym elementem jest refleksja nad wpływem ciała na procesy intelektualne, na ile może on być destrukcyjny lub twórczy? W jaki sposób sport może zostać wykorzystany jako medium w sztuce i polityce - angażujący społeczeństwo i ułatwiający komunikację?

Ten projekt to alternatywa dla obecnego, nieskutecznego systemu demokracji. Absurdalny, ale krytyczny potencjał irracjonalnego podejmowania decyzji z wykorzystaniem ciała, a nie umysłu, dekonstruuje obecne struktury władzy, aby zainspirować do zmiany i uwidocznić toczącą się walkę o władzę i wpływy. „The Solution Mat” ma stanowić impuls do spotkania i dialogu - nawet gdy społeczeństwo jest podzielone i zwrócone przeciwko sobie.

 

O artystce:

Vanessa Brazeau (ur. 1986 r.) ukończyła Bauhaus-Universität Weimar na kierunku „Public Art and New Artistic Strategies” oraz University of British Columbia. Swoje prace i performansy prezentowała podczas licznych międzynarodowych wystaw, festiwal i niekonwencjonalnych wydarzeń. Jest ona także inicjatorką Art Spin Berlin, festiwalu artystycznego połączonego z przejazdem rowerowym, który został nominowany do nagrody Social Design Award DER SPIEGEL Online w 2016 roku. Obecnie pracuje jako asystentka w programie MFA „Public Art and New Artistic Strategies” w Bauhaus University Weimar.

 

Performansem „The Solution Mat” CSW ŁAŹNIA włącza się w obchody Roku Antyfaszystowskiego, będącego ogólnopolską inicjatywą koalicji instytucji publicznych, organizacji pozarządowych, ruchów społecznych, kolektywów oraz artystów, artystek, aktywistów i aktywistek. Program Roku jest organizowany oddolnie i składa się na niego szereg wydarzeń kulturalnych oraz działań społecznych, które są organizowane w całej Polsce od 1 września 2019 roku (80. rocznica wybuchu II wojny światowej) do 8 maja 2020 roku (75. rocznica jej zakończenia).

Produkcja: Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA. Partnerzy projektu: Forum Gdańsk, Zapaśniczy Klub Sportowy „Granica” Gdańsk.

 

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl