• Start
  • Wiadomości
  • Zamiast biletu - kurs historii. W Gdańsku tramwaj przypomina o powstańcach śląskich

Zamiast biletu - kurs historii. W Gdańsku wsiądź do tramwaju, który przypomina o powstańcach śląskich

W ramach obchodów 100-lecia II Powstania Śląskiego w Gdańsku przez sześć dni będzie kursował Tramwaj Powstańczy do Niepodległej. Specjalnie oklejony tramwaj będzie przewoził pasażerów za darmo, od czwartku, 20 sierpnia. Dzięki ulotkom będzie można zapoznać się w nim z historią powstania. To efekt współpracy Miasta Gdańska ze śląskimi instytucjami. Na końcu tekstu publikujemy dokładny rozkład jazdy "powstańczego" tramwaju.
19.08.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tak prezentuje się gdański Tramwaj Powstańczy do Niepodległej. Można będzie podróżować nim za darmo od 20 sierpnia do 25 sierpnia
Tak prezentuje się gdański Tramwaj Powstańczy do Niepodległej. Można będzie podróżować nim za darmo od 20 sierpnia do 25 sierpnia
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Dzień, w którym w Gdańsku zacznie kursować “powstańczy” tramwaj nie jest przypadkowy - II Powstanie Śląskie wybuchło bowiem z 19 na 20 sierpnia 1920 roku. Nieprzypadkowa jest też liczba dni, w czasie których można będzie do niego wsiąść - sześć. Powstanie zakończyło się 25 sierpnia, po sześciu dniach. Był to jeden z nielicznych polskich zrywów niepodległościowych, który przyniósł sukces.  

- Prezentujemy tematyczny tramwaj, informujący o 100-leciu II Powstania Śląskiego oraz idei Muzeum Powstań Śląskich - przywitał gości i dziennikarzy w środę, 19 sierpnia, Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska. -  Liczę na to, że nasi mieszkańcy podróżując tym tramwajem zapoznają się z historią Śląska oraz powstaniami śląskimi, które odegrały ważna rolę nie tylko w historii regionu, ale także Polski.

W tym roku obchodzona jest 100. rocznicę II Powstania Śląskiego, jednego z trzech zrywów ludności polskiej, których skutkiem było przyłączenie części Górnego Śląska do Polski. Specjalny tramwaj będzie kursował od 20 sierpnia (wybuch powstania) do 25 sierpnia (zakończenie powstania). W środku tramwaju pasażerowie będą mogli zapoznać się z kalendarium powstań śląskich. Projekt zakłada podróż tramwajem w wybranych miastach Polski: Gdańsk, miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Kraków, Poznań, Warszawa.

 

ZOBACZ FOTOGALERIĘ:

 

- Gdańsk, jak zawsze gościnny i otwarty, przyjął naszą akcję informacyjną. Uważamy że historia naszego regionu, podobnie jak Gdańska, jest trudną historią i nie dla wszystkich zrozumiałą - powiedziała Halina Bieda, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. - Taki tramwaj to jeden ze sposobów upowszechniania wiedzy na temat naszych powstań i odradzania się państwa polskiego.

Tramwaj ma kursować na bezpłatnej linii w godzinach popołudniowych i wieczornych, na trasie Strzyża – Śródmieście – Strzyża, a w dniu 23.08 Zaspa – Śródmieście - Zaspa.

Projekt jest realizowany przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach w partnerstwie z: Miastem Gdańsk, Gdańskimi Autobusami i Tramwajami, IPN O/Katowice, Instytutem Historii Uniwersytetu Śląskiego, Związkiem Harcerstwa Rzeczypospolitej, Chorągwią Śląską ZHP.

Projekt został dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach programu Dotacyjnego "Niepodległa".

 

Bilet w tym tramwaju nie będzie potrzebny. Rolę biletu będzie odgrywała darmowa ulotka, dzięki której pasażerowie będą mogli się dowiedzieć o co chodziło 100 lat temu polskim powstańcom na Górnym Śląsku
Bilet w tym tramwaju nie będzie potrzebny. Rolę biletu będzie odgrywała darmowa ulotka, dzięki której pasażerowie będą mogli się dowiedzieć o co chodziło 100 lat temu polskim powstańcom na Górnym Śląsku
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

HISTORIA

Wybuch powstania poprzedziło wiele znaczących, ale i dramatycznych wydarzeń. Od stycznia 1920 roku na Górnym Śląsku zaczęły obowiązywać regulacje Traktatu Wersalskiego, a władzę objęła Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa na Górnym Śląsku. Oddziały alianckie, składające się w trakcie II Powstania Śląskiego z Francuzów i Włochów, zastąpiły stacjonujące dotychczas na tym terenie oddziały niemieckie. Pod skrzydłami wojsk sojuszniczych uaktywniły się polskie struktury organizacyjne. W Bytomiu rozpoczął działalność Polski Komisariat Plebiscytowy z Wojciechem Korfantym na czele. Siłę militarną stanowiła Polska Organizacja Wojskowa Górnego Śląska dowodzona przez Alfonsa Zgrzebnioka. Polska i Niemcy prowadziły przygotowania do plebiscytu oparte na szerokiej kampanii propagandowej. Oficjalnie bezstronna policja bezpieczeństwa Sicherheitspolizei (Sipo) wpierała stronę niemiecką. 17 sierpnia 1920 roku, na wieści z frontu wojny polsko-bolszewickiej, w Katowicach doszło do zamieszek wywołanych przez Niemców. Pomagający rannym lekarz Andrzej Mielęcki został zaatakowany przez niemieckie bojówki, a następnie wyciągnięty z ambulansu i wrzucony do rzeki Rawy. Śmierć tego zasłużonego działacza stała się jedną z przyczyn wybuchu II Powstania Śląskiego. W reakcji na te wydarzenia 19 sierpnia 1920 roku Alfons Zgrzebniok wydał rozkaz podjęcia działań bojowych. Walki wybuchły jednocześnie w powiatach pszczyńskim, rybnickim, katowickim, lublinieckim, tarnogórskim, toszecko-gliwickim i zabrskim. Walczono także w rejonie linii Opole - Krasiejów - Dobrodzień oraz w okolicach Raciborza i Koźla. Powstańcy opanowali większość strategicznych terenów przemysłowych z wyjątkiem dużych miast, w których stacjonowały wojska alianckie oraz jednostki Sipo. Niemieckie garnizony Sipo zostały otoczone (cernowane) w koszarach, co uniemożliwiało jakiekolwiek działania odwetowe. W tym czasie powstańcy rozbrajali i opróżniali składy niemieckiej broni i amunicji. Wojska francuskie, wchodzące w skład oddziałów alianckich, przychylnie odnosiły się do działań powstańczych, co miało ogromny wpływ na rezultat powstania.

Widząc brak reakcji Komisji Międzysojuszniczej na interpelacje dotyczące sankcji wobec powstańców, strona niemiecka zgodziła się na warunki zawieszenia broni i likwidację skompromitowanej policji bezpieczeństwa Sipo. W jej miejsce powołano mieszaną, polsko-niemiecką policję plebiscytową Abstimmungpolizei (Apo). Porządku zaczęły pilnować mieszane polsko-niemieckie patrole. Podstawowy cel powstańców został osiągnięty, w związku z czym II Powstanie Śląskie zakończyło się 25 sierpnia 1920 roku.

1
 
2
 

 

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór