PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Zamachy w Barcelonie. Gdańsk solidaryzuje się w bólu z katalońskim miastem
Zamachy w Barcelonie. Gdańsk solidaryzuje się w bólu z katalońskim miastem
W czwartek, 17 sierpnia 2017 r., w centrum Barcelony, w ataku zginęło 13 osób, a ponad 100 zostało rannych. Część poszkodowanych jest w bardzo ciężkim stanie. - Mieszkańcy Gdańska łączą się z mieszkańcami Barcelony w ich bólu i smutku - napisał w specjalnym liście prezydent Paweł Adamowicz do Pani Ady Colau, prezydent stolicy Katalonii.

Po godzinie 17.00 na obleganej przez turystów ulicy La Rambla, rozpędzona furgonetka wjechała w tłum ludzi. Zginęło 13 osób, ponad 100 zostało rannych, część poszkodowanych jest w bardzo ciężkim stanie. Do zamachu przyznało się tzw. Państwo Islamskie.

Hiszpańskie służby podały, że zatrzymano dwóch podejrzanych, ale żaden z nich nie jest kierowcą furgonetki.

Kilka godzin później w oddalonej o około 100 kilometrów od Barcelony miejscowości Cambrils w przechodniów wjeżdżał samochód osobowy audi. Antyterorystom i policji udało się udaremnić zamach: pięciu napastników zostało zastrzelonych. Jednak sprawcy tuż przed śmiercią zdołali zranić siedem osób.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz w związku z zamachami w Barcelonie wystosował list do prezydent Barcelony Pani Ady Colau.

Pisze w nim m.in.

Jesteśmy głęboko zasmuceni na wieść o wczorajszym ataku terrorystycznym w Barcelonie, w którym zginęło 13 osób a ponad 100 osób zostało rannych. 

Coraz częściej zdajemy sobie sprawę, że nasz świat nie jest spokojnym miejscem, a nasze piękne miasta stają się celami brutalnych ataków. Jestem jednak głęboko przekonany, że obywatele i narody zjednoczą się przeciwko przemocy i będziemy w stanie przywrócić pokój w naszych domach i okolicy.

Tym listem chciałbym przekazać wyrazy najszczerszej sympatii oraz kondolencje wszystkim rodzinom, cierpiącym z powodu wielkiej straty poniesionej we wczorajszych atakach.

Mieszkańcy Gdańska łączą się z mieszkańcami Barcelony w ich bólu i smutku.oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl