• Start
  • Wiadomości
  • Żałoba w miastach Europy. Burmistrz Rotterdamu: życzę wam siły i mądrości

Żałoba w miastach partnerskich Gdańska. Burmistrz Bremy: straciliśmy przyjaciela

W bremeńskim ratuszu od dziś do czwartku (17 stycznia), wyłożona będzie księga kondolencyjna, w wielu innych miastach, od Mariupola po Palermo, na znak żałoby po tragedii w Gdańsku flagi na masztach opuszczone są do połowy. W Barcelonie minutą ciszy uczczono zmarłego prezydenta, w Brukseli Polacy zbierają się pod siedzibą Parlamentu Europejskiego.
15.01.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
brema

 

AKTUALIZACJA, 16.01, godz. 14

W imieniu swoim i miasta, kondolencje złożył burmistrz Kłajpedy Vytautas Grubliauskas.

- Trudno znaleźć słowa, które byłyby pocieszeniem dla bliskich i społeczności wspaniałego Gdańska w obliczu utraty wielkiego polityka, człowieka pełnego ciepła i wrażliwości, ojca dla rodziny i dla miasta. Ten wybitny polityk, szanowany i kochany przez wszystkich, przez dekady bronił i miłował takie wartości, jak odpowiedzialność, powinność i zaangażowanie w pełnieniu służby. Do końca swoch dni pracował dla miasta. Jego ofiarna służba dla Gdańska i gdańskiej społeczności na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Będzie wiecznym pomnikiem wielkiego polityka i wielkiego człowieka. W tych trudnych chwilach jesteśmy z Wami, rodziną i mieszkańcami Gdańska, myślami. Przyjmijcie proszę najszczersze wyrazy współczucia.

 

AKTUALIZACJA, godz. 16

 

Pożegnanie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza pod budynkiem Parlamentu Europejskiego w Brukseli
Pożegnanie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza pod budynkiem Parlamentu Europejskiego w Brukseli
Fot. Jowita Kiwnik Pargana/Deutsche Welle

 

Mieszkająca w Brukseli gdańska dziennikarka Jowita Kiwnik Pargana pisze w serwisie Deutsche Welle o dzisiejszym symbolicznym pożegnaniu mieszkańców Brukseli z Pawłem Adamowiczem. Około 200 osób, zarówno Polaków jak i przedstawicieli innych narodowości spotkało się w południe przed Parlamentem Europejskim. Pod zdjęciem Pawła Adamowicza zapalono świece i złożono kwiaty – białe róże, a także czerwone serduszka WOŚP. Zebrani odmówili modlitwę i uczcili pamięć zamordowanego prezydenta Gdańska minutą ciszy. Na pożegnanie, wzorem wczorajszego wiecu w Gdańsku, odegrany został utwór "The Sound of Silence".

- Brak nam słów, żeby wyrazić co czujemy po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza – mówiła Anna Drążek, dyrektor Biura Regionalnego Województwa Pomorskiego w Brukseli. – Zawsze miał dla nas uśmiech, życzliwość i dobre słowo. Zarażał entuzjazmem. O Gdańsku zawsze mówił, że jest najpiękniejszym, najwspanialszym miastem na świecie. Mówił: Gdańsk – miasto wolności i solidarności. To zdanie powtarzał chyba tysiące razy, a jednak za każdym razem było widać, że naprawdę tak myślał. Będziemy za nim tęsknić.

Zmarłego wspominał także Jiri Burianek sekretarz generalny Komitetu Regionów, do którego należał gdański prezydent.

- Stoimy tu solidarnie, żeby zjednoczyć się przeciwko przemocy. I nieprzypadkowo spotykamy się właśnie w tym miejscu, na Placu Solidarności – mówił. – Paweł bronił demokracji, bronił praw człowieka. Ten atak odebrał nam przyjaciela, którego nigdy nie zapomnimy.

W Brukseli pomodlono się w intencji Pawła Adamowicza, złożono kwiaty i znicze pod ścianą Parlamentu Europejskiego
W Brukseli pomodlono się w intencji Pawła Adamowicza, złożono kwiaty i znicze pod ścianą Parlamentu Europejskiego
Fot. Jowita Kiwnik Pargana/Deutsche Welle

 

AKTUALIZACJA, godz. 13.50

W Rotterdamie, mieście partnerskim Gdańska, na wieży ratusza zawieszono flagę Polski. Burmistrz Rotterdamu Ahmed Aboutaleb okazuje w ten sposób współczucie (dla Gdańska i jego mieszkańców) w imieniu Rotterdamu.

 

rotterdam

 

Burmistrz  Rotterdamu w liście kondolencyjnym wystosowanym do gdańskiego magistratu pisze (za portalem mojaniderlandia.pl):

"Z głębokim smutkiem dowiedziałem się o brutalnym odejściu burmistrza Pawła Adamowicza. W imieniu administracji miejskiej i mieszkańców Rotterdamu chciałbym przekazać najszczersze kondolencje rodzinie, administracji miejskiej i mieszkańcom Gdańska.

Cyniczny charakter tej brutalnej tragedii sprawił, że odjęło mi mowę i poczułem oburzenie. Przemoc i groźby skierowane przeciwko politykom i innym osobom w każdej formie są niestety coraz większym problemem dla nas wszystkich. Wiedzcie, że Rotterdam stoi ramię w ramię z siostrzanym miastem portowym Gdańskiem w tych trudnych czasach.

Życzę Wam całej siły i mądrości w próbie przezwyciężenia tego strasznego wydarzenia. Dajcie nam znać, jeśli możemy coś dla was zrobić, możecie skontaktować się ze mną bezpośrednio."

 

“Brema opłakuje Pawła Adamowicza” - przeczytać można na stronie internetowej miasta, w oświadczeniu wydanym przez biuro prasowe Bremy, z którą Gdańsk łączy partnerstwo już od ponad 40 lat. Burmistrz Bremy Carsten Sieling: Jestem wstrząśnięty tym potwornym i bezsensownym czynem. Myślami jestem z jego żoną Magdaleną i jego rodziną. Straciliśmy przyjaciela, prawdziwego demokratę i zadeklarowanego Europejczyka. Paweł opowiadał się za otwartą na świat i liberalną Polską, za Europą porozumienia między narodami, za otwartym i tolerancyjnym społeczeństwem praw obywatelskich, w którym chronione są także mniejszości. Od kiedy w 1990 roku został wybrany na radnego Rady Miasta Gdańska, przez różnorodne projekty i inicjatywy nawiązał liczne kontakty i przyjaźnie w Bremie.

W sierpniu 2016 r. Paweł Adamowicz po raz ostatni był gościem gali 40.lecia nawiązania partnerstwa między Bremą i Gdańskiem. Burmistrz Bremy Carsten Sieling, w podziękowaniu za dobrą współpracę,  przekazał mu wówczas rzeźbę przedstawiającą berlińskich muzykantów.

Od rana do wieczora, do najbliższego czwartku w foyer bremeńskiego ratusza wyłożona będzie księga kondolencyjna, w której bremeńczycy będą mogli wyrazić swoje współczucie i wyrazy żalu z powodu śmierci prezydenta Gdańska.

 

barca

 

Minuta ciszy na centralnym placu Sant Jaume, dziś, w partnerskim mieście Gdańska - Barcelonie.

 

bruksela

Dziś na placu Solidarności pod budynkiem Parlamentu Europejskiego zebrała się Polonia w Brukseli, by oddać hołd zamordowanemu prezydentowi Gdańska.

 

 

mariupol

 

Jedno z  najmłodszych partnerstw Gdańska - ukraińskie miasto Mariupol, z którego wizytę studyjną gościliśmy w Gdańsku w ubiegłym roku, będzie dziś przypominać o śmierci Pawła Adamowicza. “Mariupol opłakuje tragiczną śmierć burmistrza miasta partnerskiego Gdańska Pawła Adamowicza. Na znak żalu i szacunku w Mariupolu flagi narodowe zostały obniżone na budynkach samorządu lokalnego, instytucji użyteczności publicznej i organizacji” - brzmi informacja na stronie internetowej miasta.

 

Bez tytułu

 

Mieszkańcy Kalingradu skłądają znicze i kwiaty pod polskim konsulatem, okazując wyrazy współczucia w związku ze śmiercią prezydenta Gdańska - informuje na Twitterze polski konsulat w Kaliningradzie. 

 

W Kalmarze, z którym Gdańsk łączą partnerskie więzi od 1968 r. i z którego co roku przybywa do nas Orszak św. Łucji, także zarządzono dziś opuszczenie flag do połowy masztów. Poinformowano o tym na profilu gmin Kalmar na Fb:

“Do gminy Kalmar dotarła tragiczna wiadomość, że burmistrz Paweł Adamowicz, nasz polski przyjaciel w Gdańsku, zmarł (...) - Jestem głęboko poruszony przesłaniem, które teraz pochodzi z Gdańska. Burmistrz Adamowicz i ja wielokrotnie się spotykaliśmy, zarówno w Kalmarze, jak  w Gdańsku. Kontaktowaliśmy się ze sobą zaledwie kilka tygodni temu. Chcę przekazać moje kondolencje jego żonie i dzieciom oraz moje pozdrowienie dla mieszkańców Gdańska, którzy stracili bardzo cenionego burmistrza, mówi przewodniczący rady miejskiej Johan Persson.

 

palermo

 

W Palermo flagi na budynkach publicznych opuszczone zostały jeszcze w poniedziałek, a dziś na znak żałoby po śmierci prezydenta Gdańska, wciąż pozostaną obniżone - informuje burmistrz Palermo Leoluca Orlando i przypomina, że Paweł Adamowicz z był jednym z inicjatorów Globalnego Parlamentu Burmistrzów. Stowarzyszenie to zostało założone przez zarządzających miastami i ma na celu "zmierzenie się z największymi wyzwaniami świata". Włoski polityk uważa, że Paweł Adamowicz padł ofiarą klimatu przemocy i nienawiści, z którą sam walczył, czyniąc z Gdańska modelowe miasto tolerancji, na przekór “populistycznemu dryfowi swojego kraju”.

 

clevel

 

Także siostrzane miasto Gdańska zza oceanu - Cleveland przesyła "najgłębsze wyrazy współczucia mieszkańcom naszego siostrzanego miasta Gdańska, gdy opłakują tragiczną stratę swojego burmistrza Pawła Adamowicza.

 

 

TV

Bajpas kartuski działa