• Start
  • Wiadomości
  • Zakład Utylizacyjny. Modernizowana sortownia coraz bardziej wydajna

Zakład Utylizacyjny. Modernizowana sortownia coraz bardziej wydajna

Trwa modernizacja sortowni odpadów w Zakładzie Utylizacyjnym w Gdańsku. Najnowsze zmiany? Sortownia została wyposażona w specjalistyczne separatory, które automatycznie skanują rodzaj odpadu i dzielą je w osobną linię technologiczną, aby poddać je następnemu procesowi. Postęp prac w unowocześnianej sortowni można prześledzić na filmie zamieszczonym na profilu FB Zakładu Utylizacyjnego.
17.08.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Sortownia śmieci
Modernizację sortowni zaplanowano na cztery etapy. Jej cel to znaczny wzrost ilości surowców, które zostaną przekazane do powtórnego przetworzenia i większa automatyzacja procesu ich odzysku
fot. Mat. prasowe ZUT

Redukcja odorów zadaniem dla nowego prezesa Zakładu Utylizacyjnego

Modernizacja sortowni ZU. Automatyczne dzielenie surowców 

Jacek Wojda-Gburek, kierownik Działu Sortowania Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku opowiada w filmie o tym, co obecnie w modernizacji najistotniejsze, czyli o automatycznym dzieleniu wieloopakowaniowych surowców wtórnych z odpadów komunalnych resztkowych i tych zbieranych selektywnie. Zainteresowani dowiedzą się też więcej o sposobie działania nowych separatorów i rodzajach odpadów, które będą wyodrębniane. 

Co się zmieniło do tej pory?

- Zmienił się system zbiórki odpadów na pięciopojemnikowy - tłumaczy Jacek Wojda-Gburek. - Linia, którą obecnie używaliśmy, miała już ponad dziesięć lat i nie była dostosowana do strumieni, które obecnie są kierowane do naszego zakładu. Separator to urządzenie, które w sposób automatyczny skanuje rodzaj danego odpadu kierowanego na przenośniku zainstalowanym pod tym skanerem i następnie wydziela odpady w oddzielną linię technologiczną aby poddać je następnemu procesowi. 

Separator składa się z trzech elementów: przenośnika przyspieszającego, skanera oraz komory separacyjnej, która rozdziela te elementy. 

Separator. Jakie opakowania będą wyodrębniane?

- Będziemy wyodrębniać opakowania z polipropylenu, polisturenu, opakowania PET, z których są toczone tacki, będą też opakowania tetrapak - dodaje kierownik Działu Sortowania ZU. - Będziemy wydzielać również opakowania chemii gospodarczej oraz folie PET, PE i papier jako papier resztkowy z odpadów resztkowych. Po recyklingu należy rozdzielić te elementy na poszczególne rodzaje. Będziemy mieli zainstalowane 22 separatory optyczne dla frakcji 2D i frakcji 3D (frakcja 2D to np. folie i papier, 3D to m.in. butelki - red.). Te surowce, których jest objętościowo najwięcej w naszych odpadach, będą dwustopniowo wydzielane, aby czystość w końcowej fazie sortowania była jak najwyższa.  

Główne cele modernizacji sortowni odpadów w Zakładzie Utylizacyjnym w Gdańsku to znaczny wzrost masy odzyskiwanych surowców, które zostaną przekazane do powtórnego przetworzenia oraz większa automatyzacja procesu ich odzysku.

Zobacz Gdańsk z innej perspektywy. Zajrzyj do punktów widokowych

Modernizację sortowni zaplanowano na cztery etapy. W drugim etapie prac wykonano m.in. tzw. strefę sortowania odpadów 2D (czyli płaskich, takich jak papier czy folia), wyposażoną m.in. w pełni zautomatyzowane, działające na podczerwień separatory opto-pneumatyczne, połączone systemem przenośników. Zamontowano również automatyczne przenośniki bunkrowe, które bez udziału dodatkowego sprzętu będą kierowały wysortowane, przeznaczone do recyklingu surowce do pras belujących. Zamontowano nową  stacji kompresorów o mocy ok 550 kW, która będzie jednocześnie zasilać sprężonym powietrzem wszystkie 23 separatory opto-pneumatyczne. 

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim