PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Wiecha nad budowanym w Szpitalu im. M. Kopernika Zakładem Diagnostyki Obrazowej

Wiecha nad budowanym w Szpitalu im. M. Kopernika Zakładem Diagnostyki Obrazowej
Po blisko roku od wmurowania kamienia węgielnego 10 września br. uroczyście zawieszono wiechę nad budowanym w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku Zakładem Diagnostyki Obrazowej. Obiekt ma być gotowy na przełomie 2020 i 2021 r.
Trochę historii. Tak jeszcze niedawni wyglądała inwestycja
Budynek ZDO będzie miał 4 kondygnacje, w tym jedna podziemna
mat. prasowe Copernicus


Od październiku 2019 roku na terenie bezpośrednio przylegającym do Szpitala im. Mikołaja Kopernika trwa budowa Zakładu Diagnostyki Obrazowej. Jej postępy dobrze widać, gdy patrzy się na szpital od strony skrzyżowania ulic Nowe Ogrody i Pohulanka. Powstający w tym miejscu Zakład Diagnostyki Obrazowej będzie się mieścił w nowym czterokondygnacyjnym (jeden poziom podziemny) budynku w miejscu po dawnych Zakładach Zaopatrzenia Ortopedycznego.

Będzie to nowoczesne centrum diagnostyczne wyposażone w najnowszy sprzęt do diagnostyki obrazowej (m.in. tomograf, rezonans magnetyczny, RTG stacjonarne, USG, kardiomonitory, respirator transportowy do pracy w MRI). Całość na powierzchni 2 185 m2.

Jedno z pomieszczeń powstającego Zakładu Diagnostyki Obrazowej
Jedno z pomieszczeń powstającego Zakładu Diagnostyki Obrazowej
zdj. Katarzyna Brożek/Copernicus


Czytaj też: Stan przedcukrzycowy - reaguj, nim będzie za późno. Program profilaktyczny dla gdańszczan

Głównym celem inwestycji, które wykonawcą jest firma Alstal, jest zwiększenie: dostępności, jakości i komfortu pacjentów w zakresie diagnostyki obrazowej realizowanej w Szpitalu w ramach procesu leczniczego. Zakład ma pracować w systemie całodobowym przez siedem dni w tygodniu i będzie przeznaczony dla pacjentów Copernicusa oraz pacjentów przychodzących na badania spoza szpitala.

Wiecha nad budowanym Zakładem Diagnostyki Obrazowej Szpitala im. M. Kopernika
Wiecha nad budowanym Zakładem Diagnostyki Obrazowej Szpitala im. M. Kopernika
zdj. Katarzyna Brożek/Copernicus

 

Lokalizacja budynku pozwali na jego skomunikowanie z główną częścią Szpitala, w tym SOR-em, blokami operacyjnymi oraz pozostałymi oddziałami. Ułatwi to łącznik prowadzący do głównej części szpitala, w tym SOR-u, bloków operacyjnych i innych oddziałów.

Zakres prac budowlanych obejmuje budowę czterokondygnacyjnego budynku:

Poziom -1 - pomieszczenia techniczne, szatnie dla personelu oraz połączenie z budynkiem głównym
Parter  -  zaprojektowano przeniesioną z budynku 5 i 6 pracownię angiografii i pracownię MRI
Piętro 1 - zajmą rentgeny, tomograf komputerowy i USG
Piętro 2 - pomieszczenia lekarzy, opisownie i część socjalna

Władze województwa pomorskiego na uroczystości reprezentowała Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego
Władze województwa pomorskiego na uroczystości reprezentowała Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego, obok stoją Dariusz Kostrzewa, prezes Zarządu Copernicus Podmiot Leczniczy (po prawej) oraz Krzysztof Wójcikiewicz, wiceprezes ds. medycznych Copernicusa (po lewej)
Wiceprezes ds. Medycznych
zdj. Katarzyna Brożek/Copernicus


Koszt inwestycji: 35 137 500 zł brutto w tym: roboty budowlane: 20 500 000 zł; sprzęt medyczny: 14 273 000 zł; Sprzęt niemedyczny: 364 500 zł.

Czytaj też: Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży. Wsparcie i terapia dla dzieci z FASD

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl