PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Zagraniczne komentarze po ataku zamachowca na prezydenta Pawła Adamowicza

Zagraniczne komentarze po ataku zamachowca na prezydenta Pawła Adamowicza
Wiadomość o tragicznych wydarzeniach, które rozegrały się 13 stycznia 2019 r. w Gdańsku podczas finału WOŚP, rozeszły się po całym świecie. Wyrazy solidarności ślą politycy, o walce o życie Pawła Adamowicza piszą najważniejsze tytuły.
The Guardian
The Guardian


Brytyjski the Guardian pisze “Paweł Adamowicz w stanie krytycznym po tym, jak tysiące gdańszczan widziało zamach na niego” i cytuje słowa ze swojego wywiadu z Pawłem Adamowiczem w 2016 r. “Jestem Europejczykiem, więc z natury jestem otwarty. Gdańsk jest miastem portowym i musi być schronieniem od strony morza”.


Burmistrz Londynu Sadiq Khan napisał na Twitterze“Wysyłam najlepsze życzenia za jego szybkie wyzdrowienie i wyrazy solidarności dla władz Gdańska, jego rodziny i współpracowników”.


“Prezydent Gdańska po ataku nożem w krytycznym stanie” - pisze niemiecka Sueddeutsche Zeitung. Gazeta poinformowała m.in., że do tragedii doszło podczas finału WOŚP, której celem jest zbiórka pieniędzy na wyposażenie polskich szpitali.Clarin Mundo
Clarin Mundo


Argentyński serwis Clarin Mundo: “Zuchwały atak na burmistrza w Polsce. Został pchnięty nożem w serce. Jego stan jest bardzo poważny”.

Amerykański New York Times, pisząc o ataku na Pawła Adamowicza zauważa m.in., że wspierał on prawa mniejszości seksualnych i narodowych, i że wyraził solidarność z żydowską społecznością w Gdańsku w zeszłym roku po tym, jak zostało wybite okno w synagodze.


Brytyjski "Daily Mail" : “popularny polski burmistrz walczy o życie po ugodzeniu nożem na scenie przed tysiącami świętujących finał charytatywnej akcji.

 

Nicola Beer, generalna sekretarz liberalnej, niemieckiej Freie Demokratische Partei: potępiła atak i życzyła Pawłowi Adamowiczowi szybkiego powrotu do zdrowia: “Nie dajmy rządzić przemocy”.


Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans na Twitterze: "Jestem wstrząśnięty brutalnym atakiem na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Modlę się i mam nadzieję, że wyjdzie z tego. Wspaniały przywódca, który troszczy się o mieszkańców Gdańska".


Portal BBC NewsUgodzenie nożem prezydenta Gdańska zszokowało całą Polskę. Pan Adamowicz to dobrze znany polityk, który przez 20 lat był burmistrzem Gdańska. Portal pokazał zdjęcie, które prezydent Gdańska na moment przed atakiem zrobił na scenie i zamieścił na swoim Instagramie. Widać na nim setki ludzi, trzymających w ręku światełka.

 

Hiszpański El Pais: “Napastnik ugodził nożem burmistrza polskiego miasta Gdańska podczas imprezy charytatywnej”. Dziennik informuje o kryminalnej przeszłości napastnika i podaje (błędną) informację, że Paweł Adamowicz należy do “głównej partii opozycyjnej w Polsce, Platformy Obywatelskiej”.


De Telegraaf z Holandii pod tytułem “Burmistrz ugodzony nożem przed setkami widzów” pisze, że polscy politycy potępiają zamach i przypomina, że Paweł Adamowicz jest prezydentem Gdańska od 20 lat i należał do ruchu demokratycznego, który powstał w latach 80. XX wieku w tym mieście pod przewodnictwem Lecha Wałęsy.oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl