PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Żagle na wodzie. Jubileuszowe regaty na Zatoce Gdańskiej
Żagle na wodzie. Jubileuszowe regaty na Zatoce Gdańskiej
W sobotę i niedzielę, 11-12 czerwca, zapraszamy do obserwowania zmagań żeglarskich. W okolicach mola w Brzeźnie odbywać się będą regaty o Puchar Mariny, w Górkach Zachodnich rywalizować będą uczniowie gdańskich szkół.

MOSiR

Regaty o Puchar Mariny odbywać się będą już po raz dziesiąty. Silna obsada gwarantuje dużo emocji oraz ciekawą walkę na bojach zwrotnych oraz na mecie, którą widzowie mogą śledzić z plaży lub molo w Brzeźnie.

Na liście startowej są najlepsi żeglarze z Trójmiasta, województwa pomorskiego a także reprezentanci Szwecji, Niemiec i Rosji. Są wśród nich m.in. kapitanowie Jacek Chabowski, Konrad Smoleń, Maciej Polański, Tomasz Konnak, Czesław Perlicki, Lennart Andreasson, Krzysztof Paul, Jerzy Jankowski czy były minister sprawiedliwości prof. Zbigniew Ćwiąkalski.

Trasa wyścigów będzie wytyczona wzdłuż wybrzeża, od molo w Brzeźnie aż do Sopotu. Portem regat będzie przystań jachtowa Marina Gdańsk przy ul. Szafarnia.

Zawody zostaną rozegrane w grupach: ORC Club, KWR, OPEN. Regaty posiadają licencję Polskiego Związku Żeglarskiego i są zaliczane do Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski, Pucharu Zatoki Gdańskiej oraz do Pucharu Bałtyku Południowego.

Pierwszego dnia zmagań odbędą się dwa wyścigi. W niedzielę załogi będą ścigać się w jednym wyścigu, za to wydłużonym aż do 15 mil morskich.

Dodatkowo w sobotę w marinie odbędzie się koncert szant. Wystąpią: Marek Majewski, Jolly Roger - Mietek Folk Olsztyn oraz Banana Boats. Początek o godzinie 20.00. Wstęp wolny.

Organizatorem regat jest Miasto Gdańsk oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku.

PROGRAM

sobota, 11 czerwca 2016

  • 11.00 – start pierwszego wyścigu
  • ok. 13.00 – start drugiego wyścigu
  • 20.00 – koncert szantowy /Marina Gdańsk/

niedziela, 12 czerwca 2016

  • 11.00 – start trzeciego wyścigu
  • ok. 16.00 – ceremonia zakończenia regat /Marina Gdańsk/


MOSiR

Regaty na 20-lecie szkoły

W sobotę, 11 czerwca w Narodowym Centrum Żeglarstwa im. Krzysztofa Zawalskiego w Górkach Zachodnich rywalizować będzie młodzież szkolna. W ramach Gdańskiego Programu Edukacji Morskiej po raz dziesiąty odbędą się Żeglarskie Mistrzostwa Szkół Gdańskich w klasach Optymist, l'Equipe, Laser 4,7 oraz Hi Fly.

Regaty corocznie gromadzą na starcie ok. 50-60 zawodników z różnych gdańskich szkół i mają na celu popularyzację żeglarstwa wśród uczniów.

Organizatorem wydarzenia jest Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 6, który świętuje w tym roku swoje dwudziestolecie. Głównym trofeum regat będzie Puchar Dyrektora ZKPiG nr 6 w klasyfikacji drużynowej dla najlepszej szkoły.

PROGRAM

  • godz. 8.30-9.30 - zgłoszenia zawodników
  • godz. 10.00 - otwarcie regat
  • godz. 11.00 - start do pierwszego wyścigu dnia i kolejnych wyścigów w poszczególnych klasach
  • godz. 16.00 - uroczystość zakończenia

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl