Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

„Zaczytane maluchy” - nowy projekt gdańskiej biblioteki na Światowy Dzień Książki Dziecięcej

„Zaczytane maluchy” - to najnowszy projekt Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, dedykowany najmłodszym czytelnikom. - Każdemu dziecku, które nie ukończyło 6. roku życia, przy pierwszych odwiedzinach w dowolnej filii naszej biblioteki wręczymy pakiet startowy - zachęca Przemysław Czaja z WiMBP w Gdańsku. Na aktywnych małych czytelników czekają bezpłatne książki i ordery. Start akcji w sobotę, 7 kwietnia, 2018 r. w Bibliotece Manhattan - szykuje się mnóstwo atrakcji.

„Zaczytane maluchy” - nowy projekt gdańskiej biblioteki na Światowy Dzień Książki Dziecięcej
A
A
data publikacji: 03 kwietnia 2018 r.

'Zaczytane maluchy' to nie pierwsza tego typu akcja Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, zachęcającej do czytania książek
'Zaczytane maluchy' to nie pierwsza tego typu akcja Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, zachęcającej do czytania książek
mat. prasowe

„Zaczytane maluchy” to najnowszy projekt dedykowany dzieciom, organizowany przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku. Ale nie pierwszy - podobną akcję pilotażową gdańska biblioteka przeprowadzała w 2016 roku. Projekt „Z książką na start” zapoczątkowała gdańska Fundacja Metropolia Dzieci, która zaprosiła do współpracy WiMBP w Gdańsku.

Pomysł był taki: w dzieciach zaszczepić miłość do czytania od małego, a w rodzicach - chęć do spędzania czasu wolnego wspólnie, oczywiście z książką. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem - po niespełna dwóch miesiącach spotkań informacyjnych w przedszkolach, do WiMBP zapisało się 777 dzieci w wieku 0-6. lat, co stanowiło aż 50-procentowy wzrost liczby czytelników zapisanych w gdańskich bibliotekach.

Na fali popularności tamtej inicjatywy, gdańscy bibliotekarze przygotowali dla najmłodszych (od 0 do 6. lat) nową akcję „Zaczytane maluchy”. Każde dziecko, które odwiedzi jedną z gdańskich filii, otrzyma specjalny pakiet powitalny.

- Na pakiet składa się pierwsza dedykowana karta do kultury, paszport biblioteczny oraz siateczka na książki wypożyczane z biblioteki. W paszporcie czeka mnóstwo zagadek do rozwiązania i łamigłówek czytelniczych, ponadto nasi najmłodsi czytelnicy będą w nim zbierać pieczątki, za każde kolejne odwiedziny - tłumaczy Przemysław Czaja, kierownik działu marketingu i PR w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku.

Do czego posłużą te pieczątki? Do odbioru niespodzianek oczywiście. Dla tych, którzy rozwiną w sobie chęć do regularnych wizyt w bibliotece organizatorzy akcji przygotowali ciekawe nagrody.

- Przy piątej wizycie czytelnicy otrzymają książkę napisaną i narysowaną przez bibliotekarzy. Książka ta będzie prezentem od nas, a jednocześnie zaproszeniem do magicznego i niezwykłego świata literatury dziecięcej - mówi Czaja.

Warto więc złapać czytelniczego bakcyla, tym bardziej, że opiekę merytoryczną nad wspomnianym przez niego wydawnictwem, zatytułowanym „Niewielka książeczka o pewnej przygodzie”, objęła Anna Czerwińska-Rydel - gdańska pisarka, lubiana autorka książek dla dzieci i młodzieży - m.in. Gdańskiej Trylogii dla dzieci (opowieści biograficzne o Heweliuszu, Fahrenheicie i Schopenhauerze).

Fragment wyjątkowej książki przygotowanej przez bibliotekarzy dla najmłodszych czytelników gdańskich filii
Fragment wyjątkowej książki przygotowanej przez bibliotekarzy dla najmłodszych czytelników gdańskich filii
mat. prasowe

To nie wszystko: przy dziesiątej wizycie w bibliotece każdy „zaczytany maluch” otrzyma w dowód uznania order czytelnika. Wszystkie dzieci, które zbiorą w swoich paszportach dziesięć pieczątek i odbiorą ordery, zostaną zaproszone na Galę Zaczytanych Maluchów, która odbędzie się w styczniu 2019 r. Zgodnie z planami gdańskiej biblioteki wydarzenie to stanie się corocznym świętem dla najmłodszych czytelników.

Akcja „Zaczytany maluch” rozpocznie się w sobotę, 7 kwietnia, 2018 r. - Tego dnia zapraszamy wszystkie maluchy oraz ich rodziców do Biblioteki Manhattan. Będzie to również okazja do celebrowania Światowego Dnia Książki Dziecięcej czyli urodzin Andersena - zachęca Czaja.

Wielkie świętowanie z mocą atrakcji dla dzieci rozpocznie się o godz. 10. Wśród dzieci, które tego dnia zapiszą się do biblioteki i odbiorą swoje pakiety startowe bibliotekarze rozlosują mnóstwo nagród, m.in.: gry „Mistrz bajek”, bilety do Teatru Miniatura, wejściówki do Centrum Hewelianum, książki i gadżety biblioteczne.

Szczegółowy program:

- godz. 10-11 - turniej gry „Mistrz bajek”; 
- godz. 11-12 - pokaz iluzji;
- godz. 12-13 - warsztaty plastyczne z ilustratorką, Agnieszką Żelewską, przeznaczone dla dzieci w wieku 5-9 lat. Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy (mailowo: promocja@wbpg.org.pl lub telefonicznie 58 301 48 11 w. 221);
- godz. 13-14 - turniej gry „Mistrz bajek”;
- godz. 14-15 - spektakl dla dzieci „Mała Syrenka”, Teatr Qfer.

Ponadto tego dnia w Bibliotece Manhattan (Gdańsk, aleja Grunwaldzka 82) będzie można również przyłączyć się do projektu Portret Polaka w Gdańsku. W piątek w godzinach od 13 do 18, oraz w sobotę od godz. 10 do 15 będzie można stanąć przed obiektywem Aleksandry Maj. Wydarzenie to jest całkowicie darmowe. Zdjęcia znajdą się w facebookowej galerii „Portret Polaka”, która dokumentuje całe przedsięwzięcie.

Udział w akcji „Zaczytane maluchy” jest darmowy. Aby założyć Kartę do kultury dziecku potrzebna będzie zgoda rodzica/opiekuna prawnego. Pakiety startowe, wraz z Kartą do kultury będzie można odbierać od poniedziałku, 9 kwietnia, 2018 r. w niemal każdej filii WiMBP w Gdańsku - oprócz Filii Naukowej i Biblioteki pod Żółwiem.

Czytaj też: Nie wiesz po jaką książkę sięgnąć? Podpowie internetowy Joseph Conrad

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora