• Start
  • Wiadomości
  • Zaczyna brakować osób do pracy w komisjach wyborczych. Chętni nadal mile widziani

Zaczyna brakować osób do pracy w komisjach wyborczych. Chętni nadal mile widziani

Ponad 50 osób zrezygnowało w ostatnich dniach z pracy w komisjach wyborczych w przedterminowych wyborach na urząd prezydenta Gdańska, które odbędą się 3 marca. Członkowie Miejskiej Komisji Wyborczej apelują o zgłaszanie się chętnych, którzy chcieliby podjąć pracę w trakcie tych wyborów.
20.02.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ponownie zaczyna brakować chętnych do pracy w komisjach wyborczych!
Ponownie zaczyna brakować chętnych do pracy w komisjach wyborczych!
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


W dniu 13 lutego informowaliśmy, że brakuje ponad tysiąca osób do pracy w obwodowych komisjach wyborczych. Po tym, jak trójmiejskie media nagłośniły problem, mieszkańcy wręcz "hurtowo" zaczęli zgłaszać się do pracy. Wydawało się, że problem został rozwiązany. Ponad 50 osób złożyło jednak rezygnację. Powód zazwyczaj był ten sam - wynagrodzenie w wysokości od 150 do 190 zł okazało się zbyt niskie.

W związku z tym, że przedterminowe wybory na urząd Prezydenta Gdańska, które odbędą się 3 marca, traktowane są jako wybory uzupełniające (II tury), wynagrodzenie, określone ustawowo, jest o połowę niższe niż ma to miejsce w trakcie I tury wyborów samorządowych.

150 zł otrzyma "szeregowy" członek komisji obwodowej, 165 złotych - zastępca przewodniczącego komisji, a 190 złotych - przewodniczący komisji obwodowej.

Warto jednak podkreślić, że praca przy organizacji wyborów ma też charakter społeczny, ale otrzymuje się za nią wspomnianą dietę. Zachęcamy więc ponownie, by zgłaszać swoje kandydatury do pracy w obwodowych komisjach wyborczych.

Co ważne, brakuje osób do pracy w dziennych komisjach. Poza tym, że w pracy trzeba będzie spędzić niedzielę, 3 marca, zarezerwować trzeba będzie sobie także czas w tygodniu poprzedzającym wybory - na szkolenie. To potrwa maksymalnie 2 godziny, a odbędzie się w gmachu Europejskiego Centrum Solidarności.


Wszyscy chętni powinni zgłaszać się do Nowego Ratusza (dawny Żak) przy ul. Wały Jagiellońskie 1, do pokoju 111.

  • w środę (20 lutego) do godz. 16
  • w czwartek (21 lutego) w godz. 8-16
  • w piątek (22 lutego) w godz. 8-15

Zgłosić należy się osobiście, ponieważ wypełnić trzeba odpowiednie formularze i podpisać zgodę.

Członkiem komisji może być mieszkaniec województwa pomorskiego, niekoniecznie Gdańska. Zameldowany na stałe, pełnoletni, niekarany i niespokrewniony z kandydatami na urząd Prezydenta Gdańska.


Ustawowy minimalny skład komisji obwodowej wynosi pięć osób. Co najmniej cztery osoby muszą być stale na miejscu. Dlatego im więcej chętnych do pracy tym lepiej.

W niedzielę, 3 marca, odbędą się przedterminowe wybory na prezydenta Gdańska. Do wyborów stanęło troje kandydatów: Aleksandra Dulkiewicz, Marek Skiba i Grzegorz Braun. Tego dnia na terenie całego Gdańska otwartych zostanie 196 lokali wyborczych. W każdym lokalu trzeba powołać dwie komisje: na dzienną oraz nocną zmianę.



TV

Profilaktyka piersi w tramwaju w Dzień Kobiet