• Start
  • Wiadomości
  • „Zaczarowana Królewna”. Premiera dla dzieci w Teatrze Wybrzeże

„Zaczarowana Królewna”. Nowa premiera dla dzieci w Teatrze Wybrzeże

- „Zaczarowana Królewna” była „Shrekiem” swoich czasów - mówi reżyser najnowszej premiery Teatru Wybrzeże dla młodszych widzów, Michał Derlatka. Premierę inscenizacji baśni Artura Oppmana zaplanowano na sobotę, 9 lutego, na scenie Stara Apteka. Dwa pierwsze przedstawienia zostały wyprzedane, ale bilety można kupić na kolejne - od 12 lutego.
09.02.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Najnowsza premiera Teatru Wybrzeże dla dzieci i nie tylko - „Zaczarowana Królewna” Artura Oppmana, w reżyserii Michała Derlatki
Najnowsza premiera Teatru Wybrzeże dla dzieci i nie tylko - „Zaczarowana Królewna” Artura Oppmana, w reżyserii Michała Derlatki
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

To kolejna propozycja Teatru Wybrzeże dla młodszych i starszych widzów, i zarazem kolejna premiera w Gdańsku w reżyserii Michała Derlatki. Po „Podróżach Guliwera” i „Przygodach Koziołka Matołka”, a także zrealizowanych w Teatrze Miniatura spektaklach „Fahrenheit”, „Siedem Krasnoludków” i „Tramwaje”, Derlatka wziął na warsztat „Zaczarowaną Królewnę” młodopolskiego poety Artura Oppmana.

Nawiązujące do dobrze znanej małym i dużym baśni „Śpiąca królewna” dzieło Oppmana opowiada historię dziewczynki, na którą wiedźma rzuca klątwę. Historia więc to stara jak świat - tym bardziej, że młodopolanin napisał swoją wersję sto lat temu. Zdaniem Michała Derlatki pisarskie zabiegi Oppmana nie różniły się jednak specjalnie od tych, których używają współcześni twórcy.

- Moje założenie jest takie, aby sprawdzić, ile taki tekst niesie w sobie życia i teatralności. Język, którym Oppman operuje jest archaiczny, ale temat jest ponadczasowy - to dotyczy wszystkich baśni - mówi reżyser. - Wierzę, że za sprawą aktorskiego ducha i odrobiny magii teatru, może przejmować, poruszać, komentować rzeczywistość: mówić o nas.


20190206_proba_zaczarowana_krolewna_02_755x503.JPG
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl


Co ciekawe, wersja Oppmana nie jest tylko opowieścią o królewnie. Autor do historii wplótł motywy sobie bliskie, wykorzystywane przez siebie w bajkach i legendach warszawskich o Kocie w butach, Bazyliszku, i o Złotej Kaczce.

- Wyobrażam sobie, że wzbogacając klasyczną baśń o Śpiącej Królewnie w krakowskie motywy lokalne, wplatając zapożyczenia z innych, znanych ówczesnemu widzowi historii: Kota w Butach, historii o Waligórze i Wyrwidębie czy Smoku Wawelskim - Oppman de facto eksplorował i tworzył kulturę popularną swoich czasów i uprawiał awangardową, intertekstualną dramaturgię skierowaną do młodego odbiorcy - mówi Derlatka. - „Zaczarowana Królewna” była, można powiedzieć, „Shrekiem” swoich czasów, a sam autor cieszył się popularnością i rozpoznawalnością.


20190206_proba_zaczarowana_krolewna_16_755x503.JPG
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl


W spektaklu występują: Monika Chomicka-Szymaniak (Królowa, Twardowska, Wąż, Płowa Łapka, Gwiazda Poranna, Stara Baba, Pijak, Kosmiczny Krasnoludek, Chochlik), Katarzyna Z. Michalska (Królewna, Wiewiórka, Szarak, Królewic, Piernikarka, Chochlik), Małgorzata Oracz (Hulababula, Dobrotka, Migdalina, Gwiazda Wieczorna, Pijak, Kosmiczny krasnoludek, Chochlik, Przekupka Krakowska), Jerzy Gorzko (Lirnik, Twardowski, Sowizdrzał, Dziadek Kościany, Długi Ogon, Smok, Pisarz), Michał Jaros (Kot i Pieszczotek), Maciej Konopiński (Palipieca), Piotr Łukawski (Król, Rycerz, Dworzanin, Chłop, Wilk, Walek, Pająk), Marcin Miodek (Organista, Dworzanin, Niedźwiedź, Kosmyczek, Bziczek, Szarlatan, Żak, Chochlik), Jakub Nosiadek (Staszek, Dworzanin, Migdal, Kuglarz, Doktor, Żak, Chochlik).


Michał Derlatka - absolwent reżyserii i aktorstwa Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Na koncie ma ponad 30 realizacji teatralnych oraz drugie tyle czytań udramatyzowanych
Michał Derlatka - absolwent Państwoweych Wyższej Szkoły Teatralnej. Na koncie ma ponad 30 realizacji teatralnych oraz drugie tyle czytań udramatyzowanych
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl


Przedstawienie zobaczyć można na scenie Stara Apteka (Gdańsk, ul. Teatralna 2, wejście od Targu Węglowego przez Dużą Scenę). Uwaga, brak biletów na premierę i na 10 lutego. Kolejne spektakle: 12, 13 i 14 lutego oraz 7, 8 i 10 marca. Bilety: normalny 30 zł, ulgowy 25 zł. Spektakl zalecany dla widzów od 6. roku życia.


TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę