• Start
  • Wiadomości
  • Zachorowania na odrę. Warto się zaszczepić - radzi Sanepid osobom urodzonym przed rokiem 1975  

Zachorowania na odrę. Warto się zaszczepić - radzi Sanepid osobom urodzonym przed rokiem 1975

- Wszystkie dotychczasowe przypadki zachorowań na odrę dotyczyły osób z wojewodztwa pomorskiego - mówi Anna Obuchowska zastępca Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku. - Na razie żaden mieszkaniec Gdańska nie zgłosił się z podejrzeniem zachorowania na odrę. Ostatni przypadek odry na Pomorzu dotyczy 5-letniego chłopca ze Starogardu Gdańskiego. Dziecko było szczepione przeciwko odrze.
20.11.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
szczepionka_grypa_002_799x533 (1).JPG
Osoby urodzone przed 1975 rokiem, także te z grup ryzyka jak osoby 65 plus powinny pomyśleć o zaszczepieniu się na odrę
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl



Mazowsze, Lubelszczyzna, Pomorze to ogniska zachorowań na odrę w Polsce - stan na listopad 2018 roku. Wśród zarażonych są Polacy i obywatele Ukrainy, większość  z tych osób nie była szczepiona. Główny Inspektorat Sanitarny zapewnia jednak, że nie można mówić o epidemii a wzmożonej zachorowalności.

W Gdańsku nie odnotowano żadnych przypadków zachorowania na odrę. W Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych w Gdańsku przebywali chorzy na odrę pracownicy dużego zakładu z Kwidzyna, potem chorzy - chłopiec i mężczyzna - ze Starogardu Gdańskiego.

- Już od roku zachowujemy czujność i czekamy na rozwój wypadków, jeśli chodzi o ryzyko zachorowań na odrę - mówi Anna Obuchowska z Wojewódzkiej Stacji Sanepidu w Gdańsku. - Bo spada wyszczepialność, wirus krąży w środowisku, mamy coraz więcej pracowników z Ukrainy, gdzie ze względu na sytuację społeczną i polityczną wiele osób jest nieszczepionych. Odra to choroba wieku dziecięcego, większość dzieci przechodzi ją w miarę łagodnie. W naszym województwie pierwszą dawkę przyjęło 96 proc. dzieci, drugą ponad 94 proc. To cały czas jest dobry poziom wyszczepienia.

Jak mówi Anna Obuchowska, w czasie kiedy pojawia się coraz więcej zachorowań na odrę, szczególnie uważnie powinny obserwować się osoby dorosłe, które urodziły się przed 1975 rokiem. Od tego roku w Polsce szczepienie przeciwko odrze wprowadzono do kalendarza szczepień dla dzieci w 13-15 miesiącu życia.

W ostatnich dniach pojawiło się wiele informacji o czasowych brakach szczepionek w aptekach. Jednak Krzysztof Jakubiak rzecznik Ministerstwa Zdrowia w piątek, 16 listopada, przekazał informację PAP, że 9 listopada minister zdrowia Łukasz Szumowski wydał zgodę na czasowe wprowadzenie do obrotu 20 tys. dawek szczepionki przeciwko odrze w opakowaniach obcojęzycznych (2 tys. opakowań zawierających 10 fiolek z proszkiem i 10 ampułko-strzykawek z rozpuszczalnikiem), a 13 listopada minister wydał zgodę na czasowe dopuszczenie 50 tys. 857 dawek MMR Vax Pro.

- Zachęcamy do zaszczepiania przeciw odrze osoby urodzone przed 1975 rokiem - mówi Obuchowska. - Ale też osoby z grup ryzyka po 65 roku życia, także te które nie pamietają czy były szczepione czy nie. Jeśli rodzice nie pamiętają, czy ich dzieci przyjmowały szczepienia przeciw odrze, też mogą pomyśleć o dawce szczepionki. Ale uczulam, aby szczepić się tylko po konsultacji z lekarzem, którzy zbierze wywiad, zbada, oceni czy szczepionkę można przyjąć! 

Pierwszym objawem zachorowania na odrę jest bardzo wysoko gorączka, potem wywyspka, złe samopoczucie jak przy grypie: ból gardła, katar, kaszel - zwykle męczący i suchy, zaczerwienienie oczu i światłowstręt.


TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę