PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Przetarg na remont zabytkowego zespołu poszpitalnego Bożego Ciała przy ul. 3 Maja

Przetarg na remont zabytkowego zespołu poszpitalnego Bożego Ciała przy ul. 3 Maja
Przetarg na rewaloryzację trzech spośród pięciu budynków zabytkowego zespołu poszpitalnego Bożego Ciała przy ul. 3 Maja w Gdańsku, wraz ze zmianą sposobu ich użytkowania oraz zagospodarowaniem terenu ogłosiło Hevelianum. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2024 roku.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wizualizacja przedstawiająca zespół poszpitalny Bożego Ciała po remoncie - budynki C, D i E
Wizualizacja przedstawiająca zespół poszpitalny Bożego Ciała po remoncie - budynki C, D i E
mat. Hevelianum

 

 

Zespół poszpitalny Bożego Ciała to jedyny zachowany tego typu kompleks budynków w Gdańsku, który w tym samym miejscu funkcjonował już od późnego średniowiecza. Najstarszy istniejący obiekt pochodzi z 1786 roku. Władze Gdańska w grudniu 2020 roku zawarły umowę pożyczki miejskiej w wysokości 25 mln zł z Pomorskim Funduszem Rozwoju na rewaloryzację części budynków wchodzących w skład kompleksu. Realizację zadania oszacowano na 31 mln zł - pozostałe 6 mln zł to wkład własny z budżetu miasta.

 

Wizualizacja budynku 21D - po remoncie będą tam m.in. miejsca noclegowe
Wizualizacja budynku 21D - po remoncie będą tam m.in. miejsca noclegowe
mat. Hevelianum

 

Gospodarzem inwestycji jest Hevelianum, które właśnie ogłosiło przetarg nieograniczony na rewaloryzację trzech z pięciu budynków w zespole położonym przy ul. 3 Maja 21 wraz ze zmianą sposobu ich użytkowania oraz z zagospodarowaniem terenu. Zakres prac ujętych w przetargu obejmuje nie tylko przebudowę trzech obiektów i dostosowanie ich do nowych funkcji. Prowadzone będą również prace związane z zagospodarowaniem terenu wokół - budowa i przebudowa dojazdów, placów, ścieżek i parkingów, a także zasilenie w media, odwodnienie, oświetlenie, monitoring i gospodarka zielenią. Budynki będą zasilane z dolnego źródła ciepła. Dodatkowo fotowoltaika, która zostanie zainstalowana na jednym z nich, będzie czyniła go prawie samowystarczalnym energetycznie. To przykład możliwości pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł, w trosce o czyste środowisko.

- To ważny moment, gdyż ogłaszając przetarg na rewaloryzację trzech obiektów z zespołu poszpitalnego Bożego Ciała stajemy przed szansą uratowania kolejnych zabytków Gdańska - końca dobiega rewaloryzacja Domu Zdrojowego w Brzeźnie. Zależy nam na wyłonieniu wykonawcy, który podobnie jak w Brzeźnie, będzie starał się tchnąć nowe życie w obiekty o wyjątkowo długiej historii, z dbałością o każdy szczegół architektoniczny - mówi Paweł Golak, dyrektor Hevelianum.

 

Budynek będzie też otoczony malowniczym ogrodem
Budynek będzie też otoczony malowniczym ogrodem
mat. Hevelianum

 

Budynek nr 21C, czyli dawny Dom Inspektora będzie przestrzenią do organizacji spotkań i wystaw czasowych. Znajdą się w nim także m.in. księgarnia, kawiarnia, sklepik i punkt informacji o ofercie Hevelianum. Budynek 21D zaoferuje miejsca noclegowe, a w budynku 21E powstanie pracownia pszczelarza, gdzie m.in. będzie można zajrzeć do wnętrza prawdziwego ula oraz wziąć udział w zajęciach poświęconych ochronie zarówno pszczół dziko żyjących jak i miodnych. Aranżacja zielonego otoczenia zespołu poszpitalnego pozwoli na prowadzenie warsztatów edukacyjnych i lekcji plenerowych z zakresu ekologii.

- Mam nadzieję, że ceny materiałów budowlanych, które w ostatnim czasie znacznie wzrosły, nie wpłyną negatywnie na wynik przetargu. Żałuję, że mimo złożonej aplikacji, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie przyznało nam środków norweskich na remont pozostałych dwóch budynków, w tym najstarszego i najbardziej zniszczonego - dodaje dyrektor Paweł Golak.

 

Tak zespół Bożego Ciała prezentuje się obecnie
Tak zespół Bożego Ciała prezentuje się obecnie
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Oferty można składać do 5 sierpnia 2021 r. będą oceniane według kryterium finansowego, z uwzględnieniem udzielonego przez wykonawcę okresu gwarancji.

Gmina stara się również pozyskać środki na rewaloryzację pozostałych budynków kompleksu - A i B, które pełnić będą funkcje wystawowe, warsztatowe i edukacyjne.

Oprac. AO