• Start
  • Wiadomości
  • Zabytki na medal: dwie gdańskie budowle w konkursie ministerstwa

Zabytki na medal: dwie gdańskie budowle w konkursie ministerstwa

Baszta Jacek i Brama Nizinna zakwalifikowały się do grona 94 finalistów ogólnopolskiego konkursu “Zabytek Zadbany”. Wśród obiektów, które mają szanse na zwycięstwo są jeszcze cztery inne z województwa pomorskiego.
04.03.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Piękno Bramy Nizinnej w Gdańsku odsłonięte po pracach remontowo - konserwatorskich

“Zabytek Zadbany” jest corocznym konkursem ogłaszanym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa (instytucja ekspercka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Jego celem jest promocja opieki nad zabytkami, w tym propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytkowych obiektów.

Po wstępnej ocenie nadesłanych zgłoszeń do następnego etapu zakwalifikowały się 94 zabytki z 15 województw.

Jury oceniając obiekty będzie brało pod uwagę m.in. prawidłowe wykonanie prac konserwatorskich i restauratorskich, jak również właściwe użytkowanie danego zabytku.

Zarówno Brama Nizinna, jak i Baszta Jacek otrzymały nominację w kategorii “Utrwalenie wartości zabytkowej”.

Remont Bramy Nizinnej kosztował 4,5 mln zł

Brama Nizinna w Gdańsku zbudowana została w 1626 r. jako element nowożytnych fortyfikacji. Była jedną z czterech ówczesnych bram miejskich i umożliwiała wjazd do Gdańska od strony południowej. Prace budowlano - konserwatorskie rozpoczęły się w 2015 r., trwały blisko dwa lata, a ich koszt wyniósł 4,5 mln złotych.

Baszta Jacek powstała na przełomie XIV-XV wieku w północno-zachodnim narożniku murów obronnych Głównego Miasta, położona jest u zbiegu ulicy Pańskiej i Podwala Staromiejskiego, ma 36 m wysokości. Prace konserwatorskie przy zabytku trwały 10 miesięcy i zakończyły się w lipcu 2016 r. Kosztowały 380 tys. zł.

Baszta Jacek w Gdańsku - nieodłączna towarzyszka Hali Targowej

W tej samej kategorii z naszego regionu nominowano jeszcze: obwarowania staromiejskie w Malborku, kościół NMP w zespole zamkowym w Malborku oraz dawny kościół - obecne Muzeum Rybołówstwa w Helu, które jest oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

W kategorii “Adaptacja obiektów zabytkowych” województwo pomorskie reprezentuje Szpital Jerozolimski w Malborku.

Laureaci i wyróżnieni w konkursie zostaną ogłoszeni podczas gali Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, która odbędzie się 19 kwietnia 2017 r. w Bydgoszczy.

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór