PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Zabytki Gdańska w twoim telefonie. Aplikacja gdańskiego licealisty - zwiedzajgdansk.pl

Zabytki Gdańska w twoim telefonie. Aplikacja gdańskiego licealisty - zwiedzajgdansk.pl
Młody, zdolny gdańszczanin, uczeń Liceum Ogólnokształcącego nr 2 stworzył aplikację mobilną zwiedzajgdansk.pl. To audioprzewodnik z informacjami o gdańskich zabytkach i gotowymi trasami. Jest tu sporo praktycznych wskazówek: godziny otwarcia placówek, ceny biletów, lokalizacja toalet. Ta aplikacja jest dla każdego!
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jakub Lange, twórca aplikacji mobilnej Zwiedzajgdansk.pl
Jakub Lange, twórca aplikacji mobilnej Zwiedzajgdansk.pl
fot. archiwum rodzinne

 

- Pomysł zrodził się w Berlinie, podczas weekendowego wyjazdu z rodziną. Wtedy pomyślałem, że brakuje prostej aplikacji do zwiedzania i postanowiłem, że przygotuję taką dla Gdańska - opowiada Jakub Lange, twórca aplikacji zwiedzajgdansk.pl, uczeń LO nr 2 w Gdańsku. - Oczywiście jest sporo różnych aplikacji do zwiedzania, bardziej klasyczne z listą zabytków, ale nie audioprzewodnik.

Prace nad aplikacją trwały od maja do początku września tego roku. Programowaniem zajął się sam pomysłodawca, Jakub Lange, zwłaszcza, że miał już pierwsze doświadczenia za sobą. - To nie jest moja pierwsza aplikacja. Kilka lat temu wydałem grę na android, która dobrze się przyjęła na rynku - mówi młody programista.

Ponad 100 opisanych i zaznaczonych na mapie atrakcji, cztery trasy zwiedzania, informacje praktyczne, alternatywne sposoby zwiedzania Gdańska, informacje dotyczące biletów komunikacji miejskiej i alternatywnych środków transportu, jak rower Mevo czy hulajnoga. Ale przede wszystkim aplikacja stworzona przez gdańskiego licealistę jest prosta i przyjemna, dostosowana do możliwości czasowych użytkownika. 

- Chciałem, żeby moja apka była dostępna w sklepie dla obu systemów, Android i iOs. Miała być też tania, a opłata jednorazowa, żeby nikt nie miał wątpliwości: wydać czy nie - dodaje Jakub Lange.

Aplikacja zwiedzajgdansk.pl kosztuje zaledwie 4,99 zł i dostępna jest w dwóch językach, polskim i angielskim. Dzięki temu mogą korzystać z niej nie tylko mieszkańcy i polscy turyści, ale też zagraniczni.

- Wszystkie nagrania i tłumaczenia tekstów do aplikacji udało mi się zrobić za darmo, dzięki wolontariuszom, osobom znalezionym w Internecie, nie tylko z Polski, ale też z Kanady i Stanów Zjednoczonych. Grafikę wykonałem sam, zapłaciłem tylko za logo. Programowanie, największy koszt projektu, także wziąłem na siebie. Gdybym musiał wszystkich opłacić, przygotowanie tej aplikacji nie byłoby możliwe - wyjaśnia Jakub.

W sumie swoich głosów w aplikacji użyczyło osiem osób, a tłumaczeniem zajęły się dwie. Warto dodać, że teksty w audioprzewodniku powstały w oparciu o wiedzę znajdującą się w elektronicznej encyklopedii Gdańska Gedanopedii. Zdjęcia Jakubowi Lange użyczyły trójmiejskie portale.  

Co dalej? - pytamy młodego gdańszczanina.

- Chciałbym tę aplikację rozwijać, żeby była bardziej profesjonalna pod względem nagrań. Jeśli uda się pozyskać fundusze z grantu, będę bardzo zadowolony. Przygotowałem kolejne opisy zabytków, które będą dodawane - mówi Lange. - Nikt nie lubi czytać ścian tekstu, dlatego nasz audioprzewodnik opowie ci o Gdańsku niczym żywy człowiek. Przewodnik zawiera mapę, dzięki której łatwo dotrzesz do każdego gdańskiego zabytku. 

 

Strona główna aplikacji Zwiedzajgdansk.pl

 

Strona aplikacji www.zwiedzajgdansk.pl

Strona na Facebooku 

 

Aldona Dybukwww.gdansk.plaldona.dybuk@gdansk.pl
Aldona Dybuk - najnowsze
Aldona Dybukwww.gdansk.plaldona.dybuk@gdansk.pl
Aldona Dybuk - najnowsze