Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Za Chudziaka - Gajewski. Dlaczego odwołano prezesa Gdańskich Melioracji

Andrzej Chudziak nie kieruje już Gdańskimi Melioracjami - spółką, która zajmuje się m.in. systemem ochrony przeciwpowodziowej miasta. To skutek informacji, że zbiorniki retencyjne, które uległy zniszczeniu w trakcie wielkiej lipcowej powodzi, nie miały urządzeń pomiarowych i w praktyce nikt nie monitorował ilości zrzucanej wody.

Za Chudziaka - Gajewski. Dlaczego odwołano prezesa Gdańskich Melioracji
A
A
data publikacji: 24 sierpnia 2016 r.

Andrzej Chudziak
Andrzej Chudziak
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Decyzję o odwołaniu prezesa Chudziaka podjęła w środę, 24 sierpnia, Rada Nadzorcza Gdańskich Melioracji sp. z o.o. Jednocześnie powołano nowego szefa spółki - jest nim Ryszard Gajewski, dotychczasowy dyrektor ds. techniczno-organizacyjnych Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej sp. z o.o.

Co było powodem zdymisjonowania Andrzeja Chudziaka? Z oficjalnego komunikatu wynika, że decyzję podjęto po “...zapoznaniu się z działaniami Spółki dotyczącymi całokształtu spraw udzielania odpowiedzi na zapytanie w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej...”.

Cała sytuacja ma związek z dwiema publikacjami portalu trójmiasto.pl, którego dziennikarz zapytał w oficjalnym piśmie dyrekcję Gdańskich Melioracji czy w zbiornikach retencyjnych przed i w trakcie powodzi z 14/15 lipca br. mierzony był poziom wody. Odpowiedź udzielona przez Dimitrisa Skurasa, dyr. ds. technicznych w Melioracjach Gdańskich, była taka, że cztery zniszczone wskutek ulewy zbiorniki nie posiadają urządzeń pomiarowych stanu wody.

Biuro prasowe magistratu odniosło się wówczas do tych doniesień stwierdzając, że albo prezes Gdańskich Melioracji (Chudziak - przyp. red.) wprowadził w błąd prezydenta, albo dyrektor ds. technicznych (Skuras - przyp. red.) wprowadził w błąd opinię publiczną."

Następnie prezes Chudziak zwołał konferencję prasową, podczas której zdementował stwierdzania swojego podwładnego o braku urządzeń pomiarowych wody w zbiornikach retencyjnych. Dodał jedynie, że w niektórych rzeczywiście brakowało wodowskazów, ponieważ “były rozkradane”.

Wątpliwości rozstrzygnęła Rada Nadzorcza Melioracji Gdańskich, odwołując prezesa Chudziaka ze stanowiska. Ma on jednak nadal pracować w spółce, “zgodnie z jego doświadczeniem i kwalifikacjami merytorycznymi”.


OFICJALNY KOMUNIKAT:

Dziś Rada Nadzorcza Gdańskich Melioracji Sp. z o.o., po zapoznaniu się z działaniami Spółki dotyczącymi całokształtu spraw udzielania odpowiedzi na zapytanie w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej, odwołała Pana Andrzeja Chudziaka z funkcji Prezesa Zarządu Spółki.

Byłemu Prezesowi Zarządu zostanie zaoferowana praca w Spółce, zgodnie z jego doświadczeniem i kwalifikacjami merytorycznymi.

Na stanowisko Prezesa Zarządu powołany został Pan Ryszard Gajewski, dotychczasowy dyrektor ds. techniczno-organizacyjnych Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej Sp. z o.o.

Ryszard Gajewski (48 lat, żonaty, dwóch synów) jest absolwentem Wydziału Hydrotechniki Politechniki Gdańskiej, posiada uprawnienia budowlane i uprawnienia do pełnienia funkcji pełnomocnika ds. realizacji projektów dofinansowywanych przez Unię Europejską (MAO).

Spółka Gdańskie Melioracje wymaga zmiany kultury organizacyjnej, unowocześnienia procesów zarządzania, zwiększenia efektywności, co sprawia, że podjęte decyzje są racjonalne i uzasadnione.


-
Roman Daszczyński (0)
www.gdansk.pl
roman.daszczynski@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Roman Daszczyński (0)
www.gdansk.pl
roman.daszczynski@gdansk.pl
więcej tekstów autora