Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gratka dla miłośników teatru - bilety były za jedyne 300 groszy

Trzy gdańskie teatry wzięły udział w ogólnopolskiej akcji „Bilet do teatru za grosze”. To Teatr Miniatura, Szekspirowski i Teatr Wybrzeże. Kilka minut przed godziną 14, czyli przed otwarciem kasy, pojawiliśmy się na Targu Węglowym, by sprawdzić, jak długa będzie kolejka po bilety w bardzo okazyjnej cenie.

Gratka dla miłośników teatru - bilety były za jedyne 300 groszy
A
A
data publikacji: 12 maja 2018 r.
Zrzut ekranu 2018-05-12 o 14.59.57
Warto było się pofatygować - kolejka nieprzesadnie duża, a cena wyjątkowo atrakcyjna
Łukasz Ogrodiński/www.gdansk.pl

Pierwsza ochotniczka pojawiła się przed wejście do Teatru Wybrzeże około godziny 11, czyli trzy godziny przed otwarciem kasy. Marysia miała już w kieszeni bilety do Teatru Szekspirowskiego na spektakl białostockiego Teatru Papahema „Skłodowska. Radium girl”. Tym razem pragnęła kupić bilety na sztukę „Mapa i terytorium” według powieści Houellebecq'a (w reżyserii Eweliny Marciniak).

To już czwarty raz, gdy można kupić bilety do polskich teatrów za tak niską kwotę z okazji Dnia Teatru Publicznego. Pomysł zrodził się w 2015 roku, gdy teatr publiczny obchodził swoje 250-lecie. W akcję zaangażowało się wówczas 100 polskich teatrów. Tym roku jest tak samo. Bilety za 3 złote kupimy w 100 teatrach, w 39 miastach.

Wydarzenie to świetna okazja, by przyciągnąć widza do teatru. W szczególności takiego widza, którzy rzadko obcuje z tym rodzajem sztuki. Kto zrezygnował z dzisiejszego wydarzenia, bo bał się stania w długich kolejkach, niech żałuje. Tłumów nie było, dlatego warto było znaleźć czas, by złapać okazję i kupić bilety za bardzo okazyjną kwotę.

Akcja ma przypominać, że w teatrze grosze grają rolę. Z badania ekonomicznego teatrów, które na zlecenie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego przeprowadzili ekonomiści Szkoły Głównej Handlowej wynika, że:

1 złotówka dotacji samorządowej przynosi 3,36 zł przychodu dla gospodarki regionu, w którym teatr stale pracuje.

BILET DO TEATRU ZA 300 GROSZY jest akcją ogólnopolską, finansowaną ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowaną przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

-
Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora