PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Z uczniów - żeglarze. Program Edukacji Morskiej 2017 na półmetku

Z uczniów - żeglarze. Program Edukacji Morskiej 2017 na półmetku
Blisko 1700 uczniów gdańskich szkół uczestniczy w tegorocznym Programie Edukacji Morskiej. Spędzają czas na wodzie - pod ścisłym nadzorem ratowników - i na zajęciach teoretycznych. - Gdańsk daje ogromne możliwości tym, którzy chcą uprawiać żeglarstwo, kajakarstwo czy wioślarstwo - mówi Piotr Kukowski z Fundacji Gdańskiej, która realizuje projekt. - I to jest największa satysfakcja, gdy któryś z uczniów potem przychodzi do nas już indywidualnie. Tak jest od siedmiu lat, także w tym roku.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Program Edukacji Morskiej to dla tysięcy młodych gdańszczan miła przygoda i zachęta, by wrócić na wodę

Niedawno Piotr Kukowski zauważył wśród świeżych adeptów żeglarstwa 13-latka, który dopiero co był na zajęciach w ramach gdańskiego Programu Edukacji Morskiej (PEM).

- Dlaczego przyszedł? Bo ciągnie go na wodę - mówi Kukowski. - Jest szansa, że będzie z niego żeglarz. W tym roku jesteśmy już na półmetku Programu Edukacji Morskiej. Zajęcia na łódkach potrwają do połowy października, ale nadal będziemy prowadzić zajęcia teoretyczne. Dzieciaki chodzą do Narodowego Muzeum Morskiego, uczą się o morskiej historii naszego regionu, śpiewają szanty, wykonują prace plastyczne.

Skoro Miasto daje takie możliwości, warto spróbować swoich sił pod żaglami

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku jest realizowany od 2010 roku na zlecenie Prezydenta Miasta Gdańska przez Fundację Gdańską. W ramach Programu przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadpodstawowych wezmą udział w cyklu praktycznych zajęć na wodzie dostosowanych do grup wiekowych (zajęcia na łódkach Optimist, kajakach, zajęcia wioślarskie, rejsy łódkami turystycznymi oraz Odtimerami). Młodzież podczas rejsów uczy się podstaw żeglowania, pogłębia wiedzę z dziedziny historii, geografii i biologii oraz poznaje swoje miasto od strony wody.

Tegoroczną nowością jest także systemowe działania edukacyjne oparte o Klub Edukacji Morskiej. Celem Programu Edukacji Morskiej jest promocja sportu oraz przybliżenie i popularyzacja wśród młodych mieszkańców Gdańska tradycji morskiej, historii i bogatego dziedzictwa ich miasta. Udział w rejsach jest dla uczestników bezpłatny.

Albo na łódce, z wiosłem w ręku

5 września odbyło się oficjalne otwarcie Programu, zaś już 31 sierpnia rozpoczęły się pierwsze zajęcia teoretyczne dla przedszkolaków. Mam nadzieję, że nowa edycja Programu Edukacji Morskiej zakończy się z wielką satysfakcją dla dzieci i wielu z nich już w wieku dojrzalszym będzie tę pasję żeglarską w różny sposób kontynuować – powiedział Paweł Adamowicz Prezydent Miasta Gdańska.

Nowy sezon to nowa odsłona Programu, która przyniosła wiele zmian. Tegoroczne działania mają jeszcze pełniej przybliżyć gdańszczanom morze i morskość, nauczyć zespołowej pracy i wytrwałości, jak również wyłonić talenty które, kto wie, w przyszłości mogą reprezentować Gdańsk na szczeblu światowym.

A jeśli młodych na wodę nie ciągnie? Pozostaną miłe wspomnienia z udziału w gdańskim Programie Edukacji Morskiej

Zajęcia realizowane są na następujących poziomach edukacji (każda szkoła może brać udział we wszystkich poziomach). Zapisanie się do danej grupy obliguje do uczestnictwa we wszystkich zajęciach danego poziomu.

Grupy przedszkolne (limit 40 grup przedszkolnych) – jedno przedszkole może maksymalnie zgłosić 2 grupy x 15 uczniów

o Zajęcia w Narodowym Muzeum Morskim (rejestracja www.rezerwacje.nmm.pl )

o Materiały edukacyjne dla opiekunów

o Karta zniżkowa

Szkoła Podstawowa – klasy 0-3 (limit 20 grup) – jedna szkoła maksymalnie może zgłosić 2 grupy x 15 uczniów

o Zajęcia wodne – łódka Optimist + wizyta na przystani (jeden dzień)

o Klub Edukacji Morskiej

o Materiały edukacyjne dla opiekunów

o Karta zniżkowa

Szkoła Podstawowa – klasy 4-6 (limit 20 grup) – jedna szkoła maksymalnie może zgłosić 2 grupy x 15 uczniów

o Zajęcia wodne – łódka Optimist

o Zajęcia wodne – Rejs łódką turystyczną na Zatokę Gdańską

o Zajęcia wodne – Zajęcia wioślarskie / zajęcia kajakarskie

o Klub Edukacji Morskiej

o Materiały edukacyjne dla opiekunów

o Karta zniżkowa

Szkoła Podstawowa – klasy 7-8 (lub gimnazjum) (limit 20 grup) – jedna szkoła maksymalnie może zgłosić 2 grupy x 15 uczniów

o Zajęcia wodne – rejs klasycznymi żaglowcami (Oldtimery)

o Rejs łódką turystyczną na Zatokę Gdańską

o Zajęcia wioślarskie / zajęcia kajakarskie

o Klub Edukacji Morskiej

o Materiały edukacyjne dla opiekunów

o Karta zniżkowa

Szkoła Ponadpodstawowa (limit 10 grup) – jedna szkoła maksymalnie może zgłosić 2 grupy x 15 uczniów

o Zajęcia wodne – rejs klasycznymi żaglowcami (Oldtimery)

o Rejs łódką turystyczną na Zatokę Gdańską

o Zajęcia wioślarskie / zajęcia kajakarskie

o Klub Edukacji Morskiej

o Materiały edukacyjne dla opiekunów

o Karta zniżkowa

Statystyki

o 110 grup projektowych

o 1650 dzieci i uczniów objętych programem

o 110 nauczycieli

o 210 praktycznych zajęć na wodzie

o 700 Spotkań w ramach Klubu Edukacji Morskiej

o 80 wizyt w muzeum

KONTAKT 

 • Rejestracja na zajęcia (przedszkola): www.rezerwacje.nmm.pl
 • Rejestracja na zajęcia (grupy szkolne - Szkoła podstawowa i ponadpodstawowa zajęcia wodne): http://sportplanner.com.pl/calendar
 • Koordynacja szkół i placówek przedszkolnych:
 • Izabela Kulesza – Wydział Rozwoju Społecznego, izabela.kulesza@gdansk.gda.pl, +48 58 323 67 52
 • Koordynacja projektu:
 • Piotr Kukowski – Fundacja Gdańska, pkukowski@fundacjagdanska.pl, tel. +48 58 526 49 87

SŁOWNIK

 • Zajęcia w Narodowym Muzeum Morskim – trwające około 40 minut zajęcia dla grup przedszkolnych. Zajęcia odbywać się będą od września do października 2017.
 • Materiały edukacyjne dla opiekunów – na każdym poziomie edukacji przygotowany zostanie pakiet edukacyjny dla opiekunów grup. Informacja dotyczące materiałów zostanie wysłana bezpośrednio do nauczycieli prowadzących Klub Edukacji Morskiej.
 • Karta Zniżkowa – karta na okaziciela uprawniająca do zniżek na aktywności wodne dla uczestników projektu. Szczegółowa lista dostępna będzie na stronie programu.
 • Klub Edukacji Morskiej – całoroczne, cykliczne zajęcia prowadzone w szkołach przez przeszkolonych nauczycieli (opiekunów grup), Nauczyciele prowadzący grupy otrzymują od nas materiały edukacyjne przygotowane przez specjalistów z Kreatywnej Pedagogiki.
 • Zajęcia wodne – Optimist – jednodniowe zajęcia odbywające się na łódkach klasy Optimist lub L’Équipe. Zajęcia odbywać się będą od września do października 2017.
 • Zajęcia wodne – Rejs łódką turystyczną na Zatokę – jednodniowe zajęcia odbywające się na łódkach turystycznych. Zajęcia odbywać się będą od września do października 2017.
 • Zajęcia wodne – Zajęcia wioślarskie / zajęcia kajakarskie – Zajęcia odbywać się będą od września do października 2017, decyduje kolejność zgłoszeń.
 • Zajęcia wodne – rejs klasycznymi żaglowcami (Oldtimery) – jednodniowe zajęcia odbywające się na klasycznych Gdańskich Żaglowcach (STS Generał Zaruski, SY Bonawentura, SY Baltic Star, SYAntica, SY Szkwał). Zajęcia odbywać się będą we wrześniu 2017.


Milena MieczkowskaUrząd Miejski w GdańskuFundacja Gdańska
Milena Mieczkowska - najnowsze
Milena MieczkowskaUrząd Miejski w GdańskuFundacja Gdańska
Milena Mieczkowska - najnowsze