• Start
  • Wiadomości
  • Z nagłym zachorowaniem do szpitali i przychodni LISTA PLACÓWEK

Z nagłym zachorowaniem do szpitali i przychodni LISTA PLACÓWEK

Cztery szpitale i dwie przychodnie w Gdańsku to miejsca, w których pomoc medyczną uzyskamy w trybie nocnej i świątecznej opieki podczas świąt Bożego Narodzenia i w wolny dzień po sylwestrowych zabawach.
21.12.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
SOR_05_799x533.JPG
Nocna i świąteczna opieka medyczna udzielana jest od ponad roku w szpitalach. Nz.Szpitalny Oddział Ratunkowy w szpitalu spółki Coprenicus przy ulicy Długie Ogrody w Gdańsku
Jerzy Pinaks/www.gdansk.pl


Nocna i świąteczna pomoc medyczna jest udzielana w szpitalach i przychodniach od ponad roku, a nowy sposób świadczenia tego rodzaju usług obowiązuje od 1 października 2017 roku wskutek ustawy o tzw. “sieci szpitali”. W wybranych szpitalach stworzono miejsca, w których udzielane są świadczenia w trybie nocnej i świątecznej opieki medycznej. W Gdańsku to placówki:

  • dwa szpitale spółki Copernicus - im. Mikołaja Kopernika i św. Wojciecha,
  • Szpital Dziecięcy “Polanki”7
  • Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku.

Świadczeń nadal udziela przychodnia wchodząca w skład Nadmorskiego Centrum Medycznego, ale w innej lokalizacji - wcześniej przyjmowała w tym trybie w placówce przy ulicy Kilińskiego, obecnie przy ulicy Świętokrzyskiej.

- Nasza przychodnia przyjmuje przede wszystkim pacjentów z obszaru Gdańska Południe - mówi Mikołaj Ruciński, dyrektor ds. lecznictwa w Nadmorskim Centrum Medycznym w Gdańsku. - Zmienił się przekrój pacjentów, jest ich więcej, ale przychodzą z mniej poważnycmi chorobami. Na tym obszarze mieszka więcej młodych ludzi z dziećmi, mamy więc więcej małych pacjentów, chorób wieku dziecięcego, mniej pacjentów starszych, bardziej schorowanych.

Przypominamy, że nocna i świąteczna opieka zdrowotna udzielana jest od godziny 18 po południu do 8 rano w dni powszednie, w dni wolne od pracy - całodobowo. Z opieki lekarskiej i pielęgniarskiej udzielanej w punktach nocnej i świątecznej pomocy można skorzystać w przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia.

Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku przypomina, żeby rozważnie korzystać z dyżurujących placówek czyli w razie:

  • nagłego zachorowania;
  • nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy;
  • gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia


- Zwykle w Wigilię czy sylwestra mamy mniej pacjentów - dodaje Ruciński. - A jeśli się zjawiają, to są to naprawdę cieżko chore osoby, potrzebujące pomocy. W ubiegłym roku więcej niż zwykle pacjentów mieliśmy w pierwszy i drugi dzień świąt. Zwykle są to osoby rzeczywiście potrzebujace pomocy lekarza, choć zdarza się, że przychodzą np. tylko po receptę. Jednak w przypadku osób chorych na serce czy cukrzycę ciagłość przyjmowania leków jest ważna, wiec lekarze pomagają w takich sytuacjach bez problemu. 

W przypadku świadczeń nocnej i świątecznej opieki nie obowiązuje rejonizacja -  pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka i do którego lekarza/pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację.


Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w Trójmieście

  1. Copernicus, Szpital św. Wojciecha w Gdańsku, Al. Jana Pawła II 50
  2. Copernicus, Szpital im. M. Kopernika w Gdańsku, ul. Powstańców Warszawskich 1/2
  3. 7 Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku, ul. Polanki 117 dorośli (pow. 18 r.ż)
  4. Szpital dziecięcy “Polanki” , ul Polanki 119 (dzieci i młodzież do 18 r.ż.)
  5. Nadmorskie Centrum Medyczne w Gdańsku, ul. Świętokrzyska 4
  6. Medica Plus w Gdańsku, ul. Stanisława Lema 21
  7. Szpitale Pomorskie w Gdyni:

           - Szpital Św. Wincentego a Paulo w Gdyni, ul. Wójta Radtkego 1,

           - Szpital Morski im. PCK w Gdyni, ul. Powstania Styczniowego, 1

           - NZOZ, Gdynia Obłuże, ul. Białowieska 1

  1. Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Miejska Stacja Pogotowia Ratunkowego z Przychodnią w Sopocie, ul. Bolesława Chrobrego 


Numer dla pacjentów 800 190 590 - Telefoniczna Informacja Pacjenta (TIP)

Wspólna ogólnopolska bezpłatna Infolinia Rzecznika Praw Pacjenta oraz Narodowego Funduszu Zdrowia, gdzie można uzyskać informacje, m.in. jak uzyskać kartę EKUZ, jakie prawa przysługują osobie ubezpieczonej, gdzie znajduje się najbliższy szpital, w jaki sposób można zgłosić naruszenie praw pacjenta czy też jakich formalności należy dopełnić by skorzystać z leczenia uzdrowiskowego.



TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska