• Start
  • Wiadomości
  • Z miłości do Gdańska i sztuki baroku. Teatr tańca i muzyka dawna w wykonaniu seniorów

Z miłości do Gdańska i sztuki baroku. Teatr tańca i muzyka dawna w wykonaniu seniorów

Gdańscy seniorzy przygotowali pokaz teatru tańca i muzyki dawnej w strojach stylizowanych na te z epoki. Efektami chwalą się na YouTubie - film można zobaczyć bezpłatnie. Inicjatywę zrealizowano w ramach finału projektu „Pigułka Sztuki dla Seniora” Fundacji Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych „Forum”.
10.12.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Występ Teatru Miłośników Tańca i Muzyki Dawnej, którzy w ramach projektu „Pigułka Sztuki Dla Seniorów” zaprezentowali tańce barokowe, odbył się w Państwowych Szkołach Budownictwa w Gdańsku 7 grudnia
Występ Teatru Miłośników Tańca i Muzyki Dawnej, którzy w ramach projektu „Pigułka Sztuki Dla Seniorów” zaprezentowali tańce barokowe, odbył się w Państwowych Szkołach Budownictwa w Gdańsku 7 grudnia
źródło: YouTube

- Najważniejszym elementem projektu było pokazanie dawnego tańca i kawałka dawnego Gdańska. To też dla nas narzędzie włączania społecznego obu pokoleń - seniorów i młodzieży. W centrum stawiamy chęć zainteresowania dziedzictwem kultury najcudowniejszego miejsca na świecie, jakim jest miasto Gdańsk, ale i niezwykłego okresu, jakim był barok - tłumaczy Ewa Kondracka, koordynator projektu „Pigułka Sztuki dla Seniora”, realizowanego przez gdańską Fundację Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych „Forum”.


Kierowany miłością do wspomnianego, pełnego przepychu baroku zespół, złożony z seniorów skupionych wokół Domu Sąsiedzkiego Na Osieku, oraz odpowiedzialnych za realizację nagrania uczniów z Państwowych Szkół Budownictwa w Gdańsku, przygotował pokaz teatru tańca i muzyki dawnej, który można oglądać na YouTubie: TUTAJ.


Pokaz wieńczy tegoroczną edycję projektu - wcześniej w jego ramach odbyła się między innymi wystawa malarstwa zatytułowana „Mandala”, gdzie swoje prace zaprezentowały uczestniczki warsztatów prowadzonych przez Stanisława Olesiejuka, oraz wykład prof. Andrzeja Januszajtisa poświęcony tajemnicom gdańskiego Osieka.

„Pigułka Sztuki dla Seniora” to skierowany do starszych mieszkańców Gdańska projekt, którego celem jest aktywizacja i rozwój świadomego uczestnictwa w kulturze, poprzez zainteresowanie dziedzictwem kulturowym dawnego Gdańska, naukę obcowania ze sztuką i nauczanie umiejętności przekładania emocji na ekspresję twórczą - plastyczną i z zakresu sztuk scenicznych. Pomyślany jest jako obszar aktywności dla około 40. osób w wieku senioralnym.

- Projekt zakłada wyposażenie uczestników w kompetencje umożliwiające kreatywne wykorzystanie czasu „trzeciego wieku” i upodmiotowienie ich w społeczności lokalnej - opisuje Anna Staruszkiewicz, prezes Fundacji Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych „Forum”. - To inicjatywa tworzenia przestrzeni kultury czasu wolnego, realizowana również międzypokoleniowo, poprzez współpracę animatora z gdańskimi placówkami i instytucjami edukacji i upowszechnia kultury oraz organizacjami pozarządowymi: Pałacem Młodzieży, Działem Edukacji Teatru Szekspirowskiego, Muzeum Gdańska, Stowarzyszeniem Nasz Gdańsk czy Stowarzyszeniem Nowy Port Sztuki. Wierzymy, że stanowi to istotny element integracji społeczności lokalnej oraz daje efekt synergii w zakresie dobrych praktyk organizacji samorządowych w animacji kultury na terenie miasta.

Projekt sfinansowany został przez Miasto Gdańsk w ramach realizacji w zakresie działań artystycznych i kulturalnych.

 

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim