Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Wakacyjny pociąg Gdańsk-Warszawa: od 23 czerwca - tanio, wygodnie, kulturalnie

Ten pociąg łączy Warszawę z Gdańskiem (za 45 zł), a od czterech lat można nim dojechać również do Ustki (za 60 zł). Kursuje od 23 czerwca do końca wakacji, a bilet na niego upoważnia nas do zniżek w wybranych instytucjach kultury Mazowsza, Lubelszczyzny, Pomorza a nawet Krakowa.

Wakacyjny pociąg Gdańsk-Warszawa: od 23 czerwca - tanio, wygodnie, kulturalnie
A
A
data publikacji: 13 czerwca 2018 r.
pociąg
Pociąg Słoneczny na torach                                                                                                                                                                                             Mat. pras. KM


- Ten skład bardzo dobrze uzupełnia ofertę kolei nad Bałtykiem - mówi Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego. - Korzystają z niego nie tylko mieszkańcy Pomorza, ale i turyści z całego kraju. O jego sukcesie może świadczyć, to że łączy Mazowsze i Pomorze już tyle lat.

Rzeczywiście, pociąg “Słoneczny” to letnia propozycja dla podróżnych. Kursuje na trasie Warszawa-Gdańsk-Ustka w okresie wakacyjnym, czyli od 23 czerwca do 2 września. Jest bardzo popularny, o czym świadczą statystyki - w ubiegłym roku w podróż „Słonecznym” wybrało się 111 tys. osób. W ciągu ostatnich 14 lat już ponad milion osób przyjechało nad morze korzystając z tego połączenia.

 

Od 2010 roku Koleje Mazowieckie skierowały do obsługi połączenia nowoczesne, wygodne i klimatyzowane wagony piętrowe Bombardier Twindexx
Od 2010 roku Koleje Mazowieckie skierowały do obsługi połączenia nowoczesne, wygodne i klimatyzowane wagony piętrowe Bombardier Twindexx
Mat. pras.

Pierwszy skład „Słonecznego” wyjedzie ze stolicy (Warszawa Wschodnia) 23 czerwca o godzinie 6.29, a do celu - do Gdańska dojedzie o godz. 9.41. Po drodze zatrzyma się między innymi w: Legionowie, Ciechanowie, Mławie, Iławie, Prabutach, Malborku i Tczewie. Potem kilka minut postoju i pociąg rusza do Ustki. Na miejscu będzie o godzinie 12.08.

Podróż „Słonecznym" z Warszawy Wschodniej do Gdańska zajmuje trzy godziny. Tylko 20 minut dłużej niż Pendolino. Do Ustki dotrzemy w niecałe pięć i pół godziny.

Podróż powrotna rozpocznie się o godz. 12.42. Do Gdańska dotrzemy o godz. 15.03, aby trzy minuty później (godz. 15.06) odjechać do Warszawy Zachodniej, gdzie pociąg przyjedzie o godzinie 18.25. “Słoneczny” będzie kursować przez Warszawę Śródmieście bez zatrzymania na przystankach osobowych Warszawie Stadion, Powiśle i Ochota.

 

Rozkład jazdy pociągu Słoneczny 2018
Rozkład jazdy pociągu Słoneczny 2018
Mat. pras.

Ile to kosztuje?

Bilet na połączenie do Ustki jest dużo tańszy niż w PKP Intercity. Za przejazd z Gdańska do Warszawy zapłacimy 45 złotych. Honorowane są też wszystkie ulgi ustawowe, a rowery przewozić można bez żadnych dodatkowych opłat.

Cena za przejazd na trasie Warszawa Zachodnia - Ustka wynosi 60 zł, studenci zapłacą 29,40 zł. Do Trójmiasta bilet normalny kosztuje - 45 zł, a studencki 22,05 zł.

Pociąg do... kultury

To niejedyna korzyść z zakupu bilety na Słoneczny - pasażerowie wraz z biletem otrzymają, w ramach akcji „Koleją do Kultury”, specjalną kartę rabatową. Na jej podstawie mogą korzystać ze zniżek w wybranych instytucjach kultury Mazowsza, Lubelszczyzny, Pomorza a nawet Krakowa. Bedzie taniej do teatru, na wystawy czy koncerty, na przykład zespołu "Mazowsze". W Gdansku kartę rabatową honoruje Opera Bałtycka, w Warszawie m.in. Teatr Ochota i Teatr Studio, a w Krakowie na przykład Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka. 

Listę 33 partnerów akcji oraz szczegóły zniżek możemy znaleźć z na stronie akcji: www.dokultury.mazowieckie.com.pl

Wagony Bombardier gwarantują wygodną podróż. Są piętrowe i klimatyzowane
Wagony Bombardier gwarantują wygodną podróż. Są piętrowe i klimatyzowane
Mat. pras.

 

O „Słonecznym”

Pociąg Słoneczny już od 14 lat łączy Mazowsze z Pomorzem. Pierwszy raz wyjechał w trasę latem 2005 roku. Kursował wtedy do stacji Gdynia Główna.

Od 2015 roku relacja został wydłużona o odcinek Gdynia – Ustka. Przez pierwsze cztery lata Słoneczny obsługiwany był przez znane, również z pomorskich torów jednostki elektryczne serii EN57. Od 2010 roku Koleje Mazowieckie skierowały do obsługi połączenia nowoczesne, wygodne i klimatyzowane wagony piętrowe Bombardier Twindexx. W ciągu 14 lat z usług Kolei Mazowieckich na trasie nad morze skorzystało ponad milion osób.

Więcej informacji w załączniku oraz w tekście:

https://pomorskie.eu/-/z-warszawy-do-ustki-w-piec-godzin-sloneczny-znowu-polaczy-stolice-z-baltykiem

-
oprac. AU (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. AU (0)
www.gdansk.pl