PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

„Z całego serca Wam dziękuję, że byliście” - Aleksandra Dulkiewicz podsumowała WOŚP podczas czatu z mieszkańcami

„Z całego serca Wam dziękuję, że byliście” - Aleksandra Dulkiewicz podsumowała WOŚP podczas czatu z mieszkańcami
We wtorek, 2 lutego, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i jej zastępca ds. inwestycji, Alan Aleksandrowicz, spotkali się wirtualnie z mieszkańcami. Podczas czatu rozmawiano m.in. o inwestycjach tramwajowych, ale i o finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - tylko w Gdańsku zebrano co najmniej ponad 300 tys. złotych.
Czat prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz z udziałem jej zastępcy ds. inwestycji Alana Aleksandrowicza odbył się we wtorek, 2 lutego, o godzinie 18:00, na Facebooku i na www.gdansk.pl.
Czat prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz z udziałem jej zastępcy ds. inwestycji Alana Aleksandrowicza odbył się we wtorek, 2 lutego, o godzinie 18:00, na Facebooku i na www.gdansk.pl.
www.gdansk.pl

 

Na początku czatu prezydent Gdańska podziękowała mieszkańcom i wolontariuszom za zaangażowanie w tegoroczną, 29. edycję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, której finał odbył się w niedzielę, 31 stycznia. Aleksandra Dulkiewicz była jedną z osób, które tego dnia zbierały datki do puszek na szczytny cel. Łącznie ponad 800 kwestujących wyszło na ulice Gdańska, a w mieście uruchomiono osiem sztabów.

 

- Czuć było naprawdę bardzo dobrą atmosferę. Z całego serca wam dziękuję, za to, że podjęliście trud bycia razem w tej epidemicznej sytuacji i że chcieliście kwestować. Kwestowaliśmy tak naprawdę dla siebie - nie znam nikogo, kto w jakiejś formie ze sprzętu medycznego kupionego przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy nie korzystał - zwróciła uwagę prezydent Gdańska.

Jedną z osób, które skorzystały ze sprzętu szpitalnego oznaczonego charakterystycznym serduszkiem jest córka zastępca prezydenta ds. inwestycji Alana Aleksandrowicza. Podziękował gdańszczanom za „dary serca” i nie ukrywał, że czuje wzruszenie. - To wspaniała inicjatywa - podkreślił.

W samym Gdańsku zebrano na pewno co najmniej ponad 300 tysięcy złotych. Trwają jeszcze licytacje na Allegro - pod hasłem „gdanskdlawosp” było aż 106 aukcji, wśród nich kilka przedmiotów od Aleksandry Dulkiewicz - m.in. okolicznościowa, sygnowana koszulka Lechii Gdańsk czy charakterystyczna tęczowa broszka, którą prezydent nosiła podczas konferencji prasowych i sesji Rady Miasta Gdańska, by okazać wsparcie obywatelom walczącym o swoje prawa.

- Największą popularnością cieszyła się gra w tenisa ze mną, została sprzedana za ponad 8 tysięcy złotych. Bardzo za to dziękuję. W sumie udało się uzbierać ponad 26 tysięcy złotych, ale trwa jeszcze aukcja dotycząca broszki - nie ukrywała radości prezydent Gdańska.

Czat był też okazją do podsumowania zrealizowanych inwestycji. W piątek, 5 lutego, została oddana do użytku na Wiadukcie Biskupia Górka druga jezdnia, w kierunku Pruszcza Gdańskiego, dalsze prace trwają. O nich opowiedział Alan Aleksandrowicz: - To skomplikowane przedsięwzięcie, poruszamy się w tkance historycznej. Mamy odkryte bastiony i Basztę Nową, pracujemy z konserwatorem zabytków nad tym, jak te historyczne pozostałości zabezpieczyć. Do wiaduktu dochodzą jeszcze ścieżki rowerowe - przypomniał prezydent. - Udało nam się uruchomić w pełni ruch na wiadukcie, z przyczyn bezpieczeństwa buspas nie będzie jeszcze funkcjonował - to cały czas plac budowy. Jeśli chodzi o Zaroślak, tam prace budowlane będą trwały do około marca, początku kwietnia. Takie dał nam słowo wykonawca.

W środę, 3 lutego, miasto podpisze natomiast umowę na budowę linii tramwajowej Nowa Warszawska. To inwestycja, na którą wielu mieszkańców czekało. Jej koszt wyniesie blisko 60 mln złotych - niemało, bowiem nie będzie to łatwa budowa.

- Zyskujemy nową ramę komunikacyjną, obejmującą starą ulicę Bulońską, aleję Pawła Adamowicza, skrzyżowanie Warszawskiej i Jabłoniowej, ulicę Warszawską i Havla. To będzie kompleksowe rozwiązanie, odczuwalne w codziennym ruchu komunikacyjnym mieszkańców - zaznaczył Alan Aleksandrowicz. Dodał, że zgodnie z harmonogramem inwestycji, pierwsi pasażerowie wyruszą tą trasą w pierwszym kwartale 2023 roku.

Podczas spotkania prezydenci odpowiadali na pytania od mieszkańców. Gdańszczan ciekawiło m.in. dlaczego miasto postanowiło zmienić trasę tramwaju z Południa Gdańska do Wrzeszcza z pierwotnej rezerwy terenowej biegnącej w okolicach Piekarniczej.

- Mamy zaplanowaną rezerwę terenową w okolicach Piekarniczej i nie planujemy z niej rezygnować w przyszłości. Chcemy to połączenie rozbudowywać, tak jak rozbudowujemy połączenie na odcinku Nowej Warszawskiej - uspokajał Alan Aleksandrowicz. - Z analiz, które wyszły ze stronu ZTM, DRMG i projektantów koncepcji, wynikło, że odcinek pierwszy będzie się włączał na wysokości skrzyżowania Jaśkowej Doliny i Rakoczego, w kierunku Wrzeszcza. To pierwszy etap. Kolejne etapy będziemy mogli realizować w przyszłości.


Czat prezydentów z mieszkańcami można obejrzeć tutaj:

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze