• Start
  • Wiadomości
  • Z Betlejem na Wyspę Sobieszewską. Harcerze przywieźli gdańszczanom światełko z Groty Narodzenia Jezusa

Z Betlejem na Wyspę Sobieszewską. Harcerze przywieźli gdańszczanom światełko z Groty Narodzenia Jezusa

Płomyk wędrował z Ziemi Świętej nad Bałtyk dzięki ludziom dobrej woli. Z samego Betlejem wzięli go austriaccy skauci i przekazali Słowakom. Od słowackich skautów pojechał do polskich harcerzy, którzy zawieźli go do Gdańska. Dlaczego akurat na Wyspę Sobieszewską? To tutaj za niecałe 7 lat chcą zorganizować Światowy Zlot Skautów Jamboree 2023.
18.12.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Na szkle latarni-lampionu wymalowano logo ZHP - znak, że Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Sobieszewa z inicjatywy harcerzy. Mieszkańcy brali je chętnie do swoich domów

W niedzielę 18 grudnia na rondzie tuż przy moście pontonowym na Wyspę Sobieszewską było uroczyście. Harcerze z ZHP, przedstawiciele władz miasta i dzielnicy, strażacy i księża mieli zacząć punktualnie o godz. 11, ale musieli trochę poczekać, aż mieszkańcy Sobieszewa wyjdą po mszy św. z pobliskiego kościoła.

Gdy tłum stanął już na rondzie, były krótkie przemówienia i chwilę potem płomyk z drewnianej latarni-lampionu zaczął rozpalać przyniesione przez mieszkańców świeczki.

- To początek wielu dobrych rzeczy, które będą się na Wyspie Sobieszewskiej działy w najbliższych latach - zapewnił zebranych Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska.

Mieszkanki Wyspy Sobieszewskiej: Ewelina (mama) i Zuzia (córka) - szczęśliwe, że zawiozą płomyk z Betlejem do domu

- Proszę się nie martwić - uspokajał Ryszard Nowak, przewodniczący Rady Dzielnicy Wyspa Sobieszewska. - Kto nie odpali światełka teraz, będzie mógł to zrobić w kościele, i w Sobieszewie i w Świbnie. Księża proboszczowie biorą je do swoich parafii.

Harcerze z ZHP nie tylko postarali się o Betlejemskie Światło Pokoju, ale też zafundowali mieszkańcom Sobieszewa (wespół z gdańskim magistratem) pierwszą w dziejach dzielnicy miejską choinkę. Ma 9 m wysokości i stoi na środku ronda. Jest na niej kilkanaście dużych bombek i ozdoby, które nie pozostawiają wątpliwości, że Związek Harcerstwa Polskiego uważa Wyspę Sobieszewską za wyjątkowe miejsce na ziemi i ma w związku z tym konkretne plany.

Inicjatorką uroczystości była hm. Beata Matyjaszczyk z Chorągwii Gdańskiej ZHP. Tuż za nią stoi wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak, który ma za plecami sobieszewską choinkę

- Od kiedy prezydent Adamowicz zaprosił do współpracy harcerzy i spełnił obietnicę, że będzie wybudowany nowy most, na Wyspie Sobieszewskiej dzieje się dużo dobrego - mówi Ryszard Nowak. - Nie czujemy się już jako dzielnica Gdańska jak piąte koło u wozu. Kierownik budowy mostu powiedział mi, że będzie gotowy dokładnie za rok i pierwsze auta przejadą po nim 28 grudnia. Tutaj trzeba podziękować rządowi premier Szydło, który wspomógł miasto dotacją na budowę, choć mówiło się, że tego nie zrobi. No i jeszcze ta współpraca z harcerzami. Wierzymy, że Polska, a więc Wyspa Sobieszewska, zostanie gospodarzem Jamboree 2023. A jeśli tak, to Sobieszewo będzie gościć także europejski zlot skautów w 2021 roku. Zlot polskich harcerzy w 2018 roku uważamy już za pewnik.

Świąteczna choinka dla mieszkańców Sobieszewa jest częścią programu rozwoju społecznego Wyspy Sobieszewskiej realizowanego przez Miasto Gdańsk i ZHP w ramach przygotowań do Światowego Jamboree Skautowego w 2023 roku.

Ks. Krzysztof Gnich, proboszcz parafii w Świbnie uważa, że w intencji organizacji zlotu skautów na Wyspie Sobieszewskiej nie tylko można, ale warto się pomodlić. Na prawo od niego - ks. Maciej Kucharzyk, proboszcz parafii w Sobieszewie (zakłada czapkę)

Związek Harcerstwa Polskiego ubiega się o zorganizowanie XXV Światowego Jamboree Skautowego w Polsce w 2023 roku, na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku. Kontrkandydatem Polski jest Korea Południowa. Decyzja w tej sprawie będzie podjęta przez Światową Konferencję Skautową w Baku w sierpniu 2017 r.

Światowe Jamboree Skautowe jest największym regularnie odbywającym się zlotem organizowanym przez Światową Organizację Ruchu Skautowego, na którym gromadzi się ok. 40 000 skautów z całego świata. Jest to przede wszystkim wydarzenie edukacyjne, a jego celem jest szerzenia idei pokoju i budowanie porozumienia między narodami. Młodzież wywodząca się z różnych kultur i wyznająca różne religie spotka się, by przeżyć wyjątkową przygodę i nawiązać nowe przyjaźnie. Uczestnikami zlotu mogą być członkowie organizacji skautowych należących do Światowej Organizacji Ruchu Skautowego, którzy mają 14-17 lat.

Choinkę przywieźli i postawili strażacy. Harcerze zadbali, by znalazły się na niej odpowiednie ozdoby

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę