PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.

XXI Gdański Festiwal Carillonowy - muzyka w każdy piątek i sobotę. Wstęp wolny

XXI Gdański Festiwal Carillonowy - muzyka w każdy piątek i sobotę. Wstęp wolny
W piątek, 28 czerwca, rozpocznie się coroczny Gdański Festiwal Carillonowy. W czasie 21. edycji wydarzenia odbędzie się aż 20 koncertów - 10 na dzwonach kościoła św. Katarzyny, i 10 na dzwonach Ratusza Głównego Miasta. Festiwal potrwa do 31 lipca. Wstęp wolny.
Jeden z 50. dzwonów carillonu na wieży Kościoła św. Katarzyny w Gdańsku
Jeden z 50. dzwonów carillonu na wieży Kościoła św. Katarzyny w Gdańsku
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Rozpoczęcie festiwalu odbędzie się w piątek, 28 czerwca, o godz. 20.45, przy skwerze Heweliusza. Podczas inauguracyjnego koncertu wykonane zostaną po raz pierwszy nowe kompozycje: „Płynna materia” Beniamina Baczewskiego i „Echa Gdańska” Jakuba Nikiela, a także, zaprezentowane po raz pierwszy w styczniu tego roku, „Epitafium”, poświęcone śp. Pawłowi Adamowiczowi.

- Utwór, skomponowany przez Katarzynę Kwiecień-Długosz, zagramy na początku oraz na końcu festiwalu. Poprzez „Epitafium” chcemy upamiętnić wielkiego przyjaciela muzyki carillonowej, dzięki któremu dawna tradycja naszego miasta została przywrócona po II wojnie światowej. Prezydent Gdańska ufundował prywatnie 2 ze 135 dzwonów, na których koncertujemy - dodaje Kaźmierczak.

Melodie na carillonie muzyk wybija za pomocą specjalnej klawiatury, która porusza sercami dzwonów
Melodie na carillonie muzyk wybija za pomocą specjalnej klawiatury, która porusza sercami dzwonów
Fot. Aleksandra Guździk / Polskie Stowarzyszenie Carillonowe

 

Gdańsk jako jedyne miasto w Polsce pochwalić się może aż trzema czynnymi carillonami koncertowymi - tzn. takimi, które składają się z co najmniej 23. dzwonów. Dwa z nich znajdują się w wieży kościoła św. Katarzyny, będącej najstarszą parafialną świątynią Gdańska (50 dzwonów), i w wieży Ratusza Głównego Miasta (37 dzwonów), trzeci natomiast - „Gdańsk” - jest carillonem mobilnym i składa się z 48. dzwonów. Wszystkimi zarządza Muzeum Gdańska.

Fakt posiadania tych niezwykłych instrumentów, a także kilkusetletnie carillonowe tradycje naszego miasta, sięgające według badaczy przynajmniej 1561 roku sprawiły, że nieprzypadkowo właśnie tu, od ponad 20. lat, organizowany jest Gdański Festiwal Carillonowy. 

- Jeżdżąc i koncertując po świecie, od wielu lat przyglądam się podobnym imprezom. Spodobała mi się ich prosta formuła: darmowe letnie koncerty, które odbywają co tydzień, wieczorem, w pięknych miejscach. Zamarzyło mi się zorganizowanie takiego cyklu także w Gdańsku - wspomina carillonistka Monika Kaźmierczak, dyrektor festiwalu i członkini Polskiego Stowarzyszenia Carillonowego.

Carillon z kościoła św. Katarzyny
Carillon z kościoła św. Katarzyny
Fot. Dariusz Kula / Muzeum Gdańska

 

Do dziś Gdański Festiwal Carillonowy, który w tym roku będzie miał swoją XXI edycję, jest jedynym tego rodzaju wydarzeniem w Polsce, podczas którego wirtuozi zabytkowego instrumentu z całego świata prezentują muzykę klasyczną - i nie tylko. Podczas tegorocznej odsłony, która potrwa przez całe wakacje: od piątku, 28 czerwca, do 31 lipca, odbędzie się aż 20 koncertów - 10 na dzwonach wieżowych kościoła św. Katarzyny i 10 na dzwonach Ratusza Głównego Miasta.

Piątkowym koncertom będą towarzyszyły pokazy Fontanny Heweliusza zsynchronizowane z muzyką
Piątkowym koncertom będą towarzyszyły pokazy Fontanny Heweliusza zsynchronizowane z muzyką
mat. Muzeum Gdańska

 

W trakcie festiwalu zaprezentuje się plejada światowych carillonistów: oprócz Moniki Kaźmierczak (Gdańsk), wystąpi Anna Kasprzycka (Gdańsk), Wojciech Lauer (Gdańsk), Giedrius Kuprevicius (Litwa), Roy Kroezen (Niderlandy), Frans Haagen (Niderlandy), Frank Steijns (Niderlandy) i Stefano Colletti (Francja). Carillonom towarzyszyć będą instrumenty dęte, śpiewacy, jazzmani oraz... tancerze milongi. 

- 10 sierpnia odbędzie się wyjątkowy koncert z okazji 15-lecia Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej. Muzyce będą towarzyszyć pokaz tańca i warsztaty z tanga argentyńskiego w pobliżu Fontanny Heweliusza przy Wielkim Młynie - zaprasza dyrektor festiwalu.

Piątkowe koncerty zakończone będą dodatkowo pokazem Fontanny Heweliusza, zsynchronizowanym z elektroniką i carillonem, na którym wybrzmi utwór „Opowieści Fontanny Heweliusza” autorstwa Kamila Cieślika.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

 

 

PROGRAM XXI GDAŃSKIEGO FESTIWALU CARILLONOWEGO


Piątkowe koncerty - skwer przy Fontannie, ogród oo. Karmelitów:


28 czerwca - koncert inauguracyjny przy Fontannie Heweliusza. Wykonawcy: oktet dęty blaszany (Hornet Ensemble), kotły, carillon mobilny Gdańsk - Muzyka na wodzie (w programie m.in. Muzyka na wodzie J.F. Haendla, utwory rozrywkowe, Epitafium dla Pawła Adamowicza Katarzyny Kwiecień-Długosz)
5 lipca - Anna Kasprzycka (Gdańsk) - Carillon jest kobietą - utwory kompozytorek na carillon
12 lipca -Wojciech Lauer (Gdańsk) - Gdański romantyzm
19 lipca - Giedrius Kuprevicius (carillon), Ieva Goleckytė (sopran), Jurgis Jarašius (tenor) (Litwa) - Litwa wita Polskę! - muzyka polska i litewska
26 lipca - Tubicinatores Gedanenses - trąbki historyczne, kotły, Monika Kaźmierczak - carillon. Muzyka z gdańskich wież
2 sierpnia - Roy Kroezen (USA, Niderlandy) - Polska i amerykańska muzyka romantyczna
9 sierpnia - Frans Haagen (Niderlandy) - Nastroje
16 sierpnia - Frank Steijns (Niderlandy) - Roztańczone dzwony
23 sierpnia - Stefano Colletti (Francja) - Włoski barok i francuskie impresje
30 sierpnia - koncert finałowy. Wykonawcy: Tomasz Chyła - skrzypce, Sławek Koryzno - perkusja, Szymon Burnos-Moog, FX, programowanie, Monika Kaźmierczak - carillon, wizualizacje na wieży św. Katarzyny - Robert Turło i Pracownia Animacji Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku


Sobotnie koncerty - wieża Ratusza Głównego Miasta


29 czerwca - Monika Kaźmierczak (Gdańsk) - Vivat Gdańsk! - koncert muzyki gdańskiej
6 lipca - Anna Kasprzycka (Gdańsk) - Cicer cum caule
13 lipca - Wojciech Lauer (Gdańsk) - Polska nuta patriotyczna
20 lipca - Giedrius Kuprevicius (Litwa) - Niebiańskie dzwony
27 lipca - ceremonia otwarcia Jarmarku św. Dominika
3 sierpnia - Roy Kroezen (Niderlandy) - Między Polską a Hiszpanią
10 sierpnia - Frans Haagen (Niderlandy) - Konfrontacje
17 sierpnia - Frank Steijns (Niderlandy)
24 sierpnia - Stefano Colletti (Francja) - Mała wycieczka po Europie - muzyka włoskiego, niemieckiego i francuskiego baroku
31 sierpnia - Monika Kaźmierczak (Gdańsk) - W przededniu ważnej rocznicy

 

 

Organizatorem festiwalu jest Muzeum Gdańska, współorganizatorem Miasto Gdańsk, a partnerem strategicznym Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna.

 

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl