• Start
  • Wiadomości
  • XVIII-wieczny portret Fryderyka II - nowy eksponat w zbiorach Muzeum Gdańska

XVIII-wieczny portret Fryderyka II - nowy eksponat w zbiorach Muzeum Gdańska

Portret konny króla Prus Fryderyka II von Hohenzollerna, autorstwa gdańskiego malarza i rysownika Daniela Chodowieckiego - to najświeższy nabytek Muzeum Gdańska. Dzieło po raz pierwszy zobaczymy 7 czerwca, 2018 r., bezpłatnie, w ramach cyklu „Czwartki w Muzeum Gdańska”. Nowy eksponat jest zapowiedzią wystawy czasowej „Król jedzie! Wizyty władców polskich w Gdańsku w XV-XVIII wieku”, która zostanie zaprezentowana już wkrótce.
06.06.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Portret konny Fryderyka II von Hohenzollerna, autorstwa Daniela Chodowieckiego - nowy nabytek Muzeum Gdańska
Portret konny Fryderyka II von Hohenzollerna, autorstwa Daniela Chodowieckiego - nowy nabytek Muzeum Gdańska
Fot. A. Grabowska / Muzeum Gdańska

Namalowany przez Daniela Chodowieckiego w 1776 roku portret konny Fryderyka II von Hohenzollerna, króla Prus, może wydawać się niepozorny: ten obraz olejny na płycie mosiężnej ma zaledwie 18,8 cm wysokości i 13 cm szerokości, a więc ma mniej więcej wymiary kartki A4. Ale w niczym nie umniejsza to jego ważnej roli w zbiorach Muzeum Gdańska.

- Każdy obiekt przyjęty do naszych zbiorów jest dla nas wyjątkowy, opowiada bowiem jakąś historię związaną z naszym miastem, bądź z jakąś tutejszą postacią. Kwestią, która przede wszystkim świadczy o wyjątkowości tego portretu, jest osoba autora, Daniela Chodowieckiego - do tej pory w zbiorach Muzeum Gdańska były tylko jego prace graficzne. Fakt, że pojawiła się praca wykonana w technice olejnej, jest dla nas ekscytujący - mówi Dorota Powirska z Muzeum Gdańska.

Daniel Chodowiecki był bowiem dla Gdańska ważną postacią, choć spędził tu niewiele czasu - urodził się tutaj 16 października 1726 roku (zmarł 7 lutego 1801 r. w Berlinie), ze związku hugenotki, córki złotnika Daniela Ayrera, Marie Henriette, oraz Godfryda Chodowieckiego - kupca zbożem, wywodzącego się ze strony ojca od szlachty polskiej spod Gniezna. W 1743 roku wyjechał na praktykę handlową do Berlina, gdzie spędził większość życia - w 1797 roku został dyrektorem tamtejszej Pruskiej Akademii Sztuki.

Prac Chodowieckiego zachowało się do dzisiaj niewiele - około 4 tysiące rysunków, 2 tysiące rycin i około 30. obrazów. Specjalizował się w studiach z natury, portretach i scenach życia codziennego. Wiele tematów oscylowało wokół motywów polskich. Jednym z pierwszych dzieł artysty był mały portret Stanisława Leszczyńskiego z 1734 roku, ale to „Pożegnanie Calasa z rodziną” z 1767 roku było tym najważniejszym dla jego dalszej kariery.

Stan portretu konnego z wizerunkiem Fryderyka II jest dobry. Jedynie ze względu na tworzywo, w jakim został wykonany - metalową płytę - widoczne są drobne uszkodzenia mechaniczne. Nabytek w pracowni Muzeum Gdańska przeszedł konserwację zachowawczą, co wiązało się z oczyszczeniem powierzchni oraz usunięciem retuszy, które zostały naniesione na werniks.

Nowy zakup sfinansował Browar Amber, który od wielu lat część przychodów ze sprzedaży przeznacza na rozwój kolekcji Muzeum Gdańska. Portret został wystawiony na aukcję w Sopockim Domu Aukcyjnym - jego wartość początkowo wyceniano na 3,6 tys. zł, ostatecznie osiągnął cenę 12 tys. zł.

Pierwsza prezentacja portretu odbędzie się w środę, 7 czerwca, 2018 r., o godz. 17, w ramach cyklu „Czwartki w Muzeum Gdańska”. Podczas spotkania, które będzie miało miejsce w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta Gdańska (ul. Długa 46/47), będzie można dowiedzieć się więcej o zakupionym portrecie i jego twórcy - przedstawiona zostanie m.in. dość niecodzienna i owiana tajemnicą historia namalowanego obrazu, który do Polski przybył z Anglii, nie zabraknie także innych ciekawych wątków. Spotkanie poprowadzą Dorota Powirska i Marta Krzyżowska.

Prezentację poprzedzi koncert Elbląskiego Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Dawnej Toccata. Natomiast po zakończeniu oficjalnej części spotkania organizatorzy zapraszają na degustację piwa ważonego w Browarze Amber, który, przeznaczając część przychodów ze sprzedaży marki piwa Johannes, od wielu lat wspiera rozwój kolekcji Muzeum Gdańska.

Wstęp wolny.

Prezentacja portretu będzie okazją do zapoznania się z nową, letnią wystawą czasową Muzeum Gdańska, prezentowaną w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta Gdańska, zatytułowaną „Król jedzie! Wizyty władców polskich w Gdańsku w XV-XVIII wieku”. To opowieść o związkach Gdańska i Rzeczypospolitej wyrażona poprzez liczne przedmioty, w tym także wizerunki bram triumfalnych i dekoracji stawianych z okazji wjazdu królów. Narracja obejmie ponad 1000 m2 górnych kondygnacji Ratusza Głównego Miasta.

- Wjazd wraz z całym programem pobytu króla i jego dworu należał do najważniejszych uroczystości publicznych. Gdańszczanie wypracowali drobiazgowy scenariusz przyjmowania królów polskich oraz obcych monarchów. Do najważniejszych pod tym względem należały odwiedziny królów Zygmunta Augusta oraz Zygmunta III Wazy oraz jego synów - Władysława IV i Jana Kazimierza - mówi dr Ewa Bojaruniec-Król z Muzeum Gdańska.

Otwarcie wystawy odbędzie się 6 lipca 2018 r., o godz. 15, podczas V Światowego Zjazdu Gdańszczan.

Wcześniej o wjazdach władców będzie można dowiedzieć się więcej podczas wykładu dr Ewy Bojaruniec-Król, który odbędzie się 21 czerwca 2018 r., o godzinie 17, w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku. Wstęp wolny.

TV

Mevo się kręci!