• Start
  • Wiadomości
  • XVII Grand Press Photo. Gdańszczanka Martyna Niećko nagrodzona w prestiżowym konkursie

XVII Grand Press Photo. Gdańszczanka Martyna Niećko nagrodzona w prestiżowym konkursie

Martyna Niećko, 23-letnia absolwentka geografii i studentka socjologii UG, fotoreporterka współpracująca m.in. z Gazetą Wyborczą Trójmiasto, zdobyła II miejsce w kategorii Portret w ogólnopolskim konkursie fotograficznym Grand Press Photo. Zdjęcie powstało w listopadzie 2020 roku. Jego historia wiąże się z tragicznym wypadkiem.   
14.05.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zrzut z ekranu
Transmisja z Gali XVII edycji konkursu Grand Press Photo odbyła się 14 maja 2021 roku. Była dostępna na stronach Press.pl oraz Onet.pl. Na zdjęciu: po lewej autorka zdjęcia Martyna Niećko, pośrodku nagrodzona fotografia
fot. Martyna Niećko

 

Dla Martyny Niećko nagroda jest bardzo ważna, sama zgłosiła zdjęcie do konkursu, ale równie istotne są okoliczności jego powstania i efekt, jaki można uzyskać publikując je w mediach. Jeszcze przed przyznaniem nagrody, dziękując za nominację, apelowała na FB: “Jest mi bardzo miło, że wykonane przeze mnie zdjęcie zostało nominowane w tegorocznej edycji Grand Press Photo w kategorii portret. Byłoby mi jeszcze milej, gdyby wspólnymi siłami udało się wesprzeć bohaterkę mojej fotografii!”

- To było ważne dla mnie spotkanie. Nie tylko w aspekcie fotograficznym - potwierdza dziś, po gali wręczenia nagród, Martyna Niećko. 

Grand Press Photo 2021 - II nagroda w kategorii Portret. Autorką zdjęcia jest Martyna Niećko

Grand Press Photo 2021 - II nagroda w kategorii Portret. Autorką zdjęcia jest Martyna Niećko
fot. Martyna Niećko

 

Historia powstania zdjęcia ma związek z traumatycznym zdarzeniem. Dwa lata temu jego bohaterka - pani Agnieszka - spacerowała z psem niedaleko swojego domu na gdańskiej Morenie, gdy zaatakował ją nieznany mężczyzna. Podjechał na rowerze i oblał jej twarz kwasem siarkowym. Kamery nie zarejestrowały zdarzenia, policja nigdy nie odnalazła napastnika, a śledztwo po roku zostało umorzone.
Kobieta po operacji, wielu miesiącach leczenia i rehabilitacji, nie odzyskała w pełni zdrowia. Nie mogła wrócić do pracy (z zawodu jest technikiem dentystycznym), zachorowała na depresję. Miała problemy, by uzyskać rentę czy odszkodowanie. W końcu zdecydowała się poprosić o pomoc - uruchomiła publiczną zbiórkę na portalu zrzutka.pl.

- Na jej apel jako jedna z pierwszych odpowiedziała nasza gazeta (Gazeta Wyborcza Trójmiasto), a ja 27 listopada 2020 roku dostałam zlecenie, żeby zrobić zdjęcie, które ma ilustrować zbiórkę i tekst - wspomina Martyna Niećko. - Pamiętam dobrze ten czas, bo następnego dnia o świcie jechałam do Warszawy, trwał tam Strajk Kobiet. Po artykule Anny Dobiegały również inne media podjęły temat. Udało się zebrać sporą sumę, ale wciąż są duże potrzeby: na rehabilitację, laseroterapię czy psychoterapię. Pani Agnieszka częściowo straciła wzrok. Dziś znów może nosić okulary, ale wciąż szuka odpowiedzi na pytanie: dlaczego to się stało. Cieszę się, że dzięki tej nominacji mogę pokazać się gdzieś dalej, ale też że mogłam pomóc i wiele osób wpłaciło datki na zbiórkę. Zdjęcie zrobiłam właśnie po to, by o zbiórce mówić. 

Link do zbiórki wciąż działa. Pod adresem zrzutka.pl nadal można panią Agnieszkę wesprzeć, do czego zachęca nagrodzona autorka zdjęcia. 

Martyna Niećko ma 23-lata. Jest absolwentką geografii, studiuje socjologię Uniwersytecie Gdańskim. Jako fotoreporterka współpracuje nie tylko z Gazetą Wyborczą Trójmiasto i dodatkiem GW Wysokie Obcasy. Jej zdjęcia ukazują się w ogólnopolskich tygodnikach, takich jak: Polityka, Razem czy Tygodnik Powszechny. Rok temu otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie Gdańsk Press Photo w kategorii Zdjęcie spoza regionu.

Znamy laureatów Gdańsk Press Photo 2020. Zobacz nagrodzone zdjęcia

Grand Press Photo to Ogólnopolski Konkurs Fotografii Reporterskiej, jeden z największych i najbardziej prestiżowych. W tym roku odbył się po raz XVII. Aż 57 fotografów walczyło o nagrody za zdjęcia, reportaże i projekty dokumentalne przyznawane w kilku kategoriach. Jury konkursu nominowało do finału 272 zdjęcia, wybrane ze zgłoszonych w tym roku do konkursu 4 tys. 517 fotografii.

Nagrody wręczono na uroczystej gali, która transmitowana była w sieci 13 maja 2021 roku. Nagrodę za Zdjęcie Roku otrzymał Adam Lach, Napo Images. Ilustruje Strajk Kobiet - jest na nim mężczyzna, który utknął w samochodzie pomiędzy kordonem policji a protestującymi. Nagrodę Internautów zdobył Mateusz Skwarczek za Portret Jerzego Urbana. Wszystkie nagrodzone prace obejrzysz tutaj.

Jednym z Partnerów Grand Press Photo, w kategorii Ludzie było Miasto Gdańsk.

 

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim