PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

XII Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie. Dla szkół: zgłoś się, czekają nagrody

XII Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie. Dla szkół: zgłoś się, czekają nagrody
Rusza XII Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie - organizowany przez Straż Miejską w Gdańsku i Gdańską Wyższą Szkołę Humanistyczną konkurs z atrakcyjnymi nagrodami. Hasło tegorocznej edycji to „Bezpiecznie wakacje”. Zgłoszenia przyjmowane są do 18 stycznia 2019 r.
Zwycięzca Olimpiady o Bezpieczeństwie otrzyma między innymi darmowy indeks na wybrany kierunek studiów pierwszego stopnia. Zdjęcie z X edycji konkursu
Zwycięzca Olimpiady o Bezpieczeństwie otrzyma między innymi darmowy indeks na wybrany kierunek studiów pierwszego stopnia. Zdjęcie z X edycji konkursu
Fot. Wojciech Siółkowski / Straż Miejska w Gdańsku


Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie adresowana jest do uczniów szkół ponadpodstawowych wszystkich typów (z wyjątkiem gimnazjów i szkół dla dorosłych). Jej celem jest upowszechnianie wiedzy o przepisach prawa, polepszenie stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz rozwijanie poczucia odpowiedzialności społecznej. Konkurs po raz pierwszy został zorganizowany w 2007 roku jako kameralne wydarzenie dla gdańskich szkół - dziś może się pochwalić licznymi sukcesami, przede wszystkim frekwencyjnymi.

- Olimpiada cieszy się ogromnym zainteresowaniem młodzieży. W ubiegłym roku chęć udziału w konkursowych zmaganiach zgłosiło wstępnie ponad 1300 uczniów. Do finału, który odbył się 22 marca 2018 roku w Starogardzie Gdańskim, zakwalifikowało się 28 osób - mówią funkcjonariusze Straży Miejskiej Gdańsk.

Na duże zainteresowanie wpływać mogą atrakcyjne nagrody, które co roku przygotowują organizatorzy. Zwycięzca tegorocznej edycji konkursu otrzyma między innymi darmowy indeks na wybrany kierunek studiów pierwszego stopnia, ufundowany przez Gdańską Wyższą Szkołę Humanistyczną. Na wszystkich finalistów czekają także nagrody rzeczowe (w poprzednich latach wśród upominków były laptopy, tablety, smartfony, czytniki e-book, rowery, kursy prawa jazdy i aparaty fotograficzne). Szkolny koordynator, który przygotuje zwycięzcę Olimpiady, dostanie indeks na darmowe studia podyplomowe w GWSH.

Konkurs składa się z trzech etapów. W ramach I etapu biorący udział w konkursie będą musieli wypełnić test jednokrotnego wyboru. Test w II etapie zawierać będzie pytania wielokrotnego wyboru oraz pytania otwarte. Na prezentację finałową uczestnicy, którzy dostali się do III etapu Olimpiady, będą musieli przygotować autorski projekt na zadany temat. W tej edycji będzie to zdiagnozowanie najważniejszych problemów dotyczących bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas letnich wakacji w swoim miejscu zamieszkania i zaproponowanie ich rozwiązań. Komisja konkursowa oceni między innymi wartość merytoryczną pracy, jej zgodność z tematem, innowacyjność, korzystanie z metod badawczych, poprawność językową oraz umiejętność prezentowania projektu.

Zgłoszenia przyjmowane są do 18 stycznia 2019 r., I etap Olimpiady odbędzie się 31 stycznia. Wyniki poznamy już 7 lutego, a pod koniec miesiąca - 28 lutego, odbędzie się II etap Olimpiady. Termin dostarczenia autorskich projektów przez finalistów, zakwalifikowanych do ostatniego etapu Olimpiady, to 29 marca. Finał XII Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie odbędzie się 11 kwietnia, w Muzeum Zamkowym w Malborku.

W konkursie może wziąć udział szkoła ponadpodstawowa z terenu gminy, której straż jest współorganizatorem Olimpiady. W tym roku w przedsięwzięcie zaangażowały się straże miejskie z Gdańska, Chojnic, Kościerzyny, Kwidzyna, Malborka, Pelplina, Rumi, Starogardu Gdańskiego i Tczewa.

Przedstawiciel szkoły, której uczniowie chcą wziąć udział w XII Olimpiadzie, powinien wypełnić i podpisać Kartę Zgłoszenia, a następnie przesłać ją w terminie od 7 do 18 stycznia 2019 r. faksem na numer 58 346 28 11 albo drogą elektroniczną (na adres: p.ptaszyński@sm.gda.pl) lub dostarczyć osobiście do Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej w Gdańsku przy ul. Elbląskiej 54/60.

Sczegóły oraz wszystkie niezbędne dokumenty do pobrania tutaj XII OLIMPIADA: CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA. W przypadku pytań należy kontaktować się z koordynatorem XII Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie pod numerem telefonu 58 301 30 11 wew. 116.

Organizatorami Olimpiady są: Straż Miejska w Gdańsku oraz Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna.


oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl