• Start
  • Wiadomości
  • XI Maraton Sierpniowy im. L. Wałęsy w Gdańsku za nami WIDEO I ZDJĘCIA

XI Maraton Sierpniowy im. L. Wałęsy w Gdańsku za nami WIDEO I ZDJĘCIA

Po raz jedenasty na ulicach Gdańska rywalizowali ze sobą rolkarze z Polski z zagranicy. W Maratonie Sierpniowym im. Lecha Wałęsy wystartowało łącznie 700 uczestników z Polski i z zagranicy. Na głównym dystansie tryumfował Bart Swings wśród mężczyzn, a wśród kobiet Claudia Pechstein.
17.08.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Rywalizacja na trasie XI Maratonu Sierpniowego
Rywalizacja na trasie XI Maratonu Sierpniowego
zdj. Dominik Paszlinski/gdansk.pl


Maraton Sierpniowy im. Lecha Wałęsy ma już swoją renomę. To największa impreza tej rangi w Polsce, także o zasięgu międzynarodowym. Co roku startują tu wielopokoleniowe rodziny wraz z profesjonalistami z całego świata. Gdańskie zawody są dowodem na rosnącą popularność sportu rolkowego. Start i finisz Maratonu tradycyjnie już zlokalizowane zostały na ul. Żaglowej w pobliżu Amber EXPO, a trasy wyścigów (pętle) wytyczono na ul. Marynarki Polskiej, która na czas zawodów została wyłączona z ruchu.

Zobacz relację wideo:


W zależności od umiejętności, a także poziomu wytrenowania można było rywalizować na jednym z trzech dystansów, tzn. fitness ( 10 730 m), półmaraton ( 21 230 m) i królewskim dystansie maratonie (42 230 m). Były też biegi dla dzieci i młodzieży na dystansach od 125 do 500 metrów. Do rywalizacji mógł przystąpić każdy, kto jeździ na rolkach lub wrotkach, bez względu na wiek. Warunkiem udziału była rejestracja oraz uiszczenie opłaty startowej. Dodatkowo na dystansie maratonu rozgrywane były Długodystansowe Mistrzostwa Polski w jeździe szybkiej na rolkach, w których startowały osoby sklasyfikowane w MP i posiadające aktualną licencję zawodniczą Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich.

 

Start i finisz maratonu zlokalizowano obok Amber EXPO
Start i finisz maratonu zlokalizowano obok Amber EXPO
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Z czasem 01:05:30.58 maraton wygrał Belg Bart Swings z Powerslide World Matter Team, dla którego jest to zdecydowanie udany sezon. Poza triumfem w gdańskim Maratonie może on pochwalić się między innymi zwycięstwem w największym na świecie maratonie berlińskim oraz 3 medalami Mistrzostw Świata. Tuż za jego plecami znalazł się jego największy rywal Francuz Ewen Fernandez z Rollerblade Speed Team. Różnica czasu między zawodnikami wynosiła zaledwie 0,35 sekundy. Na najniższym stopniu podium znalazł się Polak Paweł Cieżki. Tutaj różnica czasu była już dość znaczna i wynosiła ponad 6 minut.

Równie emocjonująca walka rozegrał się w wyścigu kobiet. Przez większość wyścigu w pierwszej trójce znajdowały się Niemka Claudia Pechstein, Ukrainka Anna Muzyka i Polka Aleksandra Glamkowska. Dwie pierwsze zawodniczki mocno przyspieszyły na finiszu i ostatecznie rozstrzygnęły wyścig między sobą na ostatniej prostej. Zwycięsko z tego starcia wyszła Claudia Pechstein, która z sekundą przewagi została triumfatorką XI Maratonu Sierpniowego. Trzecie miejsce, ze stratą minuty i czterech sekund zdobyła Aleksandra Glamowska, której omal z podium nie zepchnęła juniorka Kaja Gajewska. Młodej zawodniczce do medalu zabrakło około jednej sekundy.

Pętla na ul. Marynarki Polskiej
Pętla na ul. Marynarki Polskiej
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Bieg maratoński zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn ma rangę Mistrzostw Polski. O tytuł mogą walczyć zawodnicy posiadający licencję Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich. Walkę o prestiżowy tytuł u Panów rozstrzygały pojedyncze sekundy. Mistrzem Polski został Paweł Ciężki, sekundę po nim dojechał na metę Bartosz Chojnacki, a po kolejnej sekundzie dołączył do nich Bartosz Chojnacki.

Ambitną walkę o tytuł Mistrzyni Polski stoczyły również kobiety. Nową Mistrzynią Polski została Aleksandra Glamowska. Wicemistrzynią Polski seniorek została Aniela Dymiszkiewicz, która na mecie zameldowała się z czasem gorszym o 3 sekundy od zwyciężczyni. Najniższy stopień podium przypadł Aleksandrze Szymkiewicz ze stratą 4 sekund do Mistrzyni Polski.

Dobrze spisali się w zawodach gdańscy zawodnicy Stoczniowca. Piąty w klasyfikacji ogólnej, a trzeci w mistrzostwach Polski (dystans 42.230 m) był Marcin Bachanek (reprezentant Polski w łyżwiarstwie szybkim na torze długim, pewniak do wyjazdu na kolejne ZIO), siódme miejsce zajął z kolei Jan Świątek (także reprezentant Polski w łyżwiarstwie szybkim na torze długim, zdominował klasyfikację medalową podczas ubiegłorocznej OOM).

 

Poza głównym biegiem, równocześnie na trasie rozegrała się walka w biegu półmaratońskim. W rywalizacja Panów po niesamowitym finiszu zwycięzcą okazał się Krynicki Maciej. Mniej niż sekundę zanim na mecie zameldowali się Kamil Skrzypiec i reprezentant białorusi Ivan Vodzianitksi. W półmaratonie kobiet triumfowała Wiktoria Dąbrowska. Odpowiednio 4 i 5 sekund wolniej od niej na metę dotarły Karolina Bech i Joanna Hajduk. Co warto podkreślić zwyciężczyni jest dopiero kadetką, więc jeszcze długa kariera przed nią.

Pełną listę wyników w tym biegów juniorskich i fitness znajdziesz TUTAJ.

 

TV

W maju kwalifikacje do Mistrzostw Świata w Ergo Arenie!