PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Wzruszające wspomnienie abp. Gocłowskiego. Premiera albumu "Gość. Arcybiskup Tadeusz Gocłowski"
Wzruszające wspomnienie abp. Gocłowskiego. Premiera albumu "Gość. Arcybiskup Tadeusz Gocłowski"
Wyjątkowy album ze zdjęciami trójmiejskich fotografów i wspomnieniami osób ze świata kultury, polityki i dziennikarstwa powstał, aby uczcić pamięć niezwykłej postaci, bliskiej wielu Polakom, a w szczególności mieszkańcom Gdańska. Wydawnictwo zatytułowane „Gość. Arcybiskup Tadeusz Gocłowski” można nabyć w Europejskim Centrum Solidarności. Premiera albumu odbyła się 16 września.

Arcybiskup Tadeusz Gocłowski podczas Niedzieli Palmowej w 1999 roku - od tego zdjęcia wszystko się zaczęło...
Arcybiskup Tadeusz Gocłowski podczas Niedzieli Palmowej w 1999 roku - od tego zdjęcia wszystko się zaczęło...
Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

To album wyjątkowy z dwóch powodów. Po pierwsze ze względu na to, że poświęcony jest pamięci postaci niezwykłej, bliskiej sercu wielu Polaków, nierozerwalnie związanej z trójmiejskim życiem. Po drugie, z uwagi na genezę jego powstania - na iskrę od której wszystko się zaczęło, a którą dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności Basil Kerski określił mianem społecznego zrywu.

- Rzadko spotykałem w swoim życiu człowieka - starszego i na takiej pozycji, która w Polsce buduje dystans hierarchiczny - który potrafił zachować swoją godność, a jednocześnie tak bardzo się zbliżyć do ludzi młodych, tak bardzo wierzyć w nich i towarzyszyć im, czując, kiedy w trudnych momentach jest im potrzebne wsparcie. Dla Europejskiego Centrum Solidarności Tadeusz Gocłowski był bardzo ważny. Był naszym gościem, towarzyszem naszej drogi - mówił Basil Kerski podczas premiery książki.

Dla Europejskiego Centrum Solidarności Tadeusz Gocłowski był bardzo ważny - mówił dyrektor ECS Basil Kerski.
Dla Europejskiego Centrum Solidarności Tadeusz Gocłowski był bardzo ważny - mówił dyrektor ECS Basil Kerski.
Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Inicjatywa stworzenia albumu poświęconego tej ważnej postaci narodziła się w środowisku dziennikarskim, niedługo po śmierci arcybiskupa 3 maja tego roku. Robert Kwiatek, trójmiejski fotoreporter, na swoim profilu na Facebooku umieścił wykonane przez siebie zdjęcie, przedstawiające abp. Tadeusza Gocłowskiego podczas radosnego świętowania Niedzieli Palmowej. "Czuję się, jakby odszedł ktoś z rodziny" - tymi słowami skomentował wpis fotografa dziennikarz Paweł Zbierski. Ruszyła lawina komentarzy i wspomnień, nawołujących do uczczenia pamięci arcybiskupa. Tak, zaledwie kilka miesięcy później powstał wyjątkowy album „Gość. Arcybiskup Tadeusz Gocłowski” wydany nakładem Europejskiego Centrum Solidarności, w którego finansowanie zaangażowało się nie tylko miasto Gdańsk, ale także Sopot i Gdynia.

Premiera książki nieprzypadkowo odbyła się w piątek 16 września 2016 roku w Gdańsku, właśnie w ECS. Tego dnia arcybiskup obchodziłby swoje 85 urodziny. - Niełatwo będzie opowiedzieć o Tadeuszu Gocłowskim tym, którzy nigdy go nie spotkali. Ale myślę, że album i zawarte w nim wspomnienia i fotografie przybliżą to, kim był. I pozwolą tym osobom zrozumieć naszą tęsknotę za nim. Bo jeśli mówimy, że ktoś jest nie do zastąpienia, to na pewno Tadeusz Gocłowski jest takim właśnie kapłanem i człowiekiem - mówił prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Grzegorz Mehring - autor fotografii okładkowej albumy poświęconego abp. Tadeuszowi Gocłowskiemu, i współpracownik Gdańsk.pl
Grzegorz Mehring - autor fotografii okładkowej albumy poświęconego abp. Tadeuszowi Gocłowskiemu, i współpracownik Gdańsk.pl
Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

W albumie znalazło się 100 zdjęć wykonanych przez trójmiejskich fotografów, m.in. wspomnianego wcześniej Roberta Kwiatka, Adama Warżawy i pracującego w naszym portalu Jerzego Pinkasa, a także pochodzących z archiwów prywatnych. Zdjęcie na okładkę wykonał fotoreporter współpracujący z Gdańsk.pl, Grzegorz Mehring. Przedstawia abp. Tadeusza Gocłowskiego w kasku na głowie podczas uroczystości otwarcia terminalu paliwowego w Rafinerii Lotos 21 lutego 2006 roku. - W owym czasie pracowałem jako fotoreporter w redakcji Dziennika Bałtyckiego. Otrzymałem zlecenie na zrobienie zdjęć podczas otwarcia dystrybutorów paliw. Był luty, zima, spotkanie oficjalne… Dla fotoreportera to nie jest szczyt marzeń - wspomina Grzegorz Mehring. - Na miejscu okazało się, że każdy z przybyłych gości otrzymał kask, ze względów bezpieczeństwa. Dostrzegłem księdza arcybiskupa i pomyślałem, że fajnie byłoby go sportretować. Na ułamek sekundy złapaliśmy kontakt wzrokowy, a wtedy arcybiskup się uśmiechnął. Tak powstało to zdjęcie - mówi fotograf.

Choć w albumie znalazło się 100 zdjęć, to rozpoczęta w internecie akcja uczczenia pamięci Tadeusza Gocłowskiego odbiła się tak szerokim echem, że trójmiejscy fotografowie zgłosili ponad 500 fotografii. Jak zdradziła redaktor książki Katarzyna Żelazek, niewykorzystane materiały jeszcze znajdą swoje miejsce w kolejnych projektach związanych z osobą arcybiskupa. Jakich - to na razie tajemnica.

Uzupełnieniem fotografii są wspomnienia osób, które znały arcybiskupa. Są wśród nich politycy, dziennikarze, ludzie ze świata kultury i sztuki, m.in. Bogdan Borusewicz, Jarosław Sellin, Piotr Kowalczuk, Janusz Śniadek, Wojciech Szczurek, Cezary Obracht-Prondzyński, Jerzy Młynarczyk, Wojciech Misiura, Mieczysław Struk, Stefan Chwin, Roman Perucki, Bożena Rybicka-Grzywaczewska i Olo Walicki.

Najbliższe spotkania promujące album, podczas których będzie można spotkać się z autorami, odbędą się w sobotę 17 września 2016 r. w Sopocie, w Państwowej Galerii Sztuki (pl. Zdrojowy 2), o godz. 18, oraz w niedzielę 18 września 2016 r. w Muzeum Miasta Gdyni (Gdynia, ul. Zawiszy Czarnego 1), również o godz. 18. Wstęp wolny. Cena albumu: 59 zł.

Od 16 września jeździmy Tunelem im. ks. abp. Tadeusza Gocłowskiego

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze