Wystawa rzeźb Tomasza Koclęgi w Pinakoteka Design. Wystawa do 14 grudnia

“Krucha doskonałość” taki tytuł nosi wystawa rzeźb Tomasza Koclęgi, której otwarcie zaplanowano na czwartek, 1 grudnia 2022, w galerii sztuki Pinakoteka Design. Wernisaż rozpocznie się tego dnia o godz. 19. Wystawa potrwa do 14 grudnia.
01.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Praca Tomasza Koclęgi. Od kilku lat artysta tworzy również małe i średniej wielkości rzeźby z brązu. Charakteryzuje je dynamika kompozycji, ekspresja wyrazu, deformacja
Praca Tomasza Koclęgi. Od kilku lat artysta tworzy również małe i średniej wielkości rzeźby z brązu. Charakteryzuje je dynamika kompozycji, ekspresja wyrazu, deformacja
fot. mat. Pinakoteka Design

Galeria Pinakoteka Design - nowa przestrzeń dla sztuki w Gdańsku

Wystawa jest próbą pokazania wielkości człowieka z jego pięknem, geniuszem, nieskazitelnością, a z drugiej strony delikatności, kruchości i nieporadności w zmaganiu się z rzeczywistością - mówią organizatorzy wystawu z Pinakoteka Design (Garnizon Gdańsk, ul. Norwida 3).. - Doskonałe wyczucie formy artysty umożliwia widzom zgłębianie i odkrywanie prawdy o człowieku, zarówno w sferze emocjonalnej jak również na poziomie intelektualnym.

Rzeźby są odzwierciedleniem ludzkich postaw, w sposób autentyczny opowiadają o pokonywaniu niewidzialnych barier, budowaniu relacji, poszukiwaniu szczęścia, dążeniu ku doskonałości. Codzienność widziana oczami artysty, oparta o jego doświadczenia i obserwacje.

Agata Nowosielska, malarka i kuratorka z Nagrodą Splendor Gedanensis: "Żyję moimi obrazami"

Praca Tomasza Koclęgi
Praca Tomasza Koclęgi
mat. Pinakoteka Design

Jakie prace zobaczymy w galerii

Goście galerii zobaczą dwa premierowe cykle prac: “Liberatus” (Uwolnieni) oraz “Implicatus” (Uwikłani) autora.

Pierwszy z nich to opowieść o trudach uwalniania się od korzeni, a zarazem o przemożnej chęci pójścia w nieznane, o oderwaniu się od miejsc i sytuacji w których tkwiliśmy przez lata. Drugi cykl natomiast to kompozycje dwupostaciowe, wzbogaconych o atrybut koła. Szklany krąg jest tu elementem kluczowym. Dwoje ludzi zmaga się z nim. Podnosi, utrzymuje i manipuluje nim... To nie jest gra, ani zabawa. To zmaganie z delikatna, kruchą i transparentną materią.

Na wystawie prezentowane też będą duże, białe rzeźby z żywicy, rozpoznawalne i kojarzone z monumentalnymi pracami artysty zainstalowanymi w przestrzeniach publicznych, w tym bardzo ciekawa postać z lewitującą kulą.

Kim jest Tomasz Koclęga

Tomasz Koclęga (ur. 1968 ) ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Pracuje w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Wykładał także na zagranicznych uczelniach w Finlandii, USA i Czechach. Uprawia rzeźbę figuratywną.

Posiada w dorobku monumentalne rzeźby w przestrzeniach publicznych, zainstalowane na stałe, na trzech kontynentach. Eksponowane one są między innymi w Saint Louise (USA), New Delhi, Czandigharze (Indie), Wilnie (Litwa), Zlinie (Rep. Czeska) oraz Bytomiu, Rybniku, Katowicach.

Od kilku lat artysta tworzy również małe i średniej wielkości rzeźby z brązu. Charakteryzuje je dynamika kompozycji, ekspresja wyrazu, deformacja. Wszystko to składa się na charakterystyczną, rozpoznawalną formę, operująca bogatym językiem gestów.

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim