PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Wystawa Henryka Cześnika w Zbrojowni Sztuki. Malarz wyróżniony Nagrodą im. Kazimierza Ostrowskiego

Wystawa Henryka Cześnika w Zbrojowni Sztuki. Malarz wyróżniony Nagrodą im. Kazimierza Ostrowskiego
Tegoroczną Nagrodę im. Kazimierza Ostrowskiego, którą przyznaje Gdański Okręg Związku Polskich Artystów Plastyków za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa, otrzymał sopocki artysta Henryk Cześnik - wykładowca ASP w Gdańsku. Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się podczas wernisażu - 12 listopada 2019, o godz. 17 w Zbrojowni Sztuki.
Henryk Cześnik,
Henryk Cześnik,
fot. Bartosz Żukowski

 

Kapituła Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego obradowała pod przewodnictwem prof. Teresy Grzybkowskiej. Nagroda jest wyróżnieniem za rok 2018 i przyznano ją Henrykowi Cześnikowi za wierność ideom swego mistrza Kazimierza Ostrowskiego.

“Artysta w swojej twórczości pragnie kolorem i formą oddać prawdę o ludzkiej kondycji. Obrazy i całuny prof. Henryka Cześnika naznaczone są dolą człowieczą, oddając humanistyczną głębię ludzkiej duszy”- uznała Kapituła.

Szpital zakaźny trądzik wyraźny, technika mieszana na papierze
Szpital zakaźny trądzik wyraźny, technika mieszana na papierze
fot. zbrojowniasztuki.pl

 

Henryk Cześnik to polski malarz, rysownik, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i jeden z ważniejszych twórców sztuki w Polsce. Urodził się w 1951 roku w Sopocie. Ukończył Wydział Malarstwa PWSSP w Gdańsku, dyplom w pracowni prof. Kazimierza Ostrowskiego w 1977 roku. Artysta brał udział w ponad stu wystawach indywidualnych w renomowanych galeriach świata, m.in. w Paryżu, Odessie, Pradze czy Sztokholmie, a jego prace znajdują się w liczących się zbiorach muzealnych w Polsce, Rosji, Bułgarii, w Niemczech, oraz w kolekcjach prywatnych. Jest laureatem wielu nagród artystycznych.

Wernisaż wystawy, podczas której odbędzie się ceremonia wręczenia wyróżnienia, odbędzie się 12 listopada 2019, o godz. 17 w Zbrojowni Sztuki, w Galerii Kultura Ma Wiele Twarzy. Wystawę prac Henryka Cześnika oglądać będzie można od 13 listopada do 23 listopada 2019. Wystawie towarzyszy specjalnie wydany katalog nagrodzonego malarza. 

Bardzo wolnomyśliciel IV, technika mieszana na papierze
Bardzo wolnomyśliciel IV, technika mieszana na papierze
fot. zbrojowniasztuki.pl

 

Nagrodę im. Kazimierza Ostrowskiego ustanowił Zarząd Gdańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków w 2002 roku. To obok warszawskiej nagrody im. Jana Cybisa i krakowskiej nagrody im. Witolda Wojtkiewicz najważniejsze wyróżnienie dla polskiego malarza. Ma charakter ogólnopolski, a w skład Kapituły, która ją przyznaje - w tym roku już po raz 18. - wchodzą przedstawiciele świata sztuki i nauki.

Dotychczasowymi laureatami nagrody byli wybitni polscy artyści, między innymi: Teresa Pągowska, Kiejstut Bereźnicki, Jacek Sempoliński, Stefan Gierowski, Władysław Jackiewicz, Maciej Świeszewski, Janina Kraupe, Tadeusz Dominik, Mirosław Modzelewski, Stanisław Fijałkowski, Janusz Majewski, Leszek Mądzik.

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl