• Start
  • Wiadomości
  • Wystawa artystów z ASP - „Sztuka2021” w Wielkiej Zbrojowni. Do obejrzenia online do połowy kwietnia

Wystawa artystów z ASP - „Sztuka2021” w Wielkiej Zbrojowni. Do obejrzenia online do połowy kwietnia

Kim jest artysta w dobie rewolucji cyfrowej, a kim odbiorca sztuki? Czemu i komu tak naprawdę mogą przysłużyć się nowe technologie i media społecznościowe, i co mają wspólnego z awangardą? Na te i inne pytania odpowiadają młodzi artyści z Wydziału Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wystawie „Sztuka2021”. Wernisaż online - na Facebooku - w poniedziałek, 29 marca. Wystawa czynna będzie do 15 kwietnia.
29.03.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
O przyszłości artystów, odbiorców i cyfrowego świata opowiada nowa wystawa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku: „Sztuka2021”. Nz. praca Agnieszki Filipek „Pomiędzy myślami”
O przyszłości artystów, odbiorców i cyfrowego świata opowiada nowa wystawa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku: „Sztuka2021”. Nz. praca Agnieszki Filipek „Pomiędzy myślami”

 


Na wystawę „Sztuka2021” zaprasza Galeria KMWT (Kultura Ma Wiele Twarzy) w Wielkiej Zbrojowni, działająca przy Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Będzie to okazja, by - niestety z uwagi pandemii na razie jedynie online - zapoznać się z twórczością artystów i artystek z Wydziału Rzeźby i Intermediów gdańskiej uczelni, która właśnie obchodzi jubileusz 75-lecia. Zobaczymy między innymi prace Doroty Kozłowskiej, Darii Klimek, Julii Jachowicz, Jitki Královej, Mac'a Lewandowskiego, Agnieszki Filipek, Nataszy Szymańskiej i Sylwii Aniszewskiej.

- Nie spełniła się utopijna wizja rewolucji cyfrowej. Internet, dzięki komunikacji online, był nadzieją na lepsze społeczeństwo. a nowe technologie miały przyczynić się do odnowy demokracji bezpośredniej oraz upodmiotowienia obywateli i obywatelek. Gdy przeglądam Instagramowy feed, przychodzi mi na myśl, że ponownie sami/e się oszukaliśmy/łyśmy - mówi Sylwia Aniszewska, jedna z artystek, która bierze udział w wystawie i zarazem kuratorka ekspozycji.

 

Jitka Králová „Neztratit zapomenuté”
Jitka Králová „Neztratit zapomenuté”

 

Wystawa skupia się wokół rozwiązań, ale i problemów, które kreują nowe technologie, próbując zrozumieć nową rzeczywistość, którą nieświadomie tworzą obywatele całego, globalnego świata. Zwraca uwagę na szkodliwość tych aspektów technologicznych, które dotyczą zwiększania dochodów ze sprzedaży reklam i śledzenia, podsłuchiwania i rejestrowania nawyków konsumentów, czy tworzenia sieci fake newsów. Jak wskazuje Sylwia Aniszewska, to wszystko sprawia, że organizacja wspólnoty jest trudna niezwykle trudna, a jeśli już się udaje, do podlega regule komercjalizacji.

- Zamknięcie w bańkach informacyjnych nie sprzyja porozumieniu. Tymczasem artyści, gdzieś na peryferiach, składają sztukę z gotowych produktów lub odpadów. Konsumują wytworzone przez specjalistów technologie. Nie sądzę, aby kontrowersyjnym było stwierdzenie, że zjawisko to zaprzecza definicji awangardy. Być może straż przednia zawsze była tylko egoistycznym urojeniem przypadkowej, powszechnie ignorowanej grupy indywidualistów? - pyta kuratorka.

 

Kamil Kak „SVRSVM CORDA 2020-2021”
Kamil Kak „SVRSVM CORDA 2020-2021”

 

Wystawa poprzez różnego rodzaju prace, czerpiące z rozmaitych środków i konwencji, stanowi zbiorowe poszukiwanie odpowiedzi na pytania dotyczące aktualnych zjawisk społecznych i kulturowych. Artyści, wspólnie z odbiorcami sztuki, zyskali dzięki temu wspólną przestrzeń wymiany myśli i spostrzeżeń.

Podstawą do stworzenia prac zaproszonych na wystawę artystów, były między innymi pytania o to, kim jest artysta w dobie rewolucji cyfrowej - gdy staje się głównie konsumentem wytwarzanych przez innych narzędzi; jak zdemitologizować romantyczne wyobrażenie o artyście i artystce; a także czy twórcy i badacze odnosić się do narracji postępu w historii sztuki i w jaki sposób mieliby opracowywać kolejne jej odsłony - czy na przykład poprzez uzupełnianie dotychczasowych braków w kanonie, a więc wykluczenia artystek, kultur pozaeuropejskich i tak dalej, czy w inny sposób.

 

Wernisaż wystawy „Sztuka2021” odbędzie się w poniedziałek, 29 marca, o godzinie 18:00 na Facebooku Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo. Prace będzie można oglądać online do 15 kwietnia, dzięki filmowi z wystawy, który znajdzie się na Facebooku.

 

TV

To przedszkole jest wzorem