• Start
  • Wiadomości
  • Wyspa Spichrzów. Tak ma wyglądać w całości - za cztery lata WIZUALIZACJE

Wyspa Spichrzów. Tak ma wyglądać w całości - koniec prac za cztery lata WIZUALIZACJE

Renomowana warszawska pracownia Mąka-Sojka Architekci przygotowała finalny projekt zabudowy Wyspy Spichrzów. Inwestycja - znana pod biznesowym szyldem "Granaria" - ma być gotowa w całości jesienią 2022 roku, w jej skład wejdzie pół tysiąca mieszkań, biura, hotele i zadaszony pasaż usługowo-handlowy. Ponadto planowana jest przebudowa nabrzeża Motławy i rozbudowa mariny jachtowej.
17.08.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wizualizacja planowanej zabudowy od strony narożnika ul. Stągiewnej i Chmielnej
Wizualizacja planowanej zabudowy od strony narożnika ul. Stągiewnej i Chmielnej
Granaria/Mąka-Sojka Architekci

To świetna wiadomość dla całego Gdańska. Atrakcyjna, nowoczesna zabudowa - ale umiejętnie stylizowana na dawną architekturę - dopełni pejzaż zabytkowego Głównego Miasta nad Motławą. 

Dotąd gdańszczanie zdążyli oswoić się z nowym widokiem Wyspy Spichrzów od strony Długiego Pobrzeża, gdzie realizowana jest inna inwestycja - Deo Plaza.

ZOBACZ: Jak ma wyglądać Wyspa Spichrzów [NOWE WIZUALIZACJE]

Wyspa Spichrzów została obrócona w ruinę na początku 1945 roku, w związku z działaniami wojennymi. W czasach PRL straszyła kikutami pozostałości po dawnej zabudowie - i dziś już wiadomo, że dobrze się stało, iż komuniści nie postawili tam po prostu bloków mieszkalnych w stylu epoki, jakie można dziś zobaczyć w każdym polskim mieście. Jednak nieodbudowana Wyspa Spichrzów po upadku PRL stała się problemem dla Gdańska. Po pierwsze - estetycznym, bowiem taki widok psuł obraz miasta jako atrakcji turystycznej. Po drugie - wizerunkowym. Przyjeżdżający tutaj przedsiębiorcy z kraju i zagranicy mieli prawo zadawać sobie pytanie, czy Gdańsk rzeczywiście jest prężny i ma dobre perspektywy rozwojowe, skoro nie znalazł inwestora na tak atrakcyjny teren w środku miasta.

Widok od strony mariny jachtowej
Widok z perspektywy mariny jachtowej przy Szafarni, od strony Długich Ogrodów - wizualizacja
Granaria/Mąka-Sojka Architekci

Po upadku PRL władze samorządowe przez lata szukały inwestora, który zagwarantowałby typ zabudowy atrakcyjny z punktu widzenia Gdańska i całościową realizację projektu. Z różnych powodów nie było to łatwe. Ostatecznie partnerem dla samorządu i inwestorem okazało się konsorcjum podmiotów belgijskiej grupy biznesowej IMMOBEL oraz polskiej MULTIBUD. Przy realizacji inwestycji na Wyspie Spichrzów konsorcjum działa za pośrednictwem spółki operacyjnej Granaria Development Gdańsk sp. z o.o.

Akt erekcyjny pod inwestycję wmurowano w marcu 2017 r. - dokładnie po 72 latach od zniszczeń, jakie na Wyspie Spichrzów pozostawiła II wojna światowa. 

CZYTAJ: Powstaną mieszkania, usługi i hotel na północnym cyplu Wyspy Spichrzów

Wiosną ub. roku ruszyły zakrojone na dużą skalę prace budowlane. Przez cały ten czas publicznie znane były jedynie założenia tzw. I etapu Granarii. Teraz ujawniono jak Wyspa Spichrzów ma wyglądać po realizacji II etapu, który zamyka całość inwestycji. Projekt jest dziełem renomowanej warszawskiej pracowni Mąka-Sojka Architekci i stanowi rozwinięcie koncepcji zabudowy tego terenu, którą trzy lata temu przygotowała dla inwestora pracownia RKW z Dusseldorfu.

Wizualizacja drugiego etapu inwestycji - widok od strony mariny przy Szafarni
Wizualizacja drugiego etapu inwestycji - od strony mariny przy Szafarni, z perspektywy wjazdu na Ołowiankę. Przy lewym marginesie widoczny fragment Stągwi Mlecznych
Granaria/Mąka-Sojka Architekci

Koncepcja pracowni Mąka-Sojka Architekci polega m.in. na tym, że od strony ul. Chmielnej i mariny jachtowej zastosowane mają być nowoczesne formy architektoniczne i detale, zainspirowane jednak tradycyjną formą spichlerza. Natomiast od strony ul. Stągiewnej, elewacje budynków mają nawiązywać do zabudowy XIX-wiecznej, co jest zgodne z wytycznymi miejskiego konserwatora zabytków. Co ciekawe, starannie przemyślana została kolorystyka Granarii - najjaśniejsze elewacje znajdą się na końcu cypla, a im bliżej ulicy Stągiewnej, tym fasady będą stopniowo ciemniejsze.

Tak ma wyglądać pasaż handlowo-usługowy
Tak ma wyglądać pasaż handlowo-usługowy
Granaria/Mąka-Sojka Architekci

W ramach inwestycji powstanie około 500 mieszkań, hotel, biura, lokale handlowe i usługowe.

W parterach nowej zabudowy ma znajdować się pasaż z funkcjami usługowymi, głównie restauracjami i kawiarniami. Będzie to zadaszona duża przestrzeń publiczna dostępna dla mieszkańców i turystów. Będzie można nią przechodzić od strony ul. Stągiewnej w kierunku mariny.

Ponadto planowana jest przebudowa nabrzeża Motławy i rozbudowa mariny.

Na Wyspie Spichrzów ma też powstać łącznie około 700 miejsc postojowych dla aut.

Wewnętrzna strona Wyspy Spichrzów - tak ma w Granarii wyglądać dziedziniec dla mieszkanców
Wewnętrzna strona Wyspy Spichrzów - tak ma w Granarii wyglądać dziedziniec dla mieszkanców
Granaria/Mąka-Sojka Architekci

Projekt musi jeszcze uzyskać akceptację miejskiego konserwatora zabytków - dlatego w grę wchodzą korekty. 

Inwestor zamierza rozpocząć realizację II etapu budowy na początku przyszłego roku. Prace mają zakończyć się jesienią 2022 roku - prawie rok wcześniej, niż to było zakładane w pierwotnie.   

TV

Lekcja Obywatelska z prezydent Gdańska w Zespole Szkół Specjalnych nr 1