PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Wyspa Sobieszewska będzie miała nową drogę rowerową

Wyspa Sobieszewska będzie miała nową drogę rowerową
W najbliższą sobotę, 24 sierpnia na Wyspie Sobieszewskiej odbędzie się uroczyste otwarcie nowej 4,5 kilometrowej drogi rowerowej. W wydarzeniu udział weźmie prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Rowerzyści, jeszcze przed oficjalnym otwarciem, przetestowali już nowy odcinek i... są zachwyceni tą inwestycją.
Inwestycję realizowało konsorcjum firm: Kruszywo sp. z o.o. i Bituminium sp. z o.o. Koszt prac to 14,1 mln złotych
Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych, w ramach wojewódzkiego projektu "Pomorskie Trasy Rowerowe o zasięgu międzynarodowym R-10 i R-9". Inwestycję realizowało konsorcjum firm: Kruszywo sp. z o.o. i Bituminium sp. z o.o. Koszt prac to 14,1 mln złotych
gdansk.pl

 

Droga rowerowa powstała wzdłuż ul. Turystycznej i ul. Boguckiego, czyli drogi wojewódzkiej nr 501, na odcinku od skrzyżowania z ul. Przegalińską do skrzyżowania z ul. Pohoreckiego. Inwestycja uzupełniła istniejącą już trasę wzdłuż całej Wyspy Sobieszewskiej, dzięki czemu rowerzyści w dogodny sposób mogą teraz przemieszczać się między centrum Sobieszewa a Świbnem. Droga rowerowa liczy blisko 4,5 km długości, jest dwukierunkowa, szeroka ma 3 metry. Rowerzyści są zachwyceni tą inwestycją, bo jej realizacja poprawiła nie tylko komfort jazdy na dwóch kołach, ale także, a może przede wszystkim - ich bezpieczeństwo.


- W zasadzie zawsze, około trzech tygodni spędzamy w Świbnie na wczasach - powiedziała Agnieszka, turystka z Łodzi, którą spotkaliśmy na wycieczce rowerowej. - W zeszłym roku brakowało nam tego miejsca, żeby móc przemieścić się między Świbnem a Sobieszem. Ta droga jest często uczęszczana przez samodochy, autobusy - trudno było tu jeździć bezpiecznie.

- Rewelacyjnie się jeździ, zrobiliśmy dzisiaj "tour" dookoła Wyspy Sobieszewskiej - mówi Jacek, mieszkaniec Gdańska. - Nowo wybudowanym odcinkiem jeździ się świetnie, jesteśmy zadowoleni.

ZOBACZ NOWĄ "ROWEROSTRADĘ" NA FILMIE

 

Poza ścieżką rowerową - w ramach inwestycji - skrzyżowanie ulic Turystycznej i Przegalińskiej przebudowano na małe rono, zbudowano nowe odcinki chodników, powstała także mała architektura w postaci dodatkowej zieleni, oświetlenia, ławek, stojaków na rowery i koszy na śmieci.

Kto ma w planach wycieczkę rowerową w najbliższych dniach, powinien rozważyć sobotę 24 sierpnia. Uroczysty przejazd rowerowy z udziałem prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz i Mieczysława Struka, marszałka Województwa Pomorskiego rozpocznie się o godz. 9.30. Rowerzyści chętni do wzięcia udziału w tym wydarzeniu powinni pojawić się na skrzyżowaniu ulicy Turystycznej z Przegalińską. Dla pierwszych stu osób, które zdecydują się na przejazd na trasie Sobieszewo - Świbno przygotowano gdańskie dzwonki rowerowe. Wiecej informacji na temat wydarzenia znajdziemy tutaj.

Zadanie zrealizowane zostało w ramach przedsięwzięcia strategicznego, którego inspiratorem jest Samorząd Województwa Pomorskiego. Projekt zakłada wybudowanie na terenie województwa pomorskiego dwóch długodystansowych tras rowerowych EuroVelo 10/13 oraz EuroVelo 9/Wiślana Trasa Rowerowa - WTR.

Czytaj także:

Wyspa Sobieszewska. Budowa gdańskiej "rowerostrady" zakończona, czas na odbiory

Droga rowerowa na Wyspie Sobieszewskiej. Postępy widać gołym okiem

Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze