Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Wyspa Sobieszewska. Umacniają nabrzeże, przyszedł czas na palowanie!

Rozpoczyna się kolejny etap prac przy budowie mostu na Wyspę Sobieszewską. Po wzmocnieniu brzegów Martwej Wisły, w przyszłym tygodniu, w dno rzeki będą wbijane pierwsze pale pod przęsła mostu. Jednocześnie trwa budowa nowego układu drogowego.

Wyspa Sobieszewska. Umacniają nabrzeże, przyszedł czas na palowanie!
A
A
data publikacji: 18 lutego 2017 r.

Na Martwej Wiśle trwa umacnianie i powiększanie nabrzeża
Na Martwej Wiśle trwa umacnianie i powiększanie nabrzeża
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Od kilku tygodni trwa przygotowanie nabrzeży do budowy samego wiaduktu, w tym umacnianie brzegów Martwej Wisły. Wykonuje się to poprzez wbijanie ścianek szczelnych. - Obecnie zasypywany jest teren za ścianką szczelną, przez co "przesuwa się" nieco brzeg w głąb Martwej Wisły. Tutaj znajdować się będą przyczółki mostu – informuje Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

W najbliższym tygodniu, prawdopodobnie już w poniedziałek, rozpocznie się wbijanie pali pod przęsła obiektu. Potrzebna do tego palownica dotarła w piątek na plac budowy, a w sobotę była montowana i ustawiana na wodzie.

Od 14 lutego, przy dojeździe do wyspy, obowiązuje zmieniona organizacja ruchu. Całkowicie wyłączono jeden pas i wprowadzono ruch wahadłowy na odcinku około 150 metrów, od ul. Piaskowej w kierunku Przejazdowa, po prawej stronie jezdni. W miarę postępu prac, zmiana organizacji ruchu będzie obejmować kolejne odcinki drogi, zajmując odpowiednio pas prawy lub lewy. I tak - na przełomie lutego i marca, ze względu na przeniesienie prac drogowych na drugą stronę nowego mostu, planowana jest zmiana ruchu od strony Wyspy Sobieszewskiej. Szczegóły podamy w najbliższych dniach.

Dla zapewnienia bezpieczeństwa i pieszym i kierowcom, przy przejściu przez skrzyżowania, ruch kierowany jest ręcznie. Wszelkie zmiany w jego organizacji potrwają w sumie do końca czerwca bieżącego roku.

W ostatnich miesiącach prowadzono prace przygotowawcze pod budowę nowego mostu na Wyspę Sobieszewską. W styczniu br. na rzece pojawiły się barki, na których ustawiono ciężki sprzęt i rozpoczęto prace związane ze wzmacnianiem brzegów rzeki.

W przyszłym tygodniu na rzece rozpocznie się palowanie
W przyszłym tygodniu na rzece rozpocznie się palowanie
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Równolegle do prac wykonywanych na wodzie, wytwarzana będzie konstrukcja stalowa obiektu. Jej elementy powinny pojawić się na nabrzeżu w miesiącach letnich. Zostaną zmontowane na miejscu.

Zwodzony most na Wyspę Sobieszewską stanowić będzie część drogi wojewódzkiej nr 501. Zastąpi on przestarzały most pontonowy, który utrudnia ruch i kierowcom, i żeglarzom.

Nowy wiadukt na pewno poprawi jakość życia mieszkańców, i to nie tylko "wyspiarzy", ale całego miasta, a nawet województwa. Powinien też przyczynić się do rozwoju turystyki oraz usług w tej części Gdańska. Ma on również zapewnić sprawną organizację w 2023 r. Światowego Zjazdu Skautów, o którą walczy obecnie Gdańsk.

Inwestycję realizuje Konsorcjum Firm: lider - Metrostav a.s., partner - Vistal Gdynia S.A. oraz partner - Vistal Infrastructure Sp. z o.o., które za realizację inwestycji otrzyma 57 112 606,97 zł.

Budowa mostu powinna zakończyć się pod koniec 2017 r. Na pierwszy kwartał 2018 r. zaplanowano procedurę odbiorową mostu.

-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora