PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Wyspa Sobieszewska. Umacniają nabrzeże, przyszedł czas na palowanie!
Wyspa Sobieszewska. Umacniają nabrzeże, przyszedł czas na palowanie!
Rozpoczyna się kolejny etap prac przy budowie mostu na Wyspę Sobieszewską. Po wzmocnieniu brzegów Martwej Wisły, w przyszłym tygodniu, w dno rzeki będą wbijane pierwsze pale pod przęsła mostu. Jednocześnie trwa budowa nowego układu drogowego.

Na Martwej Wiśle trwa umacnianie i powiększanie nabrzeża
Na Martwej Wiśle trwa umacnianie i powiększanie nabrzeża
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Od kilku tygodni trwa przygotowanie nabrzeży do budowy samego wiaduktu, w tym umacnianie brzegów Martwej Wisły. Wykonuje się to poprzez wbijanie ścianek szczelnych. - Obecnie zasypywany jest teren za ścianką szczelną, przez co "przesuwa się" nieco brzeg w głąb Martwej Wisły. Tutaj znajdować się będą przyczółki mostu – informuje Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

W najbliższym tygodniu, prawdopodobnie już w poniedziałek, rozpocznie się wbijanie pali pod przęsła obiektu. Potrzebna do tego palownica dotarła w piątek na plac budowy, a w sobotę była montowana i ustawiana na wodzie.

Od 14 lutego, przy dojeździe do wyspy, obowiązuje zmieniona organizacja ruchu. Całkowicie wyłączono jeden pas i wprowadzono ruch wahadłowy na odcinku około 150 metrów, od ul. Piaskowej w kierunku Przejazdowa, po prawej stronie jezdni. W miarę postępu prac, zmiana organizacji ruchu będzie obejmować kolejne odcinki drogi, zajmując odpowiednio pas prawy lub lewy. I tak - na przełomie lutego i marca, ze względu na przeniesienie prac drogowych na drugą stronę nowego mostu, planowana jest zmiana ruchu od strony Wyspy Sobieszewskiej. Szczegóły podamy w najbliższych dniach.

Dla zapewnienia bezpieczeństwa i pieszym i kierowcom, przy przejściu przez skrzyżowania, ruch kierowany jest ręcznie. Wszelkie zmiany w jego organizacji potrwają w sumie do końca czerwca bieżącego roku.

W ostatnich miesiącach prowadzono prace przygotowawcze pod budowę nowego mostu na Wyspę Sobieszewską. W styczniu br. na rzece pojawiły się barki, na których ustawiono ciężki sprzęt i rozpoczęto prace związane ze wzmacnianiem brzegów rzeki.

W przyszłym tygodniu na rzece rozpocznie się palowanie
W przyszłym tygodniu na rzece rozpocznie się palowanie
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Równolegle do prac wykonywanych na wodzie, wytwarzana będzie konstrukcja stalowa obiektu. Jej elementy powinny pojawić się na nabrzeżu w miesiącach letnich. Zostaną zmontowane na miejscu.

Zwodzony most na Wyspę Sobieszewską stanowić będzie część drogi wojewódzkiej nr 501. Zastąpi on przestarzały most pontonowy, który utrudnia ruch i kierowcom, i żeglarzom.

Nowy wiadukt na pewno poprawi jakość życia mieszkańców, i to nie tylko "wyspiarzy", ale całego miasta, a nawet województwa. Powinien też przyczynić się do rozwoju turystyki oraz usług w tej części Gdańska. Ma on również zapewnić sprawną organizację w 2023 r. Światowego Zjazdu Skautów, o którą walczy obecnie Gdańsk.

Inwestycję realizuje Konsorcjum Firm: lider - Metrostav a.s., partner - Vistal Gdynia S.A. oraz partner - Vistal Infrastructure Sp. z o.o., które za realizację inwestycji otrzyma 57 112 606,97 zł.

Budowa mostu powinna zakończyć się pod koniec 2017 r. Na pierwszy kwartał 2018 r. zaplanowano procedurę odbiorową mostu.

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze