Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Wyspa Sobieszewska. Robotnicy na rzece, budowa mostu ruszyła na dobre [ZDJĘCIA I WIDEO]

Po badaniu dna rzeki i rozbiórce opuszczonych budynków gospodarczych przyszedł czas na pierwsze prace budowlane. W minionym tygodniu na Martwej Wiśle rozpoczęto umacnianie brzegów. Sprawdź, co dzieje się obecnie w sąsiedztwie wysłużonego mostu pontonowego prowadzącego na Wyspę Sobieszewską.

Wyspa Sobieszewska. Robotnicy na rzece, budowa mostu ruszyła na dobre [ZDJĘCIA I WIDEO]
A
A
data publikacji: 30 stycznia 2017 r.

Na Martwej Wiśle pojawiły się barki z ciężkim sprzętem. Trwają prace związane z umacnianiem brzegów
Na Martwej Wiśle pojawiły się barki z ciężkim sprzętem. Trwają prace związane z umacnianiem brzegów
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Mieszkańcy wyspy od dłuższego czasu wyczekiwali już robotników, którzy będą właśnie tutaj budować kolejny gdański most. W ostatnich tygodniach prowadzono różnorakie prace przygotowawcze, a kilka dni temu na rzece pojawiły się barki, na których ustawiono ciężki sprzęt. Tym samym rozpoczęto prace związane ze wzmacnianiem brzegów Martwej Wisły. Potrwają one co najmniej dwa tygodnie.

- Od strony Gminy Pruszcz Gdański wykonawca robót przystąpił do wykonywania ścianki szczelnej. Wibromłot, czyli urządzenie służące do pogrążania ścianek szczelnych, ustawiony został na zacumowanych przy nabrzeżu barkach - informuje Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje inwestycję.
 

Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Po umocnieniu nabrzeży rozpoczną się prace palowe, a więc posadowienie fundamentów pod przyszły wiadukt.

W zeszłym tygodniu zakończyły się rozbiórki opuszczonych budynków gospodarczych, które znajdowały się na terenie planowanej inwestycji. 

W ich miejscu przebiegać będzie nowy układ drogowy. Jego budowa rozpocznie się jeszcze w lutym br. Jak zapewnia wykonawca, najbardziej uciążliwe etapy budowy, a więc te, które wymuszać będą m.in. zmiany w organizacji ruchu w tym miejscu, zostaną wykonane jeszcze przed wakacjami. 


Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Równolegle do prac wykonywanych na rzece, wytwarzana będzie konstrukcja stalowa obiektu. Jej elementy powinny pojawić się na nabrzeżu w miesiącach letnich. Zostaną zmontowane na miejscu.

Zwodzony most na Wyspę Sobieszewską stanowić będzie część drogi wojewódzkiej nr 501. Zastąpi on przestarzały most pontonowy, który utrudnia ruch nie tylko kierowcom, ale i licznym żeglarzom.


Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Długość samego obiektu wynosić będzie 173 metry, a ze skrzydłami - 181,5 m.

Wszelkie łodzie i łódki bez problemu będą się mijać przy obiekcie - światło poziome przęsła żeglownego, z uwzględnieniem prowadnic, wynosić będzie 50 metrów, natomiast światło pionowe przęseł żeglownych bez otwierania: 4 metry ponad poziom wysokiej wody żeglownej i 5 metrów ponad poziom wody średniej.

Czas otwierania obu przęseł to 120 sekund.

Poza wiaduktem i nową, blisko 1-kilometrową drogą, powstanie budynek służący do obsługi mostu. Zaplanowano też m.in. przebudowę skrzyżowania ulic Nadwiślańskiej - Turystycznej i Drogi Wojewódzkiej 501 oraz przebudowę skrzyżowania ulic Sobieszewskiej - Łąkowej - Piaskowej.
 

Tak będzie wyglądał most na Wyspę Sobieszewską pod koniec 2017 r.
Tak będzie wyglądał most na Wyspę Sobieszewską pod koniec 2017 r.
Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Budowa mostu ma służyć czterem celom. Przede wszystkim poprawić jakość życia mieszkańców województwa, miasta i gminy. Poza tym powinien przyczynić się do rozwoju turystyki oraz usług na terenie Wyspy Sobieszewskiej. Ma on też usprawnić komunikację między lądem a wyspą, a także zapewnić sprawną organizację w 2023 r. Światowego Zjazdu Skautów Jamboree, o którą walczy obecnie Gdańsk.

Zwycięzcą przetargu na budowę tego mostu zostało Konsorcjum Firm: lider - Metrostav a.s., partner - Vistal Gdynia S.A. oraz partner - Vistal Infrastructure Sp. z o.o., które za realizację inwestycji zażyczyło sobie 57 112 606,97 zł.

Budowa mostu powinna zakończyć się w 2017 r. Na pierwszy kwartał 2018 r. zaplanowano procedurę odbiorową inwestycji. 


ZOBACZ FILM Z PRAC PRZYGOTOWAWCZYCH


Przeczytaj także:

Sobieszewo. Spełnia się marzenie o moście

Most w Sobieszewie. Rząd jednak da 17 mln zł na budowę?


ZOBACZ ZDJĘCIA 

-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora