Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Wyspa Sobieszewska. Blisko 4,5 kilometra dedykowane wyłącznie rowerzystom

Będzie nowoczesny most, będzie też i nowoczesna trasa rowerowa. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosiła właśnie przetarg na budowę drogi dla rowerów wzdłuż ul. Turystycznej i ul. Boguckiego w Sobieszewie. Miłośników dwóch kółek zapewne ucieszy informacja, że trasa liczyć będzie aż 4,4 kilometra długości!

Wyspa Sobieszewska. Blisko 4,5 kilometra dedykowane wyłącznie rowerzystom
A
A
data publikacji: 14 czerwca 2017 r.

Wyspa Sobieszewska staje się coraz atrakcyjniejsza...
Wyspa Sobieszewska staje się coraz atrakcyjniejsza...
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

O gdańskiej wyspie robi się coraz głośniej, i to w całym kraju. Coraz chętniej przyjeżdżają tu i spędzają wolny czas także gdańszczanie mieszkający w różnych rejonach miasta, jak i osoby z odległych zakątków Polski. Właśnie pojawił się kolejny argument, obok znajdujących się tu rezerwatów przyrody i świetnych plaż, by zajrzeć do tego urokliwego "zakątka" Gdańska. 

Droga rowerowa powstanie wzdłuż ul. Turystycznej i ul. Boguckiego, czyli drogi wojewódzkiej nr 501, na odcinku od skrzyżowania z ul. Przegalińską do skrzyżowania z ul. Pohoreckiego.

W ramach inwestycji powstanie dwukierunkowa droga o szerokości trzech metrów, do tego przebudowane zostanie skrzyżowanie ulic Turystycznej i Przegalińskiej - na mini rondo oraz zbudowane zostaną nowe odcinki chodników. 

Projekt ten zakłada również budowę peronów autobusowych, przebudowę zjazdów i dojść oraz budowę odcinków murów oporowych. Nowa trasa rowerowa wymusi też przebudowę i budowę oświetlenia drogowego, dzięki czemu będzie można bezpiecznie pedałować tam również po zmroku. W trakcie realizacji tego projektu usunąć trzeba będzie drzewa i krzewy kolidujące z inwestycją, dlatego też zaplanowano w jej sąsiedztwie nasadzenia zastępcze drzew.

Przy okazji pojawi się też dodatkowe oznakowanie trasy R10 jako trasy o znaczeniu międzynarodowym.

Otwarcie ofert przetargowych zaplanowano 18 lipca, a realizacja inwestycji powinna zakończyć się jeszcze w tym roku. Będzie ona współfinansowana ze środków unijnych, w ramach wojewódzkiego projektu "Pomorskie Trasy Rowerowe o zasięgu międzynarodowym R-10 i R-9". Projekt ten zakłada budowę nowych dróg rowerowych, a także wykorzystanie dróg publicznych o niskim natężeniu ruchu oraz utwardzonych dróg leśnych i wałów przeciwpowodziowych Wisły, do tego budowę infrastruktury dla rowerzystów (w tym miejsc postojowych) oraz oznakowanie całości zgodnie z obowiązującymi przepisami. Trasa R-10, czyli Nadmorski Szlak Hanzeatycki oraz Wiślana Trasa Rowerowa, będąca częścią R-9, położone są w korytarzach europejskiej sieci tras rowerowych Euro Velo. 

-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora