Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Wysoka na 24 metry. Tak, prawdopodobnie, będzie wyglądała nowa palmiarnia w Parku Oliwskim

Będzie miała 24 metry wysokości i 17 metrów szerokości. Jej kubatura wyniesie 4,4 tysiące metrów sześciennych. Dobiegają końca prace nad dokumentacją projektową nowej palmiarni, która zastąpi wysłużony obiekt w Parku Oliwskim. Sprawdźcie, jak może wyglądać!

Wysoka na 24 metry. Tak, prawdopodobnie, będzie wyglądała nowa palmiarnia w Parku Oliwskim
A
A
data publikacji: 14 lutego 2017 r.

Tak, prawdopodobnie, będzie wyglądać rotunda nowej palmiarni w Oliwie. Obecnie projekt opiniują m.in. jednostki miejskie
Tak, prawdopodobnie, będzie wyglądać rotunda nowej palmiarni w Oliwie. Obecnie projekt opiniują m.in. jednostki miejskie
Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Budynek będzie miał formę nowoczesnej cylindrycznej rotundy. Wypełniony będzie w całości szklaną fasadą z automatycznym otwieraniem. Obiekt dostosowany będzie do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- Przedstawiona przez projektantów koncepcja jest obecnie na etapie pozyskiwania uzgodnień i opinii poszczególnych jednostek miejskich – informuje Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Początkowo dokumentacja miała być gotowa już w styczniu br. Termin trzeba było jednak przesunąć o kilka miesięcy. -Z uwagi na czas oczekiwania na konieczne uzgodnienia i decyzje m.in. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczące wykreślenia rotundy z rejestru zabytków – tłumaczy Zakrzacka. - Termin sporządzenia dokumentacji projektowej został przedłużony do końca kwietnia 2017 r.

Nie tylko rotunda zmieni swoje oblicze. W ramach dokumentacji projektanci przygotowują kompleksowy program prac konserwatorskich całej palmiarni, w tym przywrócenie mansardowego dachu. Już po zrealizowaniu inwestycji częściowo zmieniona zostanie funkcja budynku zwanego oranżerią. Zgodnie z planami powstaną tu m.in. pomieszczenia przystosowane na salki konferencyjne, zaplecze szatniowe, socjalne i sanitarne, salka warsztatowa, a także pomieszczenie przeznaczone do wystaw czasowych. Przebudowana zostanie także szklarnia. Obiekt ma być dostosowany do upraw roślin oraz przechowywania w okresie zimowym roślin w donicach i pojemnikach, które latem wystawiane są na zewnątrz na terenie parku.

W szklarni znajdą się także pomieszczenia magazynowe (na narzędzia), pomieszczenia socjalne, szatniowe oraz sanitarne dla tutejszych pracowników. Przy okazji zagospodarowany zostanie także teren sąsiadujący z obiektami. Przywrócone zostaną także elementy historycznego zagospodarowania otoczenia palmiarni. Realizacja inwestycji rozpocznie się w drugiej połowie bieżącego roku - po weryfikacji dokumentacji projektowej i uzyskaniu niezbędnych pozwoleń. Budowa potrwa około roku.

Koszty tego projektu będą znane dopiero po przygotowaniu dokumentacji projektowej. Miasto buduje nową, wyższą palmiarnię, ponieważ w obecnym obiekcie nie mieści się już rosnąca tam 180-letnia palma. Jej liście wielokrotnie przebijały szklany dach obecnej rotundy. O nowy obiekt od wielu lat zabiegali też mieszkańcy i miejscy aktywiści. 

-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora