• Start
  • Wiadomości
  • "Wypracuj Przyszłość". Pracodawco - zatrudnij stażystę, stażysto - znajdź pracodawcę

"Wypracuj Przyszłość". Pracodawco - zatrudnij stażystę, stażysto - znajdź pracodawcę

Trwa IV edycja projektu „Wypracuj Przyszłość", przygotowanego z myślą o tych, którzy chcą zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe oraz o tych, którzy poszukują stażysty czy też nowego pracownika. Chętni do udziału muszą się zarejestrować na stronie www.wypracujprzyszlosc.pl.
23.10.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Do projektu mogą się zgłaszać z jednej strony pracodawcy, którzy poszukują stażystów, z drugiej - pełnoletni uczniowie oraz absolwenci szkół średnich i uczelni, którzy chcą nauczyć się zdobyć doświadczenie zawodowe
Do projektu mogą się zgłaszać z jednej strony pracodawcy, którzy poszukują stażystów, z drugiej - pełnoletni uczniowie techników oraz absolwenci szkół średnich i uczelni, którzy chcą zdobyć doświadczenie zawodowe
fot. fotolia.com

Staż to praktyczna nauka zawodu odbywana w jakiejś instytucji przez absolwentów szkoły lub studiów, czasem stanowiąca próbny okres ich pracy; też: czas tej nauki (za: Słownik Języka Polskiego)

Staż to szansa na zdobycie doświadczenia zawodowego, zyskanie lub rozwinięcie konkretnych umiejętności. Pozwala też zweryfikować wybór zawodu. 

- Gdy byłem jeszcze w liceum, to zawsze chciałem być dziennikarzem. Udało mi się "załapać" na staż do jednej z trójmiejskich redakcji. Strasznie się cieszyłem, ale w praktyce okazało się, że kompletnie się nie nadaję do tej roboty. Zbyt duży stres, tempo-tempo, wszystko miało być na już, na teraz - mówi 28-letni Marek Kurczyk, który radość w pracy znalazł gdzie indziej. - Zawsze miałem zmysł estetyczny. Odnalazłem się w firmie, która zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Jestem bardzo zadowolony. 

Z drugiej strony staż to także szansa dla pracodawcy, który dzięki temu może poznać (sprawdzić, nauczyć) ewentualnego przyszłego pracownika.  

- Przez miesiąc czy trzy miesiące stażu można poznać człowieka: zobaczyć jego zaangażowanie, czy się interesuje tym co w pracy robimy, czy jest w okóle zainteresowany daną pracą - przyznaje Wojciech Podoliński, który od 15 lat prowadzi w Gdańsku własną działalność gospodarczą. - Dwie z moich pracownic, które zatrudniam, są właśnie po stażu, które wcześniej w mojej firmie odbyły. 


"Wypracuj Przyszłość" to projekt zawodowych staży całorocznych, realizowany przez Urząd Miejski w Gdańsku. 

Uczestnikami projektu mają być:

  • z jednej strony przedsiębiorstwa, firmy i instytucje zainteresowane pozyskaniem stażystów oraz nowych pracowników 
  • z drugiej strony pełnoletni uczniowie ostatnich klas techników i ich absolwenci oraz studenci i absolwenci uczelni wyższych, którzy chcą zdobyć doświadczenie zawodowe czy znaleść pierwszą pracę  


- Do projektu można przyłączyć się w każdym momencie jego trwania, a staże mogą być realizowane w okresie całego roku. Fundator samodzielnie określa czas oraz formę zatrudnienia stażysty, przy czym zgodnie z założeniami projektu minimalny okres trwania stażu wynosi miesiąc, a kwota minimalnego wynagrodzenia za miesiąc stażu to 1500 złotych brutto - wyjaśnia Katarzyna Swarcewicz, koordynator projektu "Wypracuj Przyszłość". 

Przedsiębiorstwa, firmy i instytucje zainteresowane udziałem w projekcie muszą wypełnić deklarację uczestnictwa (dostępną na stronie projektu) i przesłania jej wraz z logo firmy na adres: wypracujprzyszlosc@gdansk.gda.pl.

Pełnoletni uczniowie ostatnich klas techników, studenci i absolwenci muszą zarejestrować swoje zgłoszenie na stronie www.wypracujprzyszlosc.pl, a następnie wybrać oferty stażu.

- Uczestnik ma możliwość zarejestrowania się równocześnie do maksymalnie trzech firm, w odpowiedzi na trzy różne oferty - zaznacza Swarcewicz.

Szczegółowe informacje na stronie: www.wypracujprzyszlosc.pl.


W poprzednich trzech edycjach:

- udział wzięło 112 fundatorów

- oferowano 227 miejsc stażowych

- zarejestrowano 695 kandydatów na staże

banner

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury