• Start
  • Wiadomości
  • Wyłoniono finalistów szóstej edycji Teatralnego Pasjansa - projektu Teatru Szekspirowskiego

Wyłoniono finalistów szóstej edycji Teatralnego Pasjansa - projektu Teatru Szekspirowskiego

Gdański Teatr Szekspirowski ogłosił finalistów szóstej edycji Teatralnego Pasjansa. Zakwalifikowało się dziewięć grup uczestników w trzech kategoriach. Spektakle w ich wykonaniu będą prezentowane na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w drugiej połowie listopada 2020 roku.
07.05.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Teatralny Pasjans to jedna z wielu edukacyjnych aktywności Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Jest szansą dla ludzi z pasją, aby sprawdzić się na scenie prawdziwego teatru
Teatralny Pasjans to jedna z wielu edukacyjnych aktywności Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Jest szansą dla ludzi z pasją, aby sprawdzić się na scenie prawdziwego teatru
fot. Dawid Linkowski

 

Klub Żak znów zaprasza do kina - na razie on line

 

Teatralny Pasjans to projekt GTS, którego misją jest aktywizacja twórcza i integracja seniorów, osób z niepełnosprawnościami i uczniów w województwie pomorskim. Uczestnicy projektu pod opieką profesjonalnych reżyserów teatralnych przygotowują własną adaptację sceniczną jednego z dzieł Williama Szekspira.

- Celem projektu jest pobudzenie pasji, integracja różnych środowisk, włączenie osób i grup wykluczonych społecznie, przywrócenie im godności i dumy z własnych osiągnięć. Doprowadzenie do twórczego spotkania światów, które w dzisiejszych czasach zbyt często mijają się bez słowa - mówi Anna Ratkiewicz, koordynatorka projektu. - Choć na co dzień jesteśmy różni - w Teatralnym Pasjansie mówimy tym samym językiem - tego samego tekstu teatralnego, wcielając się w te same role. Ten projekt uczy nas wszystkich szacunku do siebie nawzajem. I pokazuje, że każdy człowiek ma do zaoferowania światu coś absolutnie niepowtarzalnego.

W 2020 roku odbywa się już szósta edycja tego projektu, do której zakwalifikowało się dziewięć grup uczestników. W swoich lokalnych ośrodkach/miejscowościach, pod opieką profesjonalnych reżyserów teatralnych, przygotują oni własną adaptację sceniczną znanych dzieł literackich. Jeden tekst będzie jednocześnie przygotowywany przez jedną grupę seniorów, jedną uczniów i jedną grupę osób z niepełnosprawnościami. Wyłonionym w ramach naboru uczestnikom zapewniane są szkolenia/warsztaty oraz wsparcie organizacyjne i merytoryczne w przygotowaniu spektakli.

W szóstej edycji Teatralnego Pasjansa uczestnicy zmierzą się z trzema arcydziełami literatury światowej: trzy grupy zrealizują „Odyseję” Homera , kolejne trzy „Żaby” Arystofanesa”, zaś następne „Don Kichota” Cervantesa. Każdej grupie przydzielony został profesjonalny reżyser i - w miarę obecnych możliwości - będzie pracował z nią w wybranym przez grupę miejscu. Efektem projektu będzie dziewięć różnych spektakli teatralnych, które będą miały swoje prapremiery w miejscowościach, z których pochodzą poszczególne grupy - dla lokalnych społeczności.

Następnie uczestnicy zaprezentują spektakle szerokiej publiczności i sobie nawzajem na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego podczas Wielkiego Finału, planowanego na drugą połowę listopada 2020 roku.

 

Do udziału w 6. edycji projektu zakwalifikowali się:

 

Grupy uczniów:

  • Teatr „Prawie Lucki” I LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie

lider: Edyta Łysakowska-Sobiczewska, reżyser: Magdalena Bochan-Jachimek - przygotują spektakl „Odyseja” Homera

 

  • „OCEAN” Szkoła Podstawowa in. Ignacego Krasickiego w Straszynie

lider: Agnieszka Pietrzak, reżyseria: Monika Jarząbek - przygotują spektakl „Don Kichote” Cervantesa

 

  • „Fancy” Amerykańska Szkoła Podstawowa w Gdyni

lider: Iwona Chojnacka, reżyser: Rafał Ostrowski - przygotują spektakl „Żaby” Arystofanesa

 

Grupy osób z niepełnosprawnościami:

  • „Jeszcze bez nazwy” - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 Gdynia

lider: Kamila Krynicka, reżyser: Urszula Kowalska - przygotują spektakl „Odyseja” Homera

 

  • „KREJZOLE” Warsztat Terapii Zajęciowej „Diament” przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Koło” w Słupsku

lider: Przemysław Laskowski, reżyseria: Piotr Biedroń - przygotują spektakl „Don Kichote” Cervantesa

 

  • „Przejrzyści” - Fundacja „Sprawni Inaczej”, Warsztat Terapii Zajęciowej, Środowiskowy Dom Samopomocy w Gdańsku

lider: Natalia Otręba, reżyser: Mażka Wojciechowska-Orszulak - przygotują spektakl „Żaby” Arystofanesa

 

Grupy seniorów:

  • Grupa studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku Reda

lider: Anna Mostek, reżyser: Maciej Wizner - przygotują spektakl „Żaby” Arystofanesa

 

  • „ZDolna Orunia” Stacja Orunia GAK Gdańsk

lider: Lucyna Korytowska, reżyser: Hanna Świętnicka - przygotują spektakl „Odyseja” Homera

 

  • Redłowski Klub Seniora SŁOŃCE - Centrum Aktywności Seniorów Gdynia oraz Stowarzyszenie Zielona Myśl

lider: Wiesława Stopa, reżyser: Marzena Nieczuja-Urbańska - przygotują spektakl „Don Kichote” Cervantesa

 


Przy kwalifikacji do finału ocenie podlegały m.in. artystyczna jakość pracy (filmowej, plastycznej, literackiej i in.) dołączonej do zgłoszenia, kreatywność w jej przygotowaniu, ale także zgranie grupy oraz jej dotychczasowe dokonania. Każdej grupie uczestników przydzielony został profesjonalny reżyser, który przez najbliższe miesiące będzie pracował z grupą nad danym tekstem i przedstawieniem opartym o ten tekst.

Szczegółowych informacji na temat projektu udzielają jego koordynatorki: Anna Ratkiewicz-Syrek: tel. (058) 351 01 19, kom. 698 034 820 oraz Marta Nowicka: tel. (058) 351 01 18, kom. 604 759 340.

 

Niektóre ze spektakli w ramach Teatralnego Pasjansa można zobaczyć w internecie. 30 marca opublikowane zostały nagrania takich produkcji, jak „Antygona”, „Dziady” i „Wesele” - wszystkie można zobaczyć na stronie partnera projektu, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego: pomorskie.eu. W planach jest umieszczenie kolejnych materiałów z cyklu niebawem.

 

Reportaż filmowy z poprzedniej edycji projektu:

 

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury