PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Wykonawca palmiarni wybrany. Prace mają rozpocząć się jeszcze w lipcu!

Wykonawca palmiarni wybrany. Prace mają rozpocząć się jeszcze w lipcu!
Rozstrzygnięto przetarg na budowę nowego, większego domu dla ponad 180-letniej oliwskiej palmy. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska wybrała wykonawcę, a w najbliższych dniach podpisze z nim umowę. Nowoczesna szklana rotunda powinna być gotowa późną jesienią tego roku.

Tak będzie wyglądać nowa szklana rotunda, w której będzie można podziwiać m.in. ponad 180-letnią palmę

- Po weryfikacji dokumentów największą liczbę punktów, na podstawie przyjętych kryteriów, uzyskała firma Am-For Arkadiusz Fortuna z Włocławka. Umowa na realizację zadania podpisana zostanie po uprawomocnieniu wyboru, a więc na początku lipca - informuje Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Budynek będzie miał formę nowoczesnej cylindrycznej rotundy. Wypełniony będzie szklaną fasadą z automatycznym otwieraniem. Jego wysokość wyniesie dokładnie 24,11 m (a więc pięć metrów więcej niż obecnie), powierzchnia zabudowy - 202,5 m kw, a kubatura - 4286,42 m sześc. Wewnątrz znajdą się instalacje elektryczne, teletechniczne, wodno-kanalizacyjne oraz ogrzewania i zarządzania klimatem.

By móc postawić nowy obiekt, najpierw trzeba będzie rozebrać istniejący. Na czas prowadzonej inwestycji rośliny z budynku rotundy przeniesione zostaną do tymczasowego tunelu foliowego. Na miejscu pozostanie sędziwa palma daktylowa i inne wysokie drzewa. Te zostaną odpowiednio zabepzieczone na czas prowadzonych prac.

Co ważne, inwestycja prowadzona będzie przy pełnej dostępności parku dla zwiedzających. Nieczynna będzie jedynie palmiarnia.

Firma Am-For wyceniła swoje usługi na 7,709 mln złotych. Nowa rotunda powinna być gotowa do 30 listopada 2017 r. Jeżeli jednak prac nie uda się skończyć do tego czasu, konieczne będzie dodatkowe zabezpieczenie 180-letniej palmy oraz innych ciepłolubych drzew.

Budowa nowej szklanej rotundy to pierwszy etap zaplanowanej rewitalizacji palmiarni, która składa się w sumie z trzech budynków. W drugim etapie inwestycji, która realizowana będzie w przyszłym roku, przebudowany zostanie budynek oranżerii. W ramach tej inwestycji częściowo zmieniona zostanie funkcja budynku. Powstaną tu m.in. pomieszczenia przystosowane na salki konferencyjne, zaplecze socjalne i sanitarne, szatnie, salka warsztatowa, a także pomieszczenie przeznaczone do wystaw czasowych.

Planowana jest też przebudowa szklarni, która ma być dostosowana do upraw roślin oraz przechowywania w okresie zimowym roślin w donicach i pojemnikach wystawianych latem na zewnątrz na terenie parku. Zagospodarowany zostanie również teren wokół palmiarni, gdzie m.in. przywrócone zostaną jego elementy historyczne.

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze