• Start
  • Wiadomości
  • Wyjątkowe badanie dla byłych i obecnych palaczy. Bezpłatna tomografia komputerowa

Wyjątkowe badanie dla byłych i obecnych palaczy. Bezpłatna tomografia komputerowa

Prawie cztery tysiące osób już przebadanych, lekarze czekają na kolejne trzy tysiące palaczy. W Gdańsku trwa nabór do badań MOLTEST BIS dla osób z grupy ryzyka zachorowania na raka płuca. Bezpłatna tomografia komputerowa to badanie, które wykryje kilkumilimetrowy guzek w płucach, może uratować życie.
21.03.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Badanie niskodawkową tomografią komuterową nie boli, trwa krótko i wykrywa nowotwór w najwcześniejszym stadium

- W pierwszej edycji MOLTEST BIS przebadaliśmy 3,8 tys. osób - mówi profesor Witold Rzyman, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej GUMed. - U 40 osób wykryliśmy nowotwory, w 80 proc. były to nowotwory pierwszego stopnia zaawansowania, a więc rokujące wyleczenie. A w Polsce średnio wyleczenie nowotworu płuca dotyczy tylko 14 proc. pacjentów. To są jedyne jak dotąd badania, dzięki którym można wykryć i wyleczyć nowotwór płuc. Dodam, że dawka jest jedenaście razy niższa niż w normalnym badaniu tomografii, można więc powiedzieć, że to naprawdę wyjątkowa okazja, której żadna osoba paląca nałogowo papierosy nie powinna przepuścić.

MOLTEST BIS to druga edycja projektu badawczo-naukowego w kierunku wykrywania raka płuc na Pomorzu. Podczas pierwszej w 2011 roku przebadano 8,6 tys. osób, wykryto 102 przypadki raka, z których 70 chorych miało nowotwór nadający się do operacji i dalszego leczenia.  

- Aż u 75 proc. chorych w Polsce wykrywamy raka w czwartym stadium, kiedy choroba nowotworowa jest już rozsiana - dodaje profesor Rzyman. - Badanie, które wykonujemy w ramach projektu, wykrywa nowotwór w najwcześniejszej fazie. Żaden lekarz nie przepisze w Polsce takiego badania pacjentowi, bo nie ma takich możliwości.

Celem drugiej edycji badań - podczas której zaplanowano przebadanie 7 tysięcy osób - jest zakończenie prac nad tworzeniem prostego testu z krwi wykrywającego raka płuc. To metoda, której wagę trudno jeszcze określić, wiadomo jednak że może być przełomowa w wykrywaniu nowotworu płuc.

- Jedynym narzędziem diagnostycznym, które jest w stanie wykryć raka we wczesnej fazie jest niskodawkowa tomografia komputerowa - tłumaczy profesor Rzyman. - W Europie z powodu wysokich kosztów badania nie korzysta się z niej powszechnie. Jako badanie profilaktyczne stosowana jest w Stanach Zjednoczonych.

Udział w MoltestBis to propozycja dla obecnych i byłych nałogowych palaczy w wieku od 50-79 lat. Program obejmuje też dodatkową część badań klinicznych, dotyczących nadciśnienia i chorób sercowo-naczyniowych. Każdy palacz będzie miał pobraną krew i wykonaną bezpłatną niskodawkową tomografię komputerową.

Przewidywany czas zakończenia części programu związanej z badaniem pacjentów to marzec 2018 r. Chętni mogą kontaktować się pod numerem tel.58 349 31 39 we wtorki i czwartki w godz. 8-14.

TV

Pracownicy magistratu oddali krew