PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Wyjątkowa renowacja kolektora sanitarnego Jaśkowa Dolina - prace będą wykonywane nocą

Wyjątkowa renowacja kolektora sanitarnego Jaśkowa Dolina - prace będą wykonywane nocą
Mieszkańcy i użytkownicy ul. Jaśkowa Dolina będą w najbliższym czasie świadkami ciekawie wyglądających prac inżynieryjnych. Na zlecenie miejskiej spółki GIWK wykonywana zostanie renowacja kolektora sanitarnego o łącznej długości ponad 2 km. Prace będą wykonywane nocą, przy pomocy specjalnej technologii - po to, by ich uciążliwość dla mieszkańców i ruchu ulicznego była jak najmniejsza.
Ulica Jaśkowa Dolina, przebiega w niej kolektor ściekowy
Ulica Jaśkowa Dolina, gdzie znajduje się przeznaczony do renowacji kolektor ściekowy
Mateusz Ochocki/KFP

 

Prace prowadzone będę nocą (w godz. 20 - 5.30), bez otwartych wykopów i z minimalnymi utrudnieniami dla kierowców. Rozpoczną się wkrótce, a zakończą w maju bieżącego roku. Realizacja rozpocznie się od skrzyżowania ul. Jaśkowa Dolina z ul. Ignacego Matuszewskiego w kierunku ul. Grunwaldzkiej. W czasie trwania prac, kierowcy mogą spodziewać się zwężenia szerokości pasa ruchu i ograniczenia prędkości przejazdu, przy zachowaniu ruchu dwukierunkowego.

- Same prace wyglądają bardzo ciekawie. Renowacja odbywa się poprzez wprowadzenie wciągarką specjalnego rękawa z włókna szklanego nasączonego renowacyjną żywicą do wcześniej wyczyszczonego kolektora - tłumaczy Krzysztof Molęda, dyrektor ds. technicznych GIWK. - Rękaw zostaje rozprężony za pomocą powietrza pod dużym ciśnieniem, dzięki czemu uzyskuje kształt poddawanej renowacji rury. Następnym etapem jest weryfikacja poprawności zamontowanej wykładziny przy pomocy kamer, a potem rozpoczyna się proces wygrzewania za pomocą lamp UV, w celu utwardzenia wykładziny.

W ten sposób zostanie odrestaurowany ponad 1200 metrowy odcinek kolektora sanitarnego. Dodatkowo, 18 odcinków kolektora będzie naprawianych punktowo, metodą tzw. pakera. Kolektor sanitarny znajdujący się w pasie drogowym ulicy Jaśkowa Dolina został wybudowany w 1979 roku. Jego zadaniem jest doprowadzenie ścieków do przepompowni Ołowianka.

 

Prace nocne przy renowacji kolektora w ul. Hallera prowadzono z zastosowaniem tej samej metody
Prace nocne przy renowacji kolektora w ul. Hallera prowadzono z zastosowaniem tej samej metody
GIWK

 

Podobne prace były realizowane między innymi w 2008 roku przy ul. Hallera, kiedy to przekierowano ścieki płynące wówczas do dawnej Oczyszczalni Zaspa (już nieistniejącej) do Oczyszczalni Ścieków Gdańsk Wschód.

Zadania będą realizowane w ramach trzeciego etapu Gdańskiego projektu wodno-ściekowego, dofinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

- Dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w bieżącym okresie programowania jesteśmy w stanie wyremontować kilka kluczowych dla bezpieczeństwa Gdańska kolektorów ściekowych – mówi Jacek Skarbek, prezes zarządu GIWK i zapowiada, że podobną renowację w najbliższym czasie przejdzie także kolektor Wrzeszcz-Ołowianka. 

- Renowacja kolektorów zapewni bezpieczeństwo środowiskowe odbioru ścieków z terenu Gdańska. Dzięki niej unikamy ryzyka przedostania się nawet niewielkiej ilości ścieków do gruntu, zwiększa się także bezpieczeństwo ich bezpiecznego dotarcia do Oczyszczalni Ścieków Gdańsk Wschód - dodaje Jacek Skarbek. - Inwestycje realizowane w ramach projektu są także związane z intensywnym rozwojem tzw. górnego tarasu Gdańska i gmin sąsiadujących. Wraz z rozwojem aglomeracji, do Oczyszczalni Ścieków Wschód w Gdańsku, poprzez gdańskie kolektory trafia coraz więcej ścieków (także z gminy Sopot, Żukowo, Pruszcz Gdański).

Gdański projekt wodno-ściekowy to wieloletnie przedsięwzięcie, realizowane w Gdańsku od 2006 roku. W pierwszych latach, główne inwestycje były skoncentrowane na poprawie jakości gdańskiej kranówki oraz budowie kanalizacji sanitarnej. Do tej pory (w trzech etapach), dzięki środkom unijnym powstało w Gdańsku 150,6 km sieci kanalizacji sanitarnej. W trzecim etapie inwestycje są skoncentrowane na renowacji i przebudowie istniejących sieci.

 

Wykonawcą prac przy ul. Jaśkowa Dolina jest firma AARSLEFF Sp. z o.o. Koszt przedsięwzięcia to 1 742 570,00 zł netto. Inwestycja jest współfinansowana ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

 

 

oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl