PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Wydział Spraw Fundamentalnych - ks. dr Krzysztof Niedałtowski w rozmowie z dr hab. Ewą Bińczyk

Wydział Spraw Fundamentalnych - ks. dr Krzysztof Niedałtowski w rozmowie z dr hab. Ewą Bińczyk
W środę, 21 października, odbędzie się drugie spotkanie z cyklu Wydział Spraw Fundamentalnych - rozmowy nieobojętne. Z filozofką dr hab. Ewą Bińczyk, profesor nadzwyczajną UMK rozmawiać będzie ks. dr Krzysztof Niedałtowski. - Chcę zapytać, jak przezwyciężyć marazm wobec dewastacji naszej planety - zapowiada prowadzący. Transmisja na FB Oliwskiego Ratusza Kultury oraz na portalu gdansk.pl.
Ksiądz dr Krzysztof Niedałtowski i prof. dr hab. Ewa Bińczyk
Ksiądz dr Krzysztof Niedałtowski i dr hab. Ewa Bińczyk
fot. FB Ewa Bińczyk

 

"Nasze SPRAWY FUNDAMENTALNE nie mają nic wspólnego z fundamentalizmem. W każdej postaci jest on nam obcy, leży na przeciwnym biegunie naszej wizji świata! Nie chcemy kurczowo trzymać się gotowych formuł, ideologicznych racji, ani też nikogo nawracać siłą ku jedynie słusznej prawdzie. Wręcz przeciwnie: dotykając tego, co stanowi fundament naszej egzystencji – proponujemy rozmowę w otwartej formule o sprawach NIEOBOJĘTNYCH, czyli poruszających wyobraźnię, sumienie, wrażliwość." 

- piszą organizatorzy cyklu Wydziału Spraw Fundamentalnych.


W jesiennym cyklu zaplanowano cztery spotkania. Formuła oparta jest na trzech półgodzinnych modułach (wykład – pytania prowadzącego – rozmowa z publicznością). 

Ksiądz dr Krzysztof Niedałtowski, ambasador i prowadzący spotkania, zaprasza gościa, którego zna i ceni. Pierwszym gościem w środę, 23 września, w Oliwskim Ratuszu Kultury był prof. Jerzy Bralczyk. Tematem rozmowy była "prawda"


W środę, 21 października, odbędzie się drugie spotkanie Wydziału Spraw Fundamentalnych. Gościem będzie dr hab. Ewa Bińczyk, profesor nadzwyczajny   

- Chcę zapytać, jak przezwyciężyć marazm wobec dewastacji naszej planety - zapowiada ks. Niedałtowski.

Transmisja w środę, 21 października, na FB Oliwskiego Ratusza Kultury oraz www.gdansk.pl. Początek o godz. 18.00. 

 

Gość:

Dr hab. Ewa Bińczyk - filozofka. Pracuje w Katedrze Filozofii Praktycznej w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajmuje się współczesną filozofią środowiskową, filozofią nauki i techniki, studiami nad nauką i technologią oraz kontrowersjami w nauce. Jest autorką książek: "Socjologia wiedzy w Biblii" (Nomos 2003), "Obraz, który nas zniewala" (Universitas 2007), "Technonauka w społeczeństwie ryzyka" (UMK 2012), a także "Epoka człowieka. Retoryka i marazm antropocenu" (PWN 2018). Ostatnia książka w 2019 roku była nominowana do Nagrody im. Długosza, a także wskazana jako jedna z „20 książek do czytania w XXI wieku” (Lista Międzynarodowego Czytania akcji „Polityki” i Teatru Studio, wrzesień 2019). W roku 2021 książka ukaże się w języku rosyjskim (w wydawnictwie The New Observer).

Współautorka pracy Modeling Technoscience and Nanotechnology Assessment (Peter Lang 2014), współredaktorka wyboru tekstów Studia nad nauką oraz technologią (UMK 2014) oraz Horyzontów konstruktywizmu. Inspiracje, perspektywy, przyszłość (UMK 2015). Stypendystka Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (2005), Fundacji Fulbrighta (2006-2007), laureatka stypendium tygodnika „Polityka” „Zostańcie z nami” (2010).

Prowadzący:

Ks. dr Krzysztof Niedałtowski - teolog i religioznawca, duszpasterz środowisk twórczych, współorganizator Gdańskiego Areopagu.

Ukończył Gdańskie Seminarium Duchowne. Studiował również, wieńcząc naukę doktoratem, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Dziesięć lat temu był jednym z tych, którzy powołali do istnienia gdańskie Radio Plus. Sprawuje funkcję prezydenta Fundacji Pro Arte Sacra, szerzącej sztukę sakralną. Wykłada w Gdańskim Seminarium Duchownym i Gdańskim Instytucie Teologicznym. Jest duszpasterzem środowisk twórczych i rektorem kościoła św. Jana.

 

nieobojetne

 

Organizatorem spotkań z cyklu Wydział Spraw Fundamentalnych jest Fundacja Wspólnota Gdańska i Oliwski Ratusz Kultury. Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl