Wyczuwasz guzek. Co dalej? Bezpłatny numer 800 080 164

– Wyczułam guzek w piersi, boję się. Co mam robić? – to jedno z wielu pytań, z którymi mieszkańcy Pomorza telefonują na infolinię onkologiczną Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku. Miesięcznie wolontariusze odbierają ok. 30 telefonów.
30.11.2015
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Im wcześniej rozpocznie się naukę samobadania piersi, tym większe szanse na wyłapanie potencjalnych zmian i całkowite wyleczenie.

 

Infolinia onkologiczna dla mieszkańców województwa pomorskiego

 

Infolinia jest bezpłatna dla osób z całego województwa pomorskiego.

Numer telefonu 800 08 01 64.

Czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 18.00-22.00.

Zakres porad Infolinii  obejmuje informacje:

  • o chorobie i profilaktyce zdrowotnej,
  • o możliwości wykonania badań diagnostycznych: miejscu i czasie oczekiwania m.in. na USG, MRI, TK, mammografię –  z zaznaczeniem, które pracownie posiadają certyfikowany sprzęt
  • o leczeniu (formy, objawy uboczne, miejsce i czas oczekiwania na wizytę, wykaz poradni: onkologicznych, walki z bólem, rehabilitacyjnych, medycyny paliatywnej, hospicjów)
  • o pomocy psychologicznej i psychoonkologicznej,
  • o sklepach medycznych (worki stomijne, peruki , protezy itp.),
  • o organizacjach pozarządowych i innych formach wsparcia,
  • o wypożyczalniach sprzętu medycznego,
  • o transporcie medyczno-sanitarnym.

Infolinia działa od początku 2012 roku. Przy telefonie dyżuruje około 30 wolontariuszy i kilku specjalistów konsultantów: psycholog, prawnik, lekarz onkolog, psychiatra.

Pod numerem 800 080 164 od poniedziałku do piątku od godz. 18 do 22 można uzyskać fachową informację dotyczącą m.in. sposobów leczenia, skutków ubocznych terapii, zapytać o adresy poradni, przychodni i szpitali świadczących określone usługi onkologiczne.

Jolanta Wierzbicka, koordynator Programu „Zdrowie dla Pomorzan” i kierownik Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, tłumaczy, że chodziło o zebranie w jednym miejscu jak najwięcej danych, które mogą zainteresować pacjentów onkologicznych i ich bliskich. Infolinia gromadzi adresy i informacje dotyczące m.in. najkrótszego czasu oczekiwania na badania czy certyfikatów urządzeń onkologicznych. Równie ważna jest wiedza o możliwości uzyskania profesjonalnego wsparcia psychologicznego, które jest jednym z najważniejszych, zaraz po opiece medycznej, działań, jakich potrzebują chorzy onkologicznie.

– Zgłaszają się do nas przeważnie osoby chore lub podejrzewające u siebie chorobę onkologiczną – mówi portalowi Gdańsk.pl Dorota Grabowska, psycholog i koordynator infolinii w WCO. – Dzwonią ze swoimi problemami, lękami, pytaniami: jakie są skutki uboczne leczenia, czy przetrzymają chemioterapię, kiedy wypadną i kiedy odrosną im włosy. Są w wielkim lęku, kiedy coś  u siebie wyczują, zauważą niepokojącą zmianę. W tej pierwszej reakcji stresowej zupełnie nie wiedzą, co robić, do jakiego lekarza iść. Dzwonią też martwiące się o swoich bliskich. Mówią, jak ciężko opiekować się nimi, a nie mają się z kim tym trudem się podzielić.

Na rozmowy z wolontariuszami nie ma limitu. Są i krótkie, trwające kilka minut (pytanie –  odpowiedź), są i takie, które trwają nawet dwie godziny. Wiele rozmów dotyczy relacji, związków, spraw życiowych.

– Są osoby, które dzwonią kilkakrotnie – dodaje Dorota Grabowska. – To jeszcze nie jest terapia, ale już na pewno interwencja kryzysowa. Od wielu osób mamy informację zwrotną: dzwonią, żeby podziękować, że pomogliśmy, postawiliśmy ich na nogi. Jednak wydaje nam się, że infolinia to wciąż niewykorzystany potencjał. Za mało osób o nas wie, za mało korzysta z naszej wiedzy i wsparcia, którego możemy udzielić. A istniejemy też realnie, mamy pokoik w WCO, mamy swoje plakaty i ulotki, pojawiamy się na imprezach organizowanych przez towarzystwa profilaktyczne. Jednak to ciągle za mało.

Infolinia onkologiczna powstała z powodu narastającej zachorowalności i umieralności mieszkańców Pomorza na choroby nowotworowe. Jest jednym z wielu działań podejmowanych przez władze samorządowe, aby chorych na nowotwory objąć jak najszerszą opieką.

– Miasto promuje i wspiera tę ideę – mówi Iwona Herholz z Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Gdańsku – zwłaszcza że pomorska infolinia swoją siedzibę ma w Gdańsku.

Wolontariusze infolinii onkologicznej dla Pomorzan pracują w Wojewódzkim Centrum Onkologii.

 

TV

Uniwersytet WSB Merito ma nowy kampus