• Start
  • Wiadomości
  • Architektura Politechniki Gdańskiej. Rozmowy o książce i spacer po uczelni z prof. Jakubem Szczepańskim

Architektura Politechniki Gdańskiej. Rozmowy o książce i spacer po uczelni z prof. Jakubem Szczepańskim

Politechnika Otwarta i wydawnictwo słowo/obraz terytoria w środę, 26 czerwca, zapraszają na spotkanie autorskie z prof. Jakubem Szczepańskim, który opowie o swojej najnowszej książce pt. „Architektura zespołu Politechniki Gdańskiej 1904-2018” oraz zabierze uczestników na wycieczkę po kampusie PG. Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy.
24.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
„Architektura zespołu Politechniki Gdańskiej 1904-2018” to pierwsza taka książka poświęcona znanej uczelni
„Architektura zespołu Politechniki Gdańskiej 1904-2018” to pierwsza taka książka poświęcona tej znanej i cenionej uczelni
mat. prasowe


„Architektura zespołu Politechniki Gdańskiej 1904-2018” (wyd. słowo/obraz terytoria) jest pierwszą naukową publikacją poświęconą architekturze kampusu Politechniki Gdańskiej od momentu jego powstania do czasów współczesnych.

- Poszczególne budynki zespołu Politechniki Gdańskiej z początku XX wieku i jego historyczny układ jako całość zostały wpisane do wojewódzkiego rejestru zabytków już w 1979 roku. Obiekty kampusu reprezentują wszystkie najważniejsze stylistyki architektoniczne XX wieku - opisuje autor książki, prof. Jakub Szczepański. - Dziś wydaje się to bezdyskusyjne, ale pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku wartość historyczna i estetyczna obiektów z epoki historyzmu nie była oczywista. Obecnie toczą się dyskusje na temat wartości architektury z czasów PRL. Książka jest głosem w tej dyskusji.

Spotkanie poświęcone wyjątkowej publikacji, jej autorowi i tytułowej bohaterce odbędzie się w środę, 26 czerwca, w Auli Politechniki Gdańskiej w Gmachu Głównym (ul. Narutowicza 11/12). Autorowi towarzyszyć będzie dr Jan Daniluk, dyrektor Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, który po rozmowie wspólnie z prof. Szczepańskim będzie oprowadzał przybyłych po najważniejszych przestrzeniach i nieodkrytych wcześniej zakamarkach historycznego budynku. Na miejscu będzie możliwość zakupu książki na stoisku wydawnictwa słowo/obraz terytoria.

Początek o godz. 18:00. Wstęp wolny, jednak ze względu na ograniczoną ilość miejsc, należy zarejestrować się wcześniej na stronie: https://bilety.pg.edu.pl. Wstęp na spotkanie możliwy będzie za okazaniem bezpłatnej wejściówki, w formie drukowanej bądź na ekranie urządzenia mobilnego.

 

O autorze: dr hab. inż. arch. Jakub Szczepański, prof. nadzw. PG - profesor nadzwyczajny na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, prodziekan ds. nauki. Architekt, historyk architektury i konserwator zabytków. Autor, współautor i redaktor licznych tekstów naukowych i popularnonaukowych, w tym m.in. książek: „Detale Politechniki Gdańskiej” (2018) i „Kampus Politechniki Gdańskiej” (2017).

 

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska