• Start
  • Wiadomości
  • WYBORY. W niedzielę głosujemy: jak, gdzie? - zobacz wideoczat

WYBORY. W niedzielę głosujemy: jak, gdzie? - zobacz wideoczat

Przed nami przedterminowe wybory na prezydenta Gdańska. Gdańszczanie do urn udadzą się w niedzielę, 3 marca. W czwartek, 28 lutego, w programie Wszystkie Strony Miasta specjaliści tłumaczyli m.in., czym te wybory różnią się od poprzednich, jak i w jaki sposób będą przebiegały oraz - kto może w nich wziąć udział.
28.02.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Goście programu Wszystkie Strony Miasta w czwartek, 28 lutego. Od lewej: Wioletta Gaczoł, główny specjalista w Wydziale Kadr i Organizacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku, sędzia Marek Jasiński, komisarz wyborczy w Gdańsku I,, i Halina Stobierska, kierownik Referatu Ewidencji Ludności w Wydziale Spraw Obywatelskich UMG
Goście programu Wszystkie Strony Miasta w czwartek, 28 lutego. Od prawej: Wioletta Gaczoł, główny specjalista w Wydziale Kadr i Organizacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku, sędzia Marek Jasiński, komisarz wyborczy w Gdańsku I, i Halina Stobierska, kierownik Referatu Ewidencji Ludności w Wydziale Spraw Obywatelskich UMG
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl
 
W niedzielę, 3 marca, będziemy wybierać prezydenta Gdańska spośród trzech kandydatów: Grzegorza Brauna, Aleksandry Dulkiewicz i Marka Skiby. Wybory są przedterminowe, konieczne ze względu na tragiczną śmierć poprzedniego włodarza, zamordowanego Pawła Adamowicza.
 
 
- To normalne wybory organu jednostki samorządu terytorialnego - tłumaczy sędzia Marek Jasiński, komisarz wyborczy w Gdańsku I, jeden z gości programu Wszystkie Strony Miasta w czwartek, 28 lutego. - Mają charakter przedterminowy, natomiast jeżeli chodzi o sam przebieg, nie będą odbiegać od wyborów przeprowadzanych w normalnym toku. Od jesiennych wyborów różnią się tylko tym, że jest krótszy kalendarz wyborczy, oraz, że wybory dotyczą tylko jednego miasta.
 
Do dyspozycji wyborców w Gdańsku będzie 181 obwodów głosowania stałych i 15 odrębnych, utworzonych m.in. w szpitalach i domach pomocy społecznej. To o dwa stałe obwody mniej, niż podczas jesiennych wyborów - do głosowania tym razem nie pójdziemy m.in. w szpitalu na Klinicznej, który został przeniesiony.
 
 
- Mieszkańcy, którzy do tej pory głosowali w tym obwodzie, pójdą głosować do obwodów obok - uspokaja Wioletta Gaczoł, główny specjalista w Wydziale Kadr i Organizacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Komisarz wydał obwieszczenie w tej sprawie, dodatkowo do skrzynek naszych mieszkańców trafiły ulotki z informacjami na ten temat. 
 
Pełna lista lokali wyborczych, z przypisanymi im ulicami, znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej.
 
W przedterminowych wyborach będzie mogło wziąć udział blisko 349 tysięcy osób - tyle jest uprawnionych do głosowania. To dane na ten moment, bo jak podkreśla Halina Stobierska - kierownik Referatu Ewidencji Ludności w Wydziale Spraw Obywatelskich UMG, ta liczba jest zależna m.in. od zmian adresów wyborców, i nie tylko.
 
- Wyborca może dopisać się do rejestru wyborców (to osoby zameldowane na pobyt stały na terenie miasta Gdańska) na własny wniosek, co zwiększy tę liczbę - dodaje Stobierska.
 

W dalszej części programu goście redaktora Romana Daszczyńskiego tłumaczyli, jakie będą zasady głosowania, czy możliwa jest II tura, czy głosować mogą obcokrajowcy, a także co zrobić, jeśli ktoś już w lokalu wyborczym dowie się, że jego nazwisko nie figuruje w spisie wyborców. Ponadto: kto ma prawo, i na jakich zasadach, skorzystać ze środków transportu indywidualnego, który miasto Gdańsk zapewnia wyborcom z niepełnosprawnościami lub chorym.

 

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim