• Start
  • Wiadomości
  • Wybory prezydenckie. Szef misji OBWE w Polsce z wizytą u prezydent Gdańska

Wybory prezydenckie. Szef misji OBWE w Polsce z wizytą u prezydent Gdańska

Zasady organizacji wyborów, przebieg samego głosowania, ale także przygotowanie do I i II tury wyborów - to były główne tematy spotkania prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz z szefem misji obserwacyjnej OBWE, które odbyło się w piątek 3 lipca 2020 roku.
03.07.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
przerobion
W ramach misji delegaci OBWE spotykają się z przedstawicielami władz rządowych, samorządowych, organizacjami pozarządowymi, przedstawicielami komitetów, śledzą także proces kampanii wyborczej w mediach. Nz. Thomas Boserup (od lewej), prezydent Aleksandra Dulkiewicz i Robert Bystricky analityk misji ds. wyborów
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Thomas Boserup swoją misję związaną z tegorocznymi wyborami w Polsce rozpoczął 16 czerwca w Warszawie. W skład misji wchodzi osiem osób, w tym eksperci od cyberbezpieczeństwa, finansowania kampanii wyborczej i mediów, także mediów społecznościowych. Eksperci OBWE ocenią przebieg wyborów, moment głosowania i proces kampanii wyborczej pod kątem polskiego prawa, ale też międzynarodowych zobowiązań Polski.

Zobacz komentarz prezydent Gdańska po spotkaniu:

 

Co z wyborami? Dulkiewicz: Nie pozwolę narażać gdańszczan na utratę zdrowia i życia

 

- Rozmawialiśmy o tegorocznych wyborach, nie tylko w kontekście głosowania 28 czerwca i 12 lipca, ale także nieodbytego głosowania w dniu 10 maja - mówiła po spotkaniu Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Mówiliśmy o brakujących podstawach prawnych, próbie wymuszenia przekazania spisu wyborców Poczcie Polskiej. Tylko dzięki jasnemu stanowisku samorządów, które od zawsze pomagają przy organizacji wyborów udało się zapobiec dwa miesiące temu bardzo niewygodnej dla Polski sytuacji.

 

przerobOBW

Thomas Boserup swoją misję związaną z tegorocznymi wyborami w Polsce rozpoczął 16 czerwca 2020 roku w Warszawie

Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

W ramach misji delegaci OBWE spotykają się z przedstawicielami władz rządowych, samorządowych, organizacjami pozarządowymi, przedstawicielami komitetów, śledzą także proces kampanii wyborczej w mediach.

 

Niezbędnik wyborcy! Co zrobić, gdy chcemy głosować poza miejscem zameldowania

 

- Ważnym aspektem dla obserwatorów jest również kwestia umożliwienia głosowania osobom, które np. przebywają na kwarantannie, i organizacja samego głosowania korespondencyjnego - tłumaczyła prezydent Dulkiewicz. - Pan Boserup pytał jak wyglądało przygotowanie do tego głosowania, jakim zainteresowaniem się cieszyło. Inne pytania dotyczyły uczestniczenia SANEPID-u w procesie wyborczym, równości stron biorących udział w wyborach, w tym dostępu do mediów publicznych, a także ewentualnego nieuprawnionego oddziaływania zewnętrznego i incydentów wyborczych.

OBWE interesuje się wieloma bardzo szczegółowymi kwestiami związanymi z wyborami prezydenckimi w Polsce
OBWE interesuje się wieloma bardzo szczegółowymi kwestiami związanymi z wyborami prezydenckimi w Polsce
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Całościowy raport końcowy podsumowujący proces wyborczy i zawierający ewentualne zalecenia zostanie opublikowany dwa miesiące po zakończeniu procesu wyborczego w Polsce.

 

opr. AK

TV

Światowa stolica bursztynu