PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Wybory na Suchaninie. 44 tys. lub 66 tys. zł na poprawę życia w dzielnicy - kwota zależy od mieszkańców

Wybory na Suchaninie. 44 tys. lub 66 tys. zł na poprawę życia w dzielnicy - kwota zależy od mieszkańców
Rekordem może pochwalić się Wzgórze Mickiewicza - w wyborach do rady dzielnicy frekwencja wyniosła tam aż 23 proc. Sporą aktywnością wykazali się też mieszkańcy Strzyży (20 proc.), Przeróbki (19 proc.) i Rudnik (18 proc.). Teraz czas na Suchanino. Wystarczy, co prawda, by 5 proc. mieszkańców wzięło udział w wyborach do Rady Dzielnicy Suchanino, aby były ważne - jednak od liczby głosujących uzależniona jest wysokość budżetu przyszłej Rady

Już w niedzielę wybory do Rady Dzielnicy Suchanino. Warto wziąć w nich udział!

Na niedzielę, 4 grudnia, rozpisane są pierwsze w historii Suchanina wybory do Rady Dzielnicy. Swój głos mogą oddać osoby, które ukończyły 18 lat, mieszkają na stałe na terenie tej dzielnicy i znajdują się w miejskim rejestrze wyborców. Co ważne, ich liczba nie jest stała. Może się ona zmienić w każdej chwili, dlatego też Komisja Wyborcza, która w niedzielę będzie decydować o ważności wyborów, na bieżąco sprawdzi, ilu wyborców liczyło Suchanino 4 grudnia.

- Na dzień 24 listopada zarejestrowanych było tu dokładnie 8943 osób uprawnionych do głosowania - informuje Wioleta Gaczoł , sekretarz Miejskiej Komisji ds. Wyborów w Jednostkach Pomocniczych w Gdańsku.

"Jednostki pomocnicze" - to formalna nazwa rad dzielnic. Wydaje się więc, że wystarczy, aby 450 osób oddało swój głos, by wybory uznano za ważne.

O tym, dlaczego Rada Dzielnicy przyda się na Suchaninie, już pisaliśmy. Obecnie w Gdańsku 32 z 34 dzielnic mają już swoich przedstawicieli w mieście. Warto, by tutejsi mieszkańcy także postarali się o takich. W niedzielę będą wybierać 15 radnych wśród 26 zgłoszonych kandydatów. 

Na terenie dzielnicy zorganizowane zostaną dwa lokale wyborcze: w Szkole Podstawowej nr 42, przy ul. Czajkowskiego 1 oraz w Gimnazjum nr 29, przy ul. Beethovena 20. Oba będą czynne w niedzielę w godz. 7-21.

W wyborach do Rad Dzielnic nie jest najważniejsze to, kto je wygra, ale to jaka będzie frekwencja podczas głosowania. Większość radnych, z wyjątkiem osób zasiadających w zarządzie Rady, nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia. Pracują społecznie. Jednak od tego ilu mieszkańców weźmie udział w wyborach zależy wysokość rocznego budżetu Rady.

Sprawdźcie, kto kandyduje do Rady Dzielnicy Suchanino! 

Jeżeli w wyborach weźmie udział mniej niż 14 proc. to Rada otrzyma do wykorzystania na rzecz dzielnicy 4 złote na jednego mieszkańca. Jeżeli frekwencja wyniesie od 14 do 16 proc. - wówczas będzie to 5 zł na głowę. Jeżeli w wyborach w danej dzielnicy weźmie udział ponad 16 proc. mieszkańców do budżetu Rady Dzielnicy trafia 6 zł na każdego mieszkańca. W przypadku Suchanina może to być więc minimum 44 tysiące, a maksimum – 66 tysięcy złotych (dzielnica liczy ponad 11 tysięcy mieszkańców). Warto więc zawalczyć o te pieniądze.

Miasto zapewnia transport osobom niepełnosprawnym i starszym, które nie są w stanie o własnych siłach dotrzeć do lokalu wyborczego. Mieszkańcy, którzy będą mieli problem z dotarciem na wybory, powinni w niedzielę, 4 grudnia, zadzwonić pod numer 58 323 62 06, w godz. 7-20, podając swój dokładny adres. - Po przyjęciu zgłoszenia należy oczekiwać na samochód, który dowiezie wyborcę do lokalu wyborczego - informują gdańscy urzędnicy.

W Gdańsku największy boom na Rady Dzielnic miał miejsce w 2011 roku. Powstało wówczas 27 rad. W tym roku wybory do jednostek pomocniczych odbyły się w Matarni i na Przymorzu Wielkim. Jeżeli w niedzielę do urn wyborczych przyjdzie blisko pół tysiąca mieszkańców Suchanina, to bez swoich radnych pozostanie już tylko dzielnica Zaspa – Rozstaje.

Trzymamy kciuki za Suchanino!

Przeczytaj także:

Suchanino. W niedzielę pierwsze w historii miasta wybory do rady dzielnicy

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze