• Start
  • Wiadomości
  • Wybory 2019. Studencie, zagłosuj! Jak i gdzie, dowiesz się z naszego wideoczatu

Wybory 2019. Studencie, zagłosuj! Jak i gdzie, dowiesz się z naszego wideoczatu

Gośćmi Marka Wałuszki w programie „Wszystkie strony miasta” byli Tomasz Filipowicz - dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Gdańsku, i Halina Stobierska - kierownik Referatu Ewidencji Ludności w Wydziale Spraw Obywatelskich UMG, którzy podpowiadali, jak zagłosować w nadchodzących wyborach 13 października - np. będąc studentem z innego miasta.
03.10.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wybory parlamentarne odbędą się w niedzielę, 13 października, 2019 r. Na terenie Gdańska funkcjonować będzie 198 obwodów głosowania
Wybory parlamentarne odbędą się w niedzielę, 13 października, 2019 r. Na terenie Gdańska funkcjonować będzie 198 obwodów głosowania
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

- Udział w wyborach to prawo każdego obywatela. Naszym obowiązkiem jest pomóc każdemu zrealizować to prawo - mówił Tomasz Filipowicz, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Gdańsku, w wideoczacie „Wszystkie strony miasta”, w czwartek, 3 października.

Program poświęcony był nadchodzącym wyborom i temu, jak w nich zagłosować - na przykład będąc studentem zameldowanym w innym mieście.

- Student jest wyborcą, który czasowo przebywa poza miejscem stałego zamieszkania. Może dopisać się do spisu wyborców u nas w Gdańsku, do 8 października. Może też pojechać do domu, i tam zagłosować. Jeżeli natomiast w tej chwili wybiera się do domu, a 13 października będzie z powrotem w Gdańsku, może w miejscu stałego zamieszkania (zameldowania) pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania, i zagłosować tutaj - tłumaczyła Halina Stobierska, kierownik Referatu Ewidencji Ludności w Wydziale Spraw Obywatelskich UMG.

 Wszystkie Strony Miasta o wyborach. Nz. od prawej Tomasz Filipowicz, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich UMG, Halina Stobierska, kierownik Referatu Ewidencji Ludności w Wydziale Spraw Obywatelskich UMG i prowadzący program Marek Wałuszko
"Wszystkie Strony Miasta" o wyborach. Nz. od prawej Tomasz Filipowicz, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich UMG, Halina Stobierska, kierownik Referatu Ewidencji Ludności w Wydziale Spraw Obywatelskich UMG i prowadzący program Marek Wałuszko
zdj. Jacek Szymański/gdansk.pl

 

Wszystko o wyborach 2019 na specjalnej podstronie: www.gdansk.pl/wybory

 

Ponieważ termin nadchodzącego głosowania zbiegł się z tym, że studenci rozpoczęli właśnie naukę w nowym roku akademickim, urzędnicy zauważają wyraźne zainteresowanie wzięciem udziału w wyborach wśród tej grupy obywateli.

- Mamy bardzo dużo studentów, którzy meldują się w tej chwili w Gdańsku - tu się uczą, wynajmują mieszkania. Stanowią oni bardzo dużą część tych, którzy w ostatnim tygodniu dopisują się do spisu wyborców - mówił Filipowicz.

Aby ułatwić głosowanie, dedykowane studentom obwody do głosowania dla uczniów swojej uczelni utworzyła Politechnika Gdańska. Mają oni do wyboru dwa odrębne obwody: nr 197 z siedzibą w Domu Studenckim nr 3 przy ul. Do Studzienki 32 i nr 198 z siedzibą w Domu Studenckim nr 8 przy ul. Wyspiańskiego 5A. Tam studenci mogą się zgłosić w celu dopisania do spisu wyborców - do duże ułatwienie, bo nie muszą już robić tego w urzędzie.

- Mamy nadzieję, że w następnych wyborach inne uczelnie pójdą śladami Politechniki Gdańskiej i dla swoich studentów stworzą obwody wyborcze, tak by mogli oni głosować na miejscu - skomentował Filipowicz.

 

plakat wybory

 

 

 

Jak zagłosować w Gdańsku, będąc studentem? To proste!

 

Student przebywający czasowo w Gdańsku w związku z podjęta nauką może:

 

  • głosować w miejscu stałego zamieszkania, jeśli planuje pobyt w domu 13 października, albo
  • pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania w urzędzie właściwym dla swojego stałego miejsca zamieszkania, jeśli planuje jeszcze pojechać do domu i wrócić do Gdańska na 13 października, albo
  • dopisać się do spisu wyborców w Gdańsku, jeśli przyjechał już do Gdańska, i nie planuje wizyty w domu 13 października.

 

Dopisać można się korzystając z drogi elektronicznej, przez stronę www.gov.pl/web/gov/dopisz-sie-do-spisu-wyborcow lub przychodząc do jednego z trzech Zespołów Obsługi Mieszkańców.

 

UWAGA! Ostateczny termin na dopisanie się do spisu to wtorek, 8 październik. Dlatego urzędnicy zapraszają do siedziby urzędu dodatkowo w sobotę, 5 października, w godz. 9:00 - 13:00.

 

 

Podczas wideoczatu padły też ważne informacje dotyczące osób z niepełnosprawnościami. Osoby z orzeczona niepełnosprawnością będą mogły skorzystać z bezpłatnego transportu do Obwodowej Komisji Wyborczej. Z myślą o nich przeniesiony został też punkt Obwodowej Komisji Wyborczej nr 32, która do tej pory była w siedzibie Zespołu Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej, do Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 przy ulicy Karpiej - z uwagi na to, że w tym obiekcie jest dostępność dla wyborców niepełnosprawnych.

Głosować będą mogły także osoby przebywające w dniu wyborów w szpitalu. Zostaną objęte tzw. wykazem.

- Wykaz pacjentów przygotowuje nam szpital, na jego podstawie przygotowujemy spis wyborców, tak by mogli głosować w placówkach, w których przebywają. Jeżeli pacjent będzie osobą leżącą, jest możliwość, że komisja podejdzie do niego z urną pomocniczą - mówiła Halina Stobierska. - Podkreślić jednak należy, że spis takich wyborców jest przygotowywany w czwartek, czyli według stanu na 10 października. Jeżeli ktoś wyjdzie wcześniej, przed dniem głosowania, bardzo ważne jest, aby zabrał ze sobą wypis ze szpitala. Wówczas będzie mógł głosować w miejscu zamieszkania - pomimo tego, że został wykreślony ze spisu wyborców z racji na wpisanie do wykazu pacjentów.

Dotyczy to jednak tylko pacjentów wypisanych trwale, a nie pacjentów przebywających na niedzielnej przepustce - te będą musiały zagłosować w szpitalu.

 

Zobacz zapis wideoczatu:

 

Czytaj też: Wybory parlamentarne 2019. Niektóre obwody głosowania zmieniły swoje siedziby LISTA WSZYSTKICH ADRESÓW

TV

Koalicja Obywatelska podsumowała swój sukces wyborczy